Presunúť na hlavný obsah

Zostať spolu kvôli deťom je horšie ako rozísť sa: Žiaľ, ja som to pochopila príliš neskoro

Feminity

Pre svoje deti chceme vždy to najlepšie. To je fakt. A niekedy v domnienke, že tak konáme im ubližujeme oveľa viac nesprávnymi rozhodnutiami, ako si dokážeme predstaviť.

Ivana otehotnela veľmi skoro. Mala sedemnásť. Keď sa jej narodila Lili, oslavovala čerstvé osemnáste narodeniny. Áno, na dieťa mala podľa všetkých ešte čas a ona sama to tiež veľmi dobre vedela. Osud to však zariadil inak. 

Mohlo by vás zaujímať: Táto udalosť bude vo vašom živote kľúčová, ak ste sa narodili v tomto znamení: Pozrite, čo vás ovplyvní

Pre dieťa všetko

S Robom v tom čase chodila len necelého pol roka. No keďže dieťa bolo na ceste, rodičia ich prinútili vziať sa. ”Bola som mladá, neskúsená. Pod tlakom okolia a okolností, som jednoduho nedokázala povedať nie. Samozrejme, že som Roba ľúbila, no nikdy by sme sa nevzali, keby som nečakala Lili," začína svoje rozprávanie Ivana. Toto sa stalo pred 23 rokmi. Presne toľko času trávila Ivana vo vzťahu s mužom, ktorého vlastne neľúbila. ”Boli sme skvelými kamarátmi, no necítila som k nemu to, čo by som mala. Rokmi sa rozdiely medzi našimi povahami vyostrovali a ja som zisťovala, že okrem Lili nemáme vlastne nič spoločného. Hádali sme sa a výmeny názorov boli u nás na dennom poriadku. Poviete si, že rozvod by bol riešenie, no v každej životnej fáze a etape, bolo niečo, prečo som nenabrala odvahu urobiť to. Najskôr bola dcérka príliš malá, neskôr prechádzala obdobím vzdoru, potom nastúpila do škôlky, školy a odrazu maturovala. A ja som čoraz intenzívnejšie cítila, že k Robovi jednoducho nepatrím.”

Keď je lepšie počúvať srdce

Ivana si myslela, že pre Lili je to najlepšie, aby bola rodina pokope. Nikdy neuznávala neúplné rodiny a myslela si, že pre deti je najideálnejší model, aby mama, otec a deti boli spolu za každých okolností. ”Vôbec som si neuvedomovala, že Lili môže byť nešťastná. Jej náladovosť a výbušnosť som pripisovala obdobiam, akými deti prechádzajú. Ani vo sne mi nenapadlo, že to, že sa necítim šťastná ja, na ňu prenášam. Snažila som sa jej naším vzťahom dať všetko, no rokmi som zistila, že som jej len viac ubližovala. Ak by som jej otca opustila skôr, mohla som predísť tomu, že by moje dieťa malo traumu z dlhodbých vzťahov. To som však zistila, naozaj neskoro. V čase, keď je Lili dospelá a sama vzťah nechce. Len preto, že sa bojí, aby nedopadla ako ja s jej otcom. Jediné, čo ma mrzí je, že neviem vrátiť čas. Od Roba som síce nedávno odišla, no tie roky už Lili nevrátim. Roky, kedy mohla vyrastať so spokojnou mamou aj otcom, len by neboli pod jednou strechou...”

Prečítajte si tiež: 4 znamenia, ktoré čakajú tento rok veľké zmeny: Čo pre ne znamená číslo 9 v roku 2019?

Zostali by ste vo vzťahu len kvôli deťom?

spolu hlasovalo 141 ľudí

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus