Presunúť na hlavný obsah

Dve Slovenky vytvorili priestor, kde sa spája láska ku kvetom, prírode, designu: Vitajte v botanickom laboratóriu

Kariéra

Zuzku a Lenku dala dokopy láska k prírode a poctivému dizajnu. Vytvorili jedinečný floral concept, aký sme doposiaľ u nás ešte nevideli. Nájdete u nich čerstvé kvety od domácich pestovateľov, či dokonca malé záhradky v skle. Takže aj kúsok lesa môžete mať vo svojej obývačke. Nás jednoducho dostali!

Jednoducho tieto dve baby zistili, že chcú robiť niečo, čo ich bude napĺňať a nebude to len prácou, ale aj poslaním a ich životným štýlom. Lenka mala kvety vždy rada. Ako zdroj inšpirácie ju fascinovali nielen počas štúdia dejín umenia, ale aj v jej vlastnom fotografickom prejave. A u Zuzky to začalo, keď dostala na starosti realizáciu kvetinovej výzdoby na svadbe kamaráta. Síce študovala psychológiu, no dizajn, umenie a architektúra jej boli vždy veľmi blízke. 

Ako vznikla myšlienka založiť Botanical Lab?

Botanical Lab vytvorila naša láska k prírode a poctivému dizajnu. Kvety, ktoré sme videli v ponuke bežných kvetinárstiev nezodpovedali nášmu vkusu a vnímaniu. Začali sme si o kvetinovom priemysle zisťovať viac a postupne sme ku kvetom pričlenili prírodné produkty, kozmetiku a designové predmety podobne konceptuálne zamerané. Našim cieľom bolo vytvoriť priestor, kde by sa spájala láska ku kvetom, prírode, designu a jeho spracovaniu. Jednoducho platformu akéhosi botanického laboratória. 

Čo vás k tomu viedlo?

Náš záujem vytvoriť takéto zázemie vychádzal z presvedčenia, že veci môžu byť jednoduché, prirodzené a krásne zároveň. S realizáciou sme sa preto obrátili na nášho kamaráta - architekta Pavla Pribylinca, ktorý nám spolu s jeho kolegom Jurajom Prokipčákom pomohol prerobiť  priestor obchodu tak, aby čo najviac vyzdvihoval krásu a jemnosť rastliniek.

Na čo ste najviac hrdé?

Sme hrdé na to, že sa môžeme radiť k novej generácii floristov, ktorí sa snažia oživiť tradičný a zabehnutý kvetinový sortiment a to hlavne podporou domácich pestovateľov a upustením od masovo dovážaných a neeticky pestovaných kvetov z celého sveta. Preto u nás uvidíte len poctivo vytvorené produkty a hlavne sezónne kytice zviazané z popínavej zelene z okolitých lesov, byliniek z miestnych záhrad a kvetov od pestovateľov z blízkeho okolia.  

Čo všetko botanické laboratórium ponúka? 

Nájdete u nás čerstvé kvety, črepníkové kvety, terária - malé záhradky v skle v rôznych veľkostiach, slovenskú a českú ručne vyrábanú prírodnú kozmetiku ako Mylo či Jagaia, KOBO candles- sviečky vyrobené z lokálne vypestovanej GMO free sóje v plne recyklovaných, biologicky odbúrateľých obaloch, ktoré sa dajú zasadiť a vyrastie z nich rastlinka, ktorá reprezentuje vôňu samotnej sviečky. A v neposlednej rade 100% prírodné bylinné farby a masky na vlasy VOONO a dizajnové produkty vyrobené z materiálov ako je kov, betón, sklo a drevo.

Odlišujete sa aj celkovým konceptom?

Botanical Lab  je aj malým galerijným priestorom. Predajné výstavy u nás otvorila svojou fotografickou sériou Man-made grafická dizajnérka Ivana Palečková, ktorej taktiež vďačíme za krásnu vizuálnu identitu, ktorú pre náš floral concept store vytvorila. Okrem toho sa pripravujeme na kreatívne workshopy rôzneho charakteru. Najbližšie sa môžete tešiť na burzu črepníkových kvetov alebo workshopy s jednotlivými dizajnérmi, ktorých produkty ponúkame. 

Na čom si najviac zakladáte?

Zakladáme si na tom, aby bol sortiment, ktorý ponúkame jedinečný a poctivý zároveň. Snažíme sa podporovať hlavne miestnych, či európskych dizajnérov a pestovateľov.

Čím je Botanical Lab výnimočný?

Botanicky zameraný concept store v Bratislave ani na Slovensku zatiaľ nie je žiadny, takže asi tým. A taktiež našou filozofiou sme jedny z prvých kvetinárstiev na Slovensku, čo sa snažia ponúkať zákazníkom fair traide a lokálne vypestované kvety. Čo sa potom týka konkrétnych produktov, sú to asi naše teráriá, ktoré najviac zaujmú a ktoré sme u nás začali robiť tiež asi ako prví. Stali sa takým našim emblémom.  

Čo máte na svojej práci najradšej?

Kreativitu a prepojenosť prírody s mestským životom. Veľmi rady sa pozeráme na ľudí, ktorí sú očarení produktmi čo u nás v obchode nájdu - hlavne malé záhradky v skle. Väčšiou povedia, že im to pripomína malý les, alebo záhradku a tešia sa, že si kúsok lesa môžu odniesť domov a to máme asi najradšej. Keď vidíme, ako sa ľudia tešia z toho čo u nás nájdu.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe