Presunúť na hlavný obsah

Spoznajte ikigai: Toto je japonské tajomstvo dlhého a šťastného života

Feminity

O dánskom životnom štýle ”hygge” už vieme veľa. Práve Škandinávci nám ukázali recept na pohodový život bez starostí a zbytočného stresu. Počuli ste však už o japonskom ”ikigai”?

V dnešnej hektickej dobe plnej naučených stereotypov, stresov, povinností a tlaku je naozaj náročné nájsť pokoj a šťastie. Obyvateľom mestečka Ogimi, na severe ostrova Okinawa sa to však podarilo. Stretnete su usmievavých, milých, priateľských ľudí, ktorým je slovo stres cudzie. Pýtate sa ako to robia? Vraj za to môže práve ikigai.

Šťastný môže byť každý

Podľa Japoncov je ikigai zakódované hlboko v každom z nás. Ide o stav našej mysle, kedy všetko, čo robíte - robíte s láskou, vášňou a úprimným odhodlaním. Určite to poznáte aj vy. Ak sa ponoríte do niečoho, čo vás skutočne napĺňa a baví, zabudnete na okolitý svet. Spomeňte si ako ste naposledy piekli vianočné medovníčky, zdobili stromček, či s láskou balili darčeky na narodeninovú oslavu svojho otca. Spomeňte si na to, ako ste sa cítili. Spomeňte si, na čo ste mysleli. Áno, presne toto je ikigai. Chvíľa, kedy žijete pre daný prítomný moment a okamih.  

Mať zmysel pre ikigai znamená spojiť nadšenie, poslanie, nadanie a povolanie. Práve v tom sa skýva dôvod, prečo má človek ráno chuť vstať. 

Ak chcete dosiahnuť ikigai, na začiatok si položte tieto tri otázky: 

Čo milujem?
V čom som naozaj dobrý? 
Môžem sa svojej vášni venovať aj profesne? 

Pokiaľ ste odpovedali trikrát áno, ste na najlepšej ceste. Ak totiž každý svoj deň prežijete naplno a s určitou dávkou šťastia, zostanete mladí celý život. 

Základné pravidlá, ktoré podporujú ikigai

- udržujte sa stále aktívny
- robte veci, ktoré milujete
- obklopujte sa skutočnými priateľmi
- udržujte sa v kondícii
- usmievajte sa
- ďakujete
- trávte veľa času v prírode 

A to najpodsatnejšie - žite tu a teraz. Prestaňte sa sťažovať na minulosť, báť sa budúcnosti. Všetko čo máte je dnešok. Nikdy totiž neviete, či sa bude opakovať. 

- Najčítanejšie -