DASH diéta je skutočne jednoduchý spôsob, ako sa dostať do formy: Stačí, keď zvýšite príjem týchto potravín

Netreba k tomu žiadne kúzla, či triky. Správne dávkovanie niektorých potravín to spraví za vás

Choďte na to jednoducho a rýchlo

Choďte na to jednoducho a rýchlo

Zdroj: Profimedia

O čo vlastne ide?

Základom DASH diéty je fakt, že práve kvôli konzumácii vybraných druhov jedál dokážete celkom jednoducho a rýchlo ovládať váš krvný tlak a držať ho v relatívnej norme, a tým samozrejme, aj ručičku na vašej váhe. Celé tajomstvo spočíva v konzumácii potravín skutočne bohatých na vápnik, proteín a vlákninu, ktoré sa na znižovaní krvného tlaku podieľajú asi zo všetkého najviac a veľkosti vášho pásu skutočne neublížia, práve naopak.

Inšpirujte sa: Dve chyby, ktoré počas konzumovania obeda nerobte: Štíhla postava je postavená aj na tomto

Najlepší na celej diéte je však fakt, že si vonkoncom nemusíte vážiť alebo pozorovať každé jedno zjedené sústo, stačí, keď dodržíte tieto jednoduché zásady.

Podstatné sú obilniny

Minimálne šesť až osemkrát za deň si doprajte menšiu dávku obilnín v akejkoľvek forme. Ide hlavne o vlákninu, ktorú pri DASH diéte vaše telo nevyhnutne potrebuje a z obilnín ju získa skutočne najjednoduchšou cestou. Je len na vás či a rozhodnete pre zdravú formu pečiva, ovsené vločky, dôležité je aby ste dodržali počet dávok za deň a v žiadnom prípade ho neprekročili.

Mohlo by vás zaujímať: Jedna potravina v jedálničku atraktívnej trénerky nesmie chýbať: Pozrite sa na to hriešne dokonalé telo

Samorejme nezabudnite na ovocie a zeleninu

Rovnako ako pri každej diéte, ovocie a zelenina, budú aj tentokrát tvoriť gro vášho jedálnička. Pokojne si doprajte štyri až päť porcií ovocia a zeleniny podľa vlastného uváženia. Snažte sa však vyhnúť ovociu bohatému na cukry, ako napríklad banán či hrozno, ktoré ich obsahujú skutočne bohate.

Pri zelenine sa do istej miery obmedzovať nemusíte takmer vôbec, je totiž neuveriteľným zdrojom všetkých neodmysliteľných živín a vitamínov.

Nenechajte si ujsť: Zdravé a jednoduché raňajky z 2 ingrediencií: Pridajte do nich túto bylinku a schudnete

Nezabúdajte na mäso a tuky

Samozrejme, že si môžete dopriať aj nejaké to mäso, nie však viac ako šesť porcií chudého mäsa v podobe hydiny či rýb, z ktorých jedna porcia nebude ťažšia ako 30 gramov. Zároveň pridajte i zdravé tuky, v podobe jednorázovej dennej dávky orieškov a minimálneho množstva zdravých olejov, ako olivový, kokosový či sezamový, ktoré použijete skutočne len pri varení.

Nezabudnite udržovať hladinu sodíku a hýbať sa

DASH diéta odporúča, aby ste príjem sodíka hneď na začiatku zastavili na 2300 gramoch denne a nakoniec sa dostali až na hranicu 1500 miligramov. Možno sa to spočiatku zdá zložité, no zvyknúť si na obmedzenia DASH diéty je skutočne veľmi jednoduché. Stačí sa len zdravšie stravovať, zapojiť pravidelný pohyb a nenechať sa odradiť pri prvých chúťkach po sladkom či mastnom jedle. Tak smelo do toho!

 

Foto:
Profimedia
Zdroj:
EF

Súvisiace články

Vysetrenie.sk

PlniElanu.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba