Rok narodenia odhalí, do ktorej generácie patríte: Zistite, v čom ste výnimočný a čo ovplyvňuje váš život

V dnešnom svete poznáme štyri základné generácie. X, Y, Z a najmladšiu alfa. Zistite, ktorá je vám najbližšia. Našli ste sa?

Generácia X, Y, Z - pre každú je niečo špecifické. Do ktorej patríte vy?

Generácia X, Y, Z - pre každú je niečo špecifické. Do ktorej patríte vy?

Zdroj: Profimedia

Generácia X, narodená v rokoch (1966-1976)

Nastúpila po povojnovej generácii tzv. ”babyboomers” a bola ovplyvňovaná najmä politickým dianím. Títo ľudia vyrastali v náročnom ekonomickom období, v ktorom ich rodičia podriaďovali vo všetkom svoj život predovšetkým zamestnaniu. K charakteristickým vlastnostiam tejto generácie patrí samostatnosť, nezávislosť, komunikatívnosť, pracovitosť a sebestačnosť. Svojej práci sa venujú najlepšie ako vedia, no nikdy to však nerobia na úkor rodiny. Poznačení detstvom, kedy si mnohokrát museli vystačiť sami sa jednoducho nechcú dopustiť rovnakých chýb ako ich rodičia. Nerobí im problém ranné vstávanie, či odrobiť nadčas, musí to však pre nich mať zmysel. 

Známi ľudia narodení v tejto generácii: Victoria Beckham, Sarah Jessica Parker, Jennifer Lopez

Generácia Y, narodená v rokoch (1977-1994)

Odborníci zvyknú túto generáciu nazývať aj Millennials, Generácia Why, Net-gen alebo iGeneration. Jednoducho títo ľudia vyrastali s digitálnymi technológiami a v čase rozvoja sociálnych médií. Hoci svet smartphonov, tabletov a notebookov zapezpečil to, že generácia Y dokáže byť online skutočne 24/7, paradoxne má najsilnejšie väzby na svojich rodičov. K typickým vlastnostiam týchto ľudí patrí ctižiadostivosť, pragmatizmus, sebaistota. Pri hľadaní rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom sa tieto dve veci snaží jednoducho spojiť. Dokonca aj kamarátske väzby ľudia generácie Y, nadväzujú skôr v pracovnom prostredí. S kolegami trávia voľný čas a chodia na dovolenky. Milujú cestovanie, život si užívajú naozaj naplno. 

Známi ľudia narodení v tejto generácii: Britney Spears, Kate Middleton, Miranda Kerr, Keira Knightley

Generácia Z,  narodená v rokoch (1995-2010)

Táto generácia je celkom iná ako tie predchádzajúce. Ide o technicky najbystrejších ľudí. Už  batoľatá si vedia na internete nájsť čokoľvek. Deti narodené v tomto období sú technicky zdatné, nemajú problém riešiť viacero úloh naraz. Avšak nedokážu sa dlho sústrediť na jednu vec. Zvládajú odmalička stresové situácie a nepoznajú predsudky voči iným etnikám, kultúram a rasám. Sú predsvedčení, že internet sa dá použiť na všetko, od budovania vzťahov, hľadania partnera, práce, či zábavy. A toto je ich základným problémom. Oveľa náročnejšie je pre nich komunikovať s niekým tvárou v tvár. Sú uzatvorenejší ako predchádzajúce generácie.

Generácia alfa, narodená po roku 2010

Deti z tejto generácie sú stále v predškolskom veku. V čase ich narodenia, svet ovládali naplno smartphony, sociálne siete a slovo „app” je azda základ všetkého. Predpokladá sa však, že táto generácia bude najpriebojnejšou v modernej histórii. Uvidíme, ako sa technológie, ktoré tieto deti ovládajú absolútne odmalička, neskôr prejavia na ich osobnostiach. 

Foto:
Profimedia
Zdroj:
NM

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba