Presunúť na hlavný obsah

Páni by mali výberu košele venovať väčšiu pozornosť: Ženy milujú, keď keď ich vidia takto upravených

Móda

Pánska móda je v porovnaní s tou dámskou často podceňovaná. Neplatí, že muži to majú jednoduchšie, napríklad aj v prípade pánskej košele nie je totiž košeľa ako košeľa. Odborník na etiketu a štýl Miroslav Paluch vás zavedie do tajov mužského šatníka.

Anglický egyptológ Flinder Petrie pri hľadaní hrobiek objavil košeľu z obdobia 3 000 rokov pred naším letopočtom. Až do 20. storočia bola košeľa výlučne mužskou záležitosťou ako spodná bielizeň a dodnes jej nikto tento status neodobral. Aj preto si páni nemôžu dať dole sako v dámskej spoločnosti. V stredoveku to bol kus odevu pod vrchnou časťou, ktorej sa nevenovala veľká pozornosť. Až neskôr pribudli okolo krku a na manžetách rôzne ozdoby, výšivky, šnúrky. Košeľa bola vnímaná skôr ako príležitostné oblečenie nižšej triedy. Revolúciou bolo vynájdenie odnímateľného goliera v roku 1827 ženou v domácnosti v New Yorku. V roku 1871 si firma Brown Davis & Co. nechala zaregistrovať prvú košeľu, ktorá sa zapínala na prsiach. Dovtedy sa obliekala cez hlavu. Biela košeľa bola až do konca 19. storočia prejavom noblesy. 

Prečítajte si: VIDEO: Štýlové obleky pre moderného muža: Nezabudnite na tento detail, urobí z vášho chlapa pravého gentlemana

Začínajú sa objavovať aj pruhované košele ako kompromis, farebná košeľa s bielym golierom a manžetou. Tá už nie je taká formálna ako čisto biela. Aj dnes sa s ňou stretneme skôr v Anglicku ako u nás. Od 30. rokov 20. storočia nahrádzajú stojačikové goliere ležaté. Objavila sa náprsná kapsička, jej účel nikto nevysvetlil. Na spoločenských košeliach ju nenájdete a nemá opodstatnenie. Problém pri výbere košele je ten, že čím je väčšia ponuka, tým je väčšie riziko nesprávnej voľby. Sústredil by som sa v prvom rade na kvalitu látky. Jednoznačne by to mala byť bavlna a podľa možnosti 100 %. Ideálnou košeľou je tá, ktorá bude z popelínu. Má jednoduchú väzbu a jemný lesk. Vyšším stupňom kvality a samozrejme cenou budú tieto košele zo západoindickej bavlny, tzv. Sea Island, alebo egyptská bavlna. Košele z tohto materiálu sa žehlia pomerne ľahko. Zabudnite na košele „Non Iron“, je to iba reklamný trik. Čo je z prírodného materiálu, sa jednoducho musí krčiť. Košele s väzbou panama alebo oxford sú trocha hrubšie, štruktúrovanejšie a používajú sa skôr na košele s prúžkom alebo károm. Aj ony patria, samozrejme, do obleku, ale nie sú až také formálne. 

Čím je plátno hustejšie, tým kvalitnejšia je košeľa

Porovnanie kvality látok znie, čím je plátno hustejšie, tým bude kvalitnejšie. Počet vlákien na ploche 2,54 cm (jeden palec) pri popelíne je 100, pri bavlne Sea Island je až 140. Jednoznačne to hovorí v prospech tohto materiálu. Nemusíte byť veľkým odborníkom a počítať vlákna. Postačí, keď košeľu dáte oproti svetlu a vidíte, či je plátno riedke alebo plnšie. Opíšeme si ešte pár ďalších detailov, ktorými sa dobrá košeľa odlišuje od tej, ktorá síce bude lacnejšia, ale aj podstatne menej vydrží, bude sa zle nosiť a zle žehliť. Hlavne pri kravatových košeliach si skontrolujte, či majú v cípoch goliera vyberateľné výstuže. Tie najdrahšie, väčšinou šité na mieru, ich môžu mať aj zo vzácnych kovov. Umelohmotné výstuže nám zabezpečia stály tvar goliera. Pri praní ich, samozrejme, vyberieme. Pri výbere správnej košele sa sústreďte aj na taký detail, akým je sedlo na zadnom diele. Je výhodou, ak je prestrihnuté. Každý z nás má predsa nerovnako „posadené“ ramená. Takáto košeľa sedí omnoho lepšie. Ak prúžok alebo káro budú na seba nadväzovať na miestach, kde je košeľa zošívaná, prestrihnutá, vedzte, že výrobca si na tomto detaile dal záležať. Pôjde určite o dobrú značku a kvalitnú prácu. Okrem hustoty vlákien je dôležitý aj šev šitia. Platí to isté pravidlo, hustejšie je lepšie. 

Detaily robia kvalitné gombíky

Pridanou hodnotou sú kvalitné gombíky, plus náhradné, umiestnené dole zvnútra na lište košele. Košeľu s nekvalitnými gombíkmi a ešte aj bez rezervných nechajte na pulte. Kvalitná košeľa má mať v dolnej časti, kde sa začína manžeta, viacero záhybov a malý gombík, ktorý zabráni tomu, aby nám bolo vidieť predlaktie. Možno ešte jeden nepatrný detail, ktorý napovie čo-to o kvalite košele. Dole na bokoch medzi predným a zadným dielom býva nepatrný klin. Ten spevňuje košeľu a bráni jej v roztrhnutí. 

Aká farba je tá pravá?

Detaily kvalitnej košele sme si prešli, prejdime na výber farby. Bielou a úplne jemne slonovinovou nemôžete nič pokaziť. Tá sa hodí do formálneho i menej formálneho obleku alebo saka. Nebojte sa pastelových farieb. Najmä, ak ide o bežný pracovný deň, keď nemáte pracovné stretnutie s novým klientom či najvyšším vedením vo firme. To isté platí aj pri prúžkovaných košeliach. Široké prúžky sú príliš výrazné, upútajú pozornosť, príliš športové. Prúžok tón v tóne, čiže jemne vtkávaný prúžok –  plastický v pastelovej farbe, vám dodá lepší imidž. Ukáže, že si na oblečení dáte záležať. Je dobre vedieť, do akej kategórie v rámci farebnej typológie patríte. V tom prípade vám vhodný výber farby pomôže, nevhodný ublíži. 

Pri golieri platia tieto pravidlá

Rovnako dôležitý je výber goliera na košeli. Stačí jeden prst, ktorý sa vmestí medzi váš golier a krk. Rozhodne vám nesmie košeľa plantať na krku, resp. krk prevísať cez golier. Počet typov je nekonečný. Klasický golier – ten, ktorého jednotlivé cípy tvoria pravý uhol, je hra na istotu. Pri formálnych oblekoch bezpochyby, ale hodia sa vždy aj pri neformálnych akciách. Široký ležatý golier pod názvom žraločí, francúzsky, taliansky, už prináša so sebou riziko, že si doň nevyberiete tú správnu kravatu a najmä dostatočne veľký uzol na kravate. Úzka kravata s úzkym uzlom bude vyzerať neprirodzene. Ďalším bežným typom goliera je golier s gombíkmi v cípoch. Ide skôr o športovo-elegantnú košeľu ako formálnu. Iste, môžete v nej mať kravatu, ale nehodí sa veľmi na vysoké spoločenské udalosti, respektíve na večer. 

Mohlo by vás zaujímať: Biznis oblečenie na pracovisku: Toto vám pomôže ku kariérnemu rastu, avšak pozor na výber obuvi

Dvojitá manžeta je symbolom úspešného muža

Košeľu môže ozvláštniť manžeta na jeden alebo dva gombíky. Dvojitá, tiež francúzska manžeta, je oveľa elegantnejšia. Nosenie košele s dvojitou manžetou je symbolom úspešného muža, doplnenou elegantnými manžetovými gombíkmi. Ideálne zo vzácnych kovov, drahých kameňov. Akákoľvek manžeta má vyčnievať spod rukáva saka, pokojne 1 až 2,5 cm. Najmä pri dvojitých manžetách je to žiaduce pre manžetové gombíky, aby ich bolo vidieť. Formálna spoločenská košeľa nemá náprsné vrecko. V prípade, že už takú máte, nepoužívajte to vrecko, nevyplňujte ho perami ani ničím podobným. Vyduté vrecko pod sakom nie je prejavom štýlu ani vkusu.

Ak vás zaujíma poradenstvo v oblasti imidžu, štýlu a etikety, nechajte sa o tom priučiť viac od samotného poradcu štýlom.