Pijete kávu s mliekom? Prehliadame to, no v skutočnosti táto kombinácia škodí nášmu zdraviu
Tréner Michael Achberger vysvetľuje, prečo pitie kávy s mliekom alebo smotanou nie je najvhodnejšia kombinácia pre naše telo. Takto si môžete dlhodobo ublížiť, vyhnite sa preto tomu.
Patrí káva k vaším obľúbeným napjom? Milujete kávu s mliekom tak, ako väčšina mojich klientov? Bez mlieka alebo smotany do kávy si to naozaj neviete predstaviť? Tak čítajte ďalej a zistite, ako a či je to s tou kávou s mliekom a vašim zdravím v poriadku.
Prečítajte si: Naše telo narába s cukrom dvomi spôsobmi: Takto sa vyhnete tomu, aby ho premieňalo na nechcené tuky
Popíjajte svoje obľúbenú kávičku zásadne bez mlieka či smotany!
Pôsobí totiž veľmi zle na dvanástnik čiže duodenum, ktorý potom v kŕči stiahne svoje hladké svalstvo a následne začne vyraďovať z prevádzky pankreas. Ďalej potom zablokuje aj celý žlčník.
Žlčník je vlastne zásobné skladisko žlče v našom organizme. Žlč sa má samočinne do tráviacej sústavy uvoľňovať zakaždým vtedy, keď zjeme čokoľvek mastné, aby ten prijatý tuk bol pre správne následné strávenie vopred dostatočne emulgovaný.
Ak nám ale žlčník z akéhokoľvek dôvodu riadne nefunguje, koledujeme si na mnohé ďalšie zdravotné problémy označované dnes za bežné civilizačné choroby. Snáď najväčším problémom je však nulová osveta a že sa toto naozaj varujúce vedecké poznanie spravidla dozvedáme, až keď je nám už 70 rokov a v priebehu predošlých päťdesiatich rokov sme obľúbenú kávu tak radi popíjali práve s mliekom, či smotanou, pretože len tak nám to chutilo a obchody sú toho doslova plné. Kŕče a bolesti sa potom za čas objevujú v oblasti bedrovej chrbtice, kedy chronický nedostatok žlče v črevách spôsobuje až bolestivú zápchu. Žlč, ktorá sa nedostane do dvanástnika, sa usadzuje s výraznou bolesťou práve pri výpuste žlčníka a tvorí sa tam najprv žlčový piesok. Samozrejme neskôr sa môžu vytvárať až naozaj veľké a životu nebezpečné žlčové kamene, ktoré nakoniec žlčník úplne upchajú.
Z čínskej medicíny sa dozvedáme, že Meridiánová spojnica chorého žlčníka prechádza všetkými veľkými kĺbmi nášho organizmu (bedrá, ramená, kolená) a spôsobuje silné bolesti až chronickú nehybnosť. Chýbajúce slinivkové šťavy spôsobujú v črevách veľmi silné nadúvanie (meteorizmus). Vracajúce sa žlčou reaktivované žalúdočné šťavy potom silno poškodzujú už aj samotný pankreas a práve tak potom vzniká stále sa rozmáhajúca cukrovka (diabetes mellitus). Čo je vo svojej podstate len veľmi málo alebo úplne nefunkčný pankreas, pretože sa v ňom potom následkom poškodených poleptaných stien žaludočnou kyselinou a následných zápalov už netvorí v potrebnom množstve, alebo vôbec, veľmi dôležitý hormón inzulín. Takto okrem iného je ochromená aj činnosť mnohých ďalších slizníc v celom našom tele.
Káva navyše obsahuje veľké množstvo veľmi agresívnej kyseliny šťaveľovej. A keď obličky túto látku nestačia dostatočne rýchlo vylučovať prostredníctvom moču, potom sa ľahko vytvorí z prítomných kryštálikov kyseliny šťaveľovej najskôr močový piesok. Neskôr sa ale vytvárajú tiež obrovské, vysoko bolestivé a zároveň aj rizikové močové kamene. Ak je totiž v našom organizme neustále prítomné príliš veľké množstvo kyseliny šťaveľovej, cez hrubé črevo sa následne vstrebáva späť do tela a usadzuje sa aj do kĺbov a svalov. Dochádza tak k silným bolestiam (vnímaným najmä v noci - ako v oblasti chrbtice, ako aj v oblasti veľkých kĺbov.) Týmto spôsobom vzniká aj veľmi podobné, vysoko bolestivé a pohyb obmedzujúce ochorenie!
Neprehliadnite: Cvičebný plán na spevnené telo do leta: Riaďte sa touto tréningovou rutinou každý deň!
Ak teda aspoň trochu myslíte na svoje neskoršie zdravie, popíjajte svoje obľúbenú kávičku zásadne bez mlieka či smotany a len v malom množstve! A s ňou, alebo hneď po nej si už zásadne nikdy nedoprajte šľahačku či dokonca nejaké vysokokalorické, teda najmä silne zamastené zákusky, či koláčiky.