VIDEO: Dve Slovenky vytvorili úplne nový koncept kvetinárstva: Naučia vás, ako si štýlovo a rýchlo uviazať kyticu
Už pri pohľade na prvú kyticu z Ateliéru Papaver som mala chuť zistiť viac o tomto zaujímavom koncepte a majiteľkách, ktoré za ním stoja. Nejde len o klasické kvetinárstvo, ale o ateliér, kde sa tvoria netradičné kytice.
Majiteľka Lenka pred siedmimi rokmi založila ateliér so svojou švagrinou. Dnes je všetko inak a spolumajiteľkou sa stala Katka, ktorá v ateliéri brigádovala od samého začiatku. My sme ich obe pre vás vyspovedali a okrem rozhovoru nám ukázali, ako si rýchlo uviazať jednu z ich obľúbených kytíc.
FEMINITY TV: Lenka z Ateliéru Papaver vás naučí, ako si rýchlo a štýlovo vytvoriť vlastnú kyticu kvetov
Inšpirujte sa: Najkrajšie kvetinárstva z celého sveta, ktoré si získali uznanie: Vieme, aké kvety sú momentálne v kurze
Kto všetko stojí za Ateliérom Papaver a ako to vzniklo?
V súčasnosti vedie a vlastní Ateliér Papaver spoluzakladateľka Lenka Hlubinová Vargová a Katka Kotasová. Je to tak od januára roku 2017. Náš Ateliér Papaver vznikol však v rokou 2010. Založila som ho spolu s mojou švagrinou, pár mesiacov po ukončení vysokej školy. Obe sme študovali záhradnú architektúru. Vždy sme si všímali tvorbu v kvetinárstvach a pripadala nám, akoby stratila rešpekt k prírode. Samé drôtiky, umelé materiály, farebné papiere, exotické druhy rastlín, ktoré v našich podmienkach nerastú ani v skleníkoch. Ich tvorba sa pohybovala v škále základných piatich farieb a bola založená na kontraste. A tak sme sa rozhodli ukázať ľuďom, ako skutočne vyzerá príroda, aké rastliny kedy kvitnú a ako harmonicky a upokojujúco môžu kytice vyzerať. Okrem toho ešte aj krásne voňajú.
Kde, alebo kým ste sa najviac nechali inšpirovať?
Nehľadáme inšpiráciu v tvorbe niekoho iného. Nebolo to tak v roku 2010 a nie je to tak ani dnes. Ideme svojou cestou a najväčšou inšpiráciou je pre nás vždy príroda v aktuálnom ročnom období. V prírode sme často a všímame si, aké rastliny vedľa seba rastú, tiež farby kvetov, štruktúru listov, a veľkosti plodov. To všetko vzájomne kombinujeme a mnohokrát sa stáva, že na prvý pohľad nezlúčiteľné vyzerá spolu super.
V čom sa líšite od iných kvetinárstiev?
Po celých sedem rokov dbáme na dodržanie sezónnosti v tvorbe. To znamená, že keď je jar, tak ponúkame jarné kvety, keď leto, tak kvitnúce v lete a podobne po celý rok. Len zima je trošku doplnená o celoročne kvitnúce druhy, keďže tam by bol slabší výber. Naša tvorba je melancholická, pôsobí elegantne a nedbalo zároveň. Voňavé kytice pôsobia uvoľnene. Vždy ich viažeme s veľkým rešpektom k rastlinám, s ktorými pracujeme. Snažíme sa o to, aby čo najviac vynikla ich krása. Pracujeme s farebnosťou kytíc. Niekedy zvolíme komplementárne farby, inokedy kontrast, ale v konečnom dôsledku je vždy kytica harmonická. Po tých rokoch sme tiež zistili, že máme svojské cítenie a tvorbu v porovnaní s ostatnými kvetinárstvami. Používame len prírodné materiály ako drevo, kov, keramika, sklo, prútie. Všetko v jemných odtieňoch tak, aby mohli vyniknúť rastliny a aby boli kvetináče a vázy len doplnkom. Odlišujeme sa aj ponúkanými službami. Okrem kvetinových škôl sa venujeme aj záhradnej architektúre.
Vieme, že ponúkate kurzy. Prezraďte, v čom spočívajú, ako prebiehajú a čo presne sa ženy môžu naučiť?
Kurzy robíme preto, aby sme naučili širokú verejnosť pracovať s rastlinami. S tými, ktoré majú na svojej záhrade, ktoré môžu natrhať voľne v prírode alebo kúpiť v kvetinárstvach. Cieľom je zákazníkov priblížiť k prírode, keďže práca s rastlinami a pôdou nabíja energiou. Pre mnohých sú naše kurzy emociálnym detoxom a relaxom. Jeden kurz trvá 1,5 hodiny, takže nie je problém si aj v pracovnom týždni nájsť čas. Ponúkame vždy viacero tém a svoj výtvor si berú účastníci domov. Zákazníkov učíme viazať kyticu, vytvoriť si aranžmán, uviazať veniec, vysadiť nádobu zo sezónnych rastlín alebo izboviek. Zároveň ich vždy zoznámime s aktuálnym sortimentom rastlín typickým pre dané ročné obdobie.
Aké kvety patria v lete medzi najobľúbenejšie a aké kytice najčastejšie v lete vytvárate?
Na konci jari a na začiatku leta je obdobie pivoniek. Je iba zopár kvetov, ktoré sú tak výrazné svojou krásou. Koncom leta sú to zase hortenzie a v lete je sortiment široký. Sú to všetky drobné lúčne druhy ako kamilky, mydličky alebo aj rastlinky s väčším kvetom ako cínie, dálie alebo echinacea. Používame aj bylinky ako šalviu, kvet kôpru, či rasce, mätu a levanduľu. Nádherné sú aj lupínie, náprstníky alebo veroniky. Krásna je aj srdcovka a vedela by som pokračovať ešte dlho.
Akými základnými pravidlami by sa mali ľudia riadiť, keď kupujú pre niekoho kyticu? Čo áno a čo, naopak, nie?
V princípe by ste mali odhadnúť, aké farby má rád človek, ktorému kyticu idete darovať. Niekto má rád odtiene ružovej, niekto žltú či fialovú. Ak to neviete ani odhadnúť, tak zvoľte skôr neutrálne kombinácie. To znamená buď veselšiu kyticu, kde sú zmiešané viaceré farby, alebo kombináciu bielej a zelenej. Veľmi pekné sú aj kontrastné farby ako napríklad vínovo červená s bielou a zelenou. Pre muža sú naopak vhodné kytice v bielej, fialovej, modrej alebo oranžovej farbe.
Mohlo by vás zaujímať: Exotickej Slovenke sa po narodení trojičiek zmenil život: V rozhovore nám prezradila, ako sa to dá zvládnuť
Ktoré kvety by sa nemali spoločne kombinovať?
Myslím, že by bolo fajn v kyticiach kombinovať druhy, ktoré sú z podobných zemepisných šírok. Nedávať teda napríklad orchideu s astrou a podobne. Tiež je dôležité mať dostatočné vedomosti o farbách tak, aby hotová kytica potešila vašu dušu a nepôsobila ako samozvaná, podivná, či dominantná.