Presunúť na hlavný obsah

Retro nábytok sa stal súčasťou jej práce: Inšpirujte sa Slovenkou Annou, ktorá vracia veciam z minulosti dušu

Kariéra

Anna Harvanová a jej skúsený tím reštaurujú staré kusy nábytku so skutočným citom. V našom rozhovore sa dozviete, čo stojí za celým nápadom a aké to je, začať s niečím podobným na Slovensku.

Ako ste sa vôbec k reštaurovaniu starého nábytku dostali?

K retro nábytku a doplnkom som mala vždy blízko. Pravidelne som navštevovala burzy a starožitníctva a nosila som si odtiaľ domov krásne veci, či už tam pre ne bolo miesto alebo nie. Kto to pozná, ten vie, že ak natrafíte na nejaký skvelý kúsok, nemôžete ho tam nechať. Zároveň som niekoľko rokov pracovala v interiérovom štúdiu s krásnymi a kvalitnými látkami a v ponuke sme mali aj veľa poťahových látok. Často som si predstavovala, aké by to bolo super očalúniť nimi naše staré kreslá. Jedného dňa som sa rozhodla, že je na čase zmeniť prácu a že by možno nebolo zlé to s tým retro nábytkom risknúť.

Inšpirujte sa: Talentovaná návrhárka Galina Hnatičová odišla do Londýna: Jej modely svadobných šiat Galina Couture vám vyrazia dych

Kde čerpáte inšpiráciu, poprípade, čo je pre vás najväčším zdrojom nápadov pri samotnej práci?

Najväčšou inšpíráciou sú určite samotné retro kúsky od našich skvelých československých dizajnérov. Tiež krásne látky, s ktorými pracujeme. Nie sme veľkými fanúšikmi výrazných vzorov, snažíme sa renovovať čo najviac autenticky a ideálne s citom a vkusne. Väčšinou už pri pohľade na staré kreslo presne vieme, ako ho zrenovujeme, a ktorú látku použijeme.

Prečítajte si: Slovenka Denisa vracia zašlú slávu bábovkám: A to ani zďaleka nie je všetko

Koľko ľudí stojí za celou značkou Renové a ako by ste opísali svoje začiatky?

Na začiatku som bola ja so svojou myšlienkou a priateľova mama Eva, ktorá ma ukecala, že to je dobrý nápad a že to stojí za to vyskúšať. Súčasťou nášho tímu je aj reštaurátor Roman a podľa potreby spolupracujeme so skúsenými čalúnníkmi a rôznymi inými ľuďmi. Najskôr sme to brali ako taký experiment, nevedeli sme či, a ako to pôjde, či tu o to vôbec bude záujem. No sme veľmi milo prekvapení.

Akí ľudia sa stávajú Vašími zákazníkmi? Vedeli by ste určiť, kto konkrétne má o podobné kúsky záujem?

Nakupujú u nás rôzni ľuďia. Či už starší, ktorí si tie veci pamatajú z detstva, alebo mladí ľudia, ktorí by chceli mať doma niečo originálne. Tiež nás oslovujú architekti, ktorí hľadajú zaujímavé kúsky pre svojich klientov. Máme aj zákazníkov zo zahraničia, ktorým sa náš československý dizajn veľmi páči.

Nenechajte si ujsť: Mamy dvoch malých dievčatiek skočili do neznáma a vyplatilo sa: Ich farebné podkolienky sa stali absolútnym hitom

Myslíte si, že retro nábytok, je práve tým, kam sa interiérový dizajn bude v budúcnosti posúvať?

Myslím, že stále viac ľuďom sa páči umiestnenie retro vecí v moderných interiéroch. Dodajú im originalitu. Vôbec nemusíte mať celý dom zariadený v retro štýle, jeden-dvanadčasové kúsky niekedy úplne stačia. Sú veci ktoré boli in pred 60-timi rokmi a budú aj o ďalších 20, v tom je to čaro.

- Najčítanejšie -