Presunúť na hlavný obsah

Zdravotné benefity pitia čierneho čaju: Zabíja baktérie, podporuje srdce a zlepšuje imunitu

Zdravie a relax

Niektorí zastávajú názor, že ak pijem pravidelne čierny čaj, potom môžem rovno piť aj kávu. Ale všetci dobre vieme, že aj káva má svoje pozitíva, preto nepodceňujme ani benefity pitia čierneho čaju. Ktoré sú to?

Na anglický spôsob rozhodne nie 

Čierny čaj je rovnako ako zelený vyrábaný z dreviny camelia sinesis, ale rôznymi metódami spracovania. Okrem listov, ktoré sú uschnuté, valcované a zahrievané, sú čierne čajové listy aj fermentované pred konečným ohrevom. Podmienkou pre jeho zdravotné benefity je však aj to, že ho konzumujeme bez mlieka a cukru, čo je v rozpore s jeho tradičným anglickým spôsobom pitia.  

Zabíja baktérie

Polyfenoly, ktoré sú prítomné v čiernom čaji, obmedzujú rast a rozmnožovanie baktérií, ktoré sú zodpovedné za poškodenie zubov a dutín. 

Mohlo by vás zaujímať: Najlepšia superpotravina pre tých, ktorí pracujú celý deň za počítačom: Viete, ktorá to je?

Podporuje srdce

Na základe výskumu, ktorý sa zaoberal súvislosťou medzi spotrebou čierneho a zeleného čaju a rizikom mozgovej príhody, sa dokázalo, že 3 alebo viac šálok jedného alebo druhého druhu čaju denne, znižuje riziko mŕtvice, ku ktorej dochádza vtedy, ak nastane problém, zlyhanie medzi srdcovými tepnami a mozgom. 

Plný antioxidantov

Rovnako ako zelený čaj aj čierny čaj je plný antioxidantných polyfenolov, ktoré pomáhajú blokovať poškodenie DNA, napr. tabakom alebo inými toxickými chemikáliami. Tieto antioxidanty sú totiž iné než tie, ktoré získavame z ovocia a zeleniny, preto nám poskytujú ďalšiu formu ochrany. 

Zdravé kosti 

Hoci toto nikto nikdy neskúmal, hovorí sa, že pravidelné pitie čierneho čaju zlepšuje aj pevnosť kostí a znižuje riziko artritídy v dôsledku fytochemikálií, ktoré sa v čiernom čaji tiež vyskytujú. 

Nižšie riziko vzniku cukrovky 

Na základe ďalšej štúdie vykonanej na starších ľuďoch žijúcich na stredomorských ostrovoch sa zistilo, že títo ľudia, ktorí pravidelne popíjali aj čierny čaj (1-2 šálky denne), mali o 70% nižšiu šancu, aby sa u nich prejavila cukrovka.

Čítajte tiež: Ľanové semienka ako ďalšia superpotravina? Málokto tuší, že obsahujú v sebe toľkoto nebefitov pre zdravie

Úľava od stresu

Čierny čaj má na blahodárny vplyv aj na naše nervy. Je to vďaka aminokyseline L-theanín, ktorá znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu, keď sa konzumuje pravidelne v miernom množstve. 

Zlepšuje imunitný systém

To čierny čaj dokáže vďaka alkylamínovým antigénom, ktoré pomáhajú posilniť našu imunitnú odpoveď. Okrem toho obsahuje aj látky triesloviny, čo sú rastlinné polyfenoly, ktoré dokážu bojovať proti vírusom ako chrípka, aj žalúdočná chrípka a iné. 

Zvyšuje energiu

Na rozdiel od iných nápojov, ktoré majú vyšší obsah kofeínu, čierny čaj ho má nižší, preto napomáha zvýšiť tok krvi do mozgu bez nadmerného stimulovania srdca. Stimuluje tiež metabolizmus, srdce aj obličky. Tým všetkým nám zabezpečuje, že sa cítime povzbudení. 

Neprehliadnite: Superpotravina, vďaka ktorej sa vaša problematická pleť vyčistí! Táto morská riasa vás prekvapí rýchlym účinkom

Prevencia rakoviny

Vďaka kombinácii všetkých látok, ale predovšetkým polyfenolov a katechínov, slúži jeho pitie aj ako vhodná prevencia proti niektorým druhom rakoviny. Dokonca bolo dokázané, že ženy, ktoré ho pijú pravidelne, majú nižšiu šancu na rakovinu vaječníkov než tie, ktoré ho nepijú vôbec.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus