Presunúť na hlavný obsah

Biznis oblečenie na pracovisku: Toto vám pomôže ku kariérnemu rastu, avšak pozor na výber obuvi

Móda

Biznis oblečenie môže byť veľmi flexibilné a netradičné, ak sa s ním pohráte podľa rád, ktoré vám v tejto oblasti dá pravý profesionál. Práve na to je tu poradca pre etiketu a štýl Miroslav Paluch.

Oblečenie, nech je na akejkoľvek úrovni biznisu vás musí vystihovať. Štýl nie je len záležitosťou bežného denného mimopracovného outfitu. Veď v práci trávime pomaly viac času, ako s priateľmi, rodinou. Verte, za mnohými úspechmi, ale aj neúspechmi v práci (v súkromnom živote) vďačíme nášmu oblečeniu. Štýl vysiela informáciu o človeku. 

Druhá kategória biznis prostredia nesie názov projekt

Proces - charakterizovalo ho konzervatívne prostredie, štandardizované procesy, teda najstriktnejšie pravidlá biznis odievania. Druhou kategóriou, nazvime ju projekt je prostredie skoro konzervatívne. Keďže používame slovo projekt - hovoríme o plánovaní, individualizácii projektov, individuálnych riešeniach. Je samozrejmosťou odlišnosť postavenia v projekte. Na akej pozícii sa daný pracovník nachádza. Striktnosť dodržiavania dress codu je zhora nadol benevolentnejšia.

Kto sú muži pracujúci v kategórii projekt?

Patria sem všetci predajcovia, tí, ktorí ponúkajú tovar, služby, právnici, poisťováci, investiční makléri, predajcovia áut, pracovníci bánk, realiťáci. Tí, ktorí musia individuálne pristupovať k potencionálnemu zákazníkovi. Dnešná ponuka tovarov a služieb predstavovaná v číslach a percentách je veľmi vyrovnaná. Rozhoduje osobný prístup predajcu, jeho vystupovanie, neverbálna komunikácia, ktorej súčasťou je aj oblečenie, celkový vzhľad. Prvý dojem získate v priebehu pár sekúnd, ak je dobrý, máte vyhraté. Zlý nadobudnutý dojem už len veľmi ťažko napravíte. Druhú šancu získať dobrý prvý dojem už nebudete mať! Dajte si záležať na vašom vzhľade, oblečení. A to aj v závislosti, na akom poste a v akom biznise pracujete. 

Ak vás zaujíma poradenstvo v oblasti imidžu, štýlu a etikety, nechajte sa o tom priučiť viac priamo od poradcu štýlu.

Aký štýl biznis oblečenia voliť v kategórii projekt?

Opäť musím zdôrazniť postavenie muža v danom biznise. Ak to odľahčím, čo je povolené rádovému pracovníkovi, nie je povolené riadiacemu manažérovi. Avšak nič nebráni mužovi za prepážkou, aby chodil do práce v dobre strihanom a perfektne sediacom obleku. Štúdie preukázali, že takíto páni majú rýchlejší kariérny postup. Šéf si vás všíma a vníma to ako zodpovedný prístup k práci. 

Je dovolená väčšia farebnosť, tolerujú sa svetlejšie obleky

Oblečenie muža v prostredí, ktoré sme si zadefinovali, ako projekt, je akýmsi voľnejším pokračovaním štýlu konzervatívca. Pripúšťa sa viac farebných kombinácií, akceptujú sa aj svetlejšie obleky. V menších mestečkách, a u pracovníkov napríklad v agropriemysle, môže muž chodiť v oblekoch hnedých odtieňoch, prípadne zelených. Pokiaľ hovoríme o riadiacich pracovníkoch a formálnych stretnutiach s klientmi, oblek je nutnosťou. Samozrejme s kravatou a decentnou košeľou, ktorá ladí s celkovým vzhľadom. Ideálnou kombináciou je sako a nohavice. Sako robí muža dôveryhodnejším. Vyzerá stále lepšie, ako v najdrahšom značkovom pulóvri. Kombinácii sák a nohavíc sa medze nekladú.

Nechajte sa inšpirovať: Poradíme vám, ako sa obliecť do divadla: Čo všetko si vyžaduje návšteva kultúrnych udalostí?

Na tieto pravidlá nezabúdajte

Pár pravidiel je predsa len dobré poznať. Na pracovisko nepatria k sakám vzorované, kárované, či kvietkované nohavice. Nie sú vhodné, ani čierne nohavice. Pri kombinácii dávajte prednosť tmavšiemu zvršku a svetlejším nohaviciam. Nie naopak. Keď už nie pre nič iné, tak kvôli tomu, že tmavá farba v dolných partiách skracuje. Tak ako aj manžeta u mužov nižšieho vzrastu. Taktiež saká, by nemali byť výrazne vzorované. Postačí decentné káro, či prúžok. Nenoste k nohaviciam saká od oblekov, nie je to vhodné a najmä je vidieť, že je to sako od obleku. Dnešná ponuka sák. je dostatočne bohatá a to aj u letných sák z ľahších materiálov, ako je bavlna, ľan. Sako s košeľou nutne nevyžaduje kravatu, preto spestrite svoj outfit vreckovkou do náprsného vrecka, preto je tam. Stačí, ak sa jedna z jej farieb bude zhodovať s farbou oblečenia. Vyhýbajte sa jeansom, tie ozaj na pracovisko nepatria. Výber športovo elegantných nohavíc takzvaných chinos, je na trhu dostačujúci farebne aj strihovo. A kľudne aj o čosi kratšie, ako je to zvykom u oblekových nohavíc. 

Predcízne vyberajte aj obuv!

Športová obuv taktiež nepatrí do biznis prostredia, ako aj šľapky. Obuv je u pánov obzvlášť slabinou. Nevenujeme jej dostatočný záujem. A práve topánky a hodinky môžu povýšiť, alebo ponížiť váš celkový vzhľad. V tomto prostredí - projekt, sú povolené topánky typu derby - vonkajšie zaväzovanie. Ak si ovšem obujete topánky typu oxford, ktoré sú najvhodnejšie v konzervatívnom prostredí - projekt, nepochybíte, práve naopak, preukážete svoj štýl a vkus.

Neprehliadnite: Pitti Uomo a šatník tých najlepšie oblečených mužov planéty: Zistite, čo robí muža skutočne neodolateľným

Týmto doplnkom ukážete štýl a vkus

To sa vám podarí aj pri nosení vestičiek, ale nie od obleku, ale také, ktoré sú celolátkové, teda nemajú zadnú časť ušitú z podšívky. Kľudne pod sako, bez saka, s kravatou, bez nej. Veľmi vďačná časť odevu na kombináciu s nohavicami.  Aj v biznis prostredí je dobre mať štýl. Štýl vytvárajú detaily. Tak, ako sa obliekate prezentujete seba samého, spoločnosť v ktorej pracujete a zároveň vzdávate úctu k okoliu, partnerom v biznise a spolupracovníkom.

Diskusia k článku

comments powered by Disqus