Presunúť na hlavný obsah

Topmodelka Michaela Gabriel Hlaváčková: Deti ma prinútili spomaliť a hlbšie sa nad sebou zamyslieť

Modeling

Topmodelka Michaela Gabriel Hlaváčková je hlavnou hviezdou jarného magazínu FEMINITY. Pozrite sa, ako jej to pristalo a čo na seba prezradila.

Jedna z najúspešnejších slovenských modeliek všetkých čias. Milovaná, obdivovaná, nespútaná a pritom silno rodinne založená. Objavila sa na titulkách časopisov Vogue, L’Officiel, Elle, Marie Claire a predvádzala pre Chanel, Givenchy, Marc Jacobs, Prada i Lanvin. Michaela Gabriel Hlaváčková z Elite Bratislava v  čase svojho vrcholu kariéry porodila svoje prvé dieťa, potom prišlo druhé... a zdá sa, že krátka odmlka od práce mala v jej prípade opačný efekt – všetci sa netrpezlivo predbiehali, každý ju chcel mať pred objektívom ako prvú. Na prahu tridsiatky otvára novú kapitolu modelingu, ktorá vyzerá byť ešte zaujímavejšia.

Pozrite si rozhovor: VIDEO: Na káve s úspešnou modelkou Lindou Nývltovou: Táto kráska vás inšpiruje v mnohých smeroch!

Mohlo by sa zdať, že v čase, keď si bola na vrchole modelingovej kariéry, človek neuvažuje nad rodinou, je to však dar. Aké obdobie to pre teba bolo, keď si sa dozvedela, že budeš mamou?

Bol to pre mňa šok. Dlho som prahla po zmene, ale že to bude práve tehotenstvo, to mi ani vo sne nenapadlo. Naši rodičia a rodina na to zareagovali veľmi pozitívne. To ma upokojilo. Povedala som si, prečo nie? A začala som si tehotenstvo naplno užívať. Nejako špeciálne som ho neprežívala. Prvé tri mesiace mi bolo zle. Udržiavala som sa vo forme. Chodila som na prechádzky, cvičila som jogu a ešte týždeň pred pôrodom som plávala.

Nemám pocit, že by ťa krátka pauza od modelingu odstrihla, práve naopak, si oveľa atraktívnejšia a klienti sa ťa nevedeli dočkať. Ako vyzerá nová kapitola modelingu Michaely Gabriel Hlaváčkovej ako dvojnásobnej šťastnej mamy? 

Ďakujem za kompliment. Svoju prácu si ešte väčšmi vážim. Uvedomila som si, aká je jedinečná. Baví ma tak ako nikdy predtým. No venujem sa jej len príležitostne, prioritou sú pre mňa moje deti. Sú ešte maličké, nemôžem sa jej venovať naplno.

Kariéru modelky si však začala už v pätnástich rokoch. Vo veku, keď veľa mladých dievčat túži po tejto vysnívanej práci. Ako ťa to ovplyvnilo alebo posilnilo?

Školu života som absolvovala skôr ako moji rovesníci. A myslím si, že som sa s tým celkom slušne popasovala. Nie každému sa podarí mať krásnu, zdravú rodinu. Byť finančne nezávislý a zabezpečený pred tridsiatkou. 

Čo hovoríš na prepojenie so sociálnymi sieťami, najmä Instagramom?

Instagram som si založila, no nevyužívam ho skrz prácu. Všimla som si, že sa mnohí vďaka Instagramu zviditeľňujú, zarábajú... Prečo nie? Patrí to asi k tejto dobe.

Si takmer rovnaký ročník ako ja. Ako vnímaš túto generáciu na základe seba? Predsa len, narodila si sa v dobe, keď sme sa ešte len zoznamovali s demokraciou...

Otvorením hraníc sa nám otvorilo more nových možností. Páči sa mi, že veľa mojich rovesníkov je šikovných, dravých. Neuspeli len u nás, ale aj v ďalekom zahraničí. 

Keď sa povie Michaela Hlaváčková, vybaví sa mi osobnosť. Čo robí podľa teba osobnosť?

Každý sme individuálnou osobnosťou. V prenesenom zmysle slova je to pre mňa niekto, kto má charizmu, pracuje na sebe, nevzdáva sa, vystupuje z davu...

Na čom si v práci najviac zakladáš?

Na profesionalite.

Na ktorú fotografiu vo svojom booku si najviac hrdá?

Je to fotografia, ktorá vyšla na titulke nemeckého Vogue. Editoriál sme fotili v Paríži. Do štúdia som prišla v teplákoch a s dioptrickými okuliarmi na nose. Deň predtým som prišla z dovolenky. Mala som opálené plavky na tele. Zúfalo sa mi to snažili zakryť a nakoniec to nechali tak. Niekoľkostranový editoriál sme nafotili rekordne rýchlo. Keď bolo po všetkom, prišla za mnou, mimochodom, jedna z najuznávanejších stylistiek, že sa mi ospravedlňuje. Nerozumela som prečo.  Povedala mi, že keď ma ráno uvidela, neverila, že vôbec niečo nafotíme.
Jedna z fotografií vyšla na titulke. Klienti boli z výsledku hotoví a aj tie opálené plavky začali kopírovať ostatné časopisy.

Neprehliadnite: Topmodelka Denisa Hromkovičová Dvořáková: Aké typy nádejných modeliek ju vedia zaujať?

Tvoj dedko Oldo Hlaváček je herec, a teda pán umelec. Modeling je do istej miery taktiež považovaný za umenie. Modelka musí vedieť vyjadriť rôzne emócie. Čo ti viac vyhovuje pri fotení – keď máš hrať určitú rolu alebo byť sama sebou?

Oboje mám rada, nedá sa povedať, ktoré viac.

Stalo sa ti niekedy, že si nevedela naplniť predstavu klienta alebo mal absurdné požiadavky?

Áno, priletela som na fotenie do Milána a hneď po rannom fittingu ma poslali domov. Oblečenie mi bolo krátke a malé. 

Čo dnes podľa tvojho názoru a skúseností určuje cenu modelky?

Cena podľa mňa závisí od profesionality danej modelky. Koľko je ochotná obetovať a oddať sa svojej práci. Disciplína, odopieranie, koncentrácia, pevná vôľa. Je to tvrdá práca. Treba zabojovať. Nestačí byť len pekná. 

Neviem, čím to je, ale len čo sa topmodelka stane mamou, mne osobne pripadá ešte viac rozžiarenejšia a má pre mňa väčšiu iskru. Ako sa ti fotilo už ako matke?

Podľa mňa sa žene po pôrode zmení fyzionómia, ktorú ty môžeš vnímať ako rozžiarenie. Už viem, čo ma napĺňa, čo ma robí šťastnou. Cítim sa sebaisto. Fotilo sa mi fantasticky.

Je o tebe známe, že sa staráš o svoje telo zvonka aj zvnútra. Čo nesmie chýbať v tvojej beauty poličke a ako sa staráš o svoju pleť?

Čo sa starostlivosti o pleť týka, večer a ráno si pleť vyčistím micelárnou vodou a nakrémujem alebo naolejujem. Používam čisté, stopercentne za studena lisované oleje. Môj obľúbený je olej z lieskových orechov. Mám rada prírodnú kozmetiku a veľakrát siahnem po produktoch určených pre deti. Z dekoratívnej kozmetiky sa neobídem bez tinted moisturizer, maskary a rúžu. 

Čo tvorí tvoj jedálny lístok, aká strava ti vyhovuje najviac a cítiš sa po nej dobre?

Ovocie, zelenina, obilniny, ryža, mliečne výrobky, mäso, ryby. Snažím sa kupovať lokálne výrobky. Poznám zloženie potravín, ktoré nakupujem. Najlepšie je, ak je počet položiek v zložení krátky a jasný. Polotovary, sladené nápoje, biely rafinovaný cukor u mňa doma nenájdete. Mám rada stravu, ktorá mi dodá energiu.

Pohybu pri deťoch máš isto dosť, ale predsa len, ako si udržiavaš svoje telo a čo preň robíš, aké aktivity?

S deťmi som v neustálom pohybe. Milujem chôdzu a prechádzky. Momentálne si udržiavam telo stravou. A neviem sa dočkať, keď opäť zahrniem do svojho života pravidelnú aktivitu. Beh, korčule, bicykel, pilates, jogu, plávanie... Pohyb pre mňa znamená život.
Ale ak mi dá niekto návod, ako sa plnohodnotne venovať deťom a aj ďalším aktivitám, nech sa mi ozve.

Zmenilo sa niečo v rámci tvojej profesie po tom, čo si sa stala mamou? Si typ ženy, ktorá nedokáže byť „len“ na materskej a potrebuje stále niečo robiť, nové podnety?

Áno, zmenilo a mení sa to tak, ako sa mení všetko ostatné. Som typ ženy, ktorý sa naplno venuje deťom. Všetko som im prispôsobila. Je to pre mňa prirodzené. 

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Pôvabná modelka Erika Palkovičová o vysnívanej krajine: Týmto ju očarila Austrália!

Ako vnímaš mužský svet? Myslíš si, že to majú muži naozaj jednoduchšie ako ženy? (zvyčajne sa to hovorí :-))

Počula som, že sa to hovorí. A práve preto som rada, že mám dvoch synov. Teda zatiaľ. 

Čo pre teba znamená rodina?

Veľa. Všetko.

Deti sú veľmi inšpiratívne. Do akej miery ťa ovplyvnili tie tvoje?

Donútili ma spomaliť a hlbšie sa nad sebou zamyslieť. Pozorovať ich pri tom, ako sa smejú celým telom z úplných maličkostí. Alebo ako sa hodia od jedu na zem... To sú pohľady na nezaplatenie. Milujem ich bezprostrednosť.

Materiálne bohatstvo neodráža náš skutočný pocit šťastia. Ako vyzerajú tie (pre teba) nenahraditeľné momenty v živote?

Ako som sa chystala odpovedať na túto otázku, prišiel za mnou syn. Posadila som si ho na kolená a on zaspal. Ruka mi po pár minútach začala odumierať, preto som sa snažila nohou prikopnúť vankúš a podložiť si ju. Podarilo sa mi to. Píšem jedným prstom. Prosím, nech len spí. A toto sú pre mňa tie nenahraditeľné momenty.

Akým „zákonom v živote“ sa najviac riadiš? 

Snažím sa riadiť zdravým sedliackym rozumom.

POST MODERN

Modelka: Michaela Gabriel Hlaváčková / Elite Bratislava
Foto: Marcel Gonzalez-Ortiz
Styling: Zuzana Kanisová
Vlasy & makeup: Stef Ralbovsky/REDKEN, Dior

Viac zaujímavých rozhovorov nájdete v aktuálnom magazíne FEMINITY JAR 2018, ktorý je v stánkoch alebo si ho môžete zakúpiť aj online.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe