Presunúť na hlavný obsah

Tipy na vianočné prestieranie: Prečo by ste mali ako rodina jesť spolu nielen počas sviatkov?

Bývanie

Štedrý večer je čarovný moment pre každú rodinu. Všetci sa pekne oblečú, zasadnú k pekne vyzdobenému stolu a spoločne sa navečerajú. A práve jedávať spoločne, by ste mali častejšie.

Jedzte spoločne častejšie

Rodina by mala jedávať častejšie spoločne. Je dokázané, že pravidelné stolovanie v kruhu blízkych má dobrý vplyv na vzťahy i zdravie. U deti a tínedžerov sa zlepšuje slovná zásoba, pôsobí preventívne voči poruchám príjmu potravy, zabraňuje sa depresii a dokonca majú lepšie výsledky a známky v škole. Okrem toho si jedlo viac vychutnáte, pretože sa o pocity z neho máte s kým podeliť. Odporúča sa večerať alebo obedovať spolu 3-krát do týždňa. Pozitívne účinky potvrdzujú aj odborníci. „Znižuje sa krvný tlak i riziko rakoviny a srdcových ochorení. Spoločná večera takisto zlepšuje rodinné väzby, váš milostný život, zdravie detí, sebavedomie i známky v škole," potvrdzuje to aj doktor Michael Roizen pre Sharecare.com.

Prečítajte si: Návod na balenie darčekov vo vintage štýle: Prekvapte blízkych vlastnoručne, naučíme vás to

Prírodný štýl

Všetky ozdoby nájdete priamo v prírode. Stôl môžete ozdobiť ihličím, sušenými plodmi, škoricou, konárikmi či drevenými ozdobami z obchodu. V jednoduchosti je krása a niekedy aj zopár halúzok ihličia vyčaria pravú sviatočnú atmosféru.

Nesmrteľná červená

Červená patrí medzi tradičné farby, ktoré sa spájajú s Vianocami na Slovensku už od čias našich predkov. Jej obľúbenosť ostáva dodnes, aj keď ozdoby a dekorácie sú v modernejšom šate. Dokonca ani stolovanie ladené do iba do červenej nepôsobí vôbec chaoticky.

Luxusná zlatá

Rovnako ako červená, aj zlatá farba si získala na Vianoce srdca mnohých ľudí. Zlatá má v sebe prirodzený slávnostný nádych, vďaka čomu sa výborne hodí na najkrajšie sviatky v roku. Kombinujte ju s bielou alebo aj striebornou.

Mohlo by vás zaujímať: Šťavnatý jablkovo-makový koláč, ktorý musíte vyskúšať: Bez cukru, múky a výčitiek

Elegantná čierna

Na populárnosti získavajú aj stoly ladené čisto do bielej, sivej či čiernej farby. Aj tmavú čiernu môžete ozdobami a doplnkami pekne zjemniť a upraviť ju tak do sviatočného šatu.

Mix štýlov

Ak si každý rok kupujete iné ozdoby či servis, môžete ich medzi sebou skombinovať. Zmiešajte rôzne farby a tvary tanierov, čoho výsledkom bude bohatý a hravý vianočný stôl.

- Najčítanejšie -