Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Víťaz Fashion Film Festivalu Bratislava Jakub Gulyás: Ako vznikol jeho film a čo si všímali porotcovia?

Móda

Filmový festival ASVOFF má svoje korene v Paríži, kde už jedenásty rok predstavuje všetkým milovníkom filmu a módy to najlepšie, čo žáner fashion filmu ponúka. Rovnakú šancu sme po prvykrát dostali aj na Slovensku.

Toto unikátne podujatie, ktorého zakladateľkou je uznávaná módna kritička a kurátorka Diane Pernet má za sebou úspešné desaťročie fungovania. Tento rok mala aj Bratislava tú česť, zapísať sa na pomyselnú módnu mapu sveta a pridať sa k metropolám ako sú Paríž, Miláno, Londýn. Producenti zo spoločností MILOSH Ltd. a PAVLEYE Production za podpory generálneho partnera J&T Banky a nákupného centra Aupark priniesli do Bratislavy tento svetový koncept a ponúkli tak možnosť filmovým tvorcom zo Slovenska a Česka odprezentovať ich vnímanie módy a estetiky. 

Neprehliadnite: Trendy v interiérovom dizajne pre rok 2019: Doprajte svojmu domovu záplavu farieb

ASVOFF už aj na Slovensku

Fashion Film Festival Bratislava prišla slávnostne otvoriť jeho patrónka, módna kritička Diane Pernet. Diane priznáva, že napriek tomu, že v priebehu 10 rokov videla mnohé filmy, nie je ťažké ju zaujať. „Mám rada rozprávanie príbehov. Mám rada niečo, čo ma okamžite vtiahne do príbehu a unesie ma niekam, kde som ešte nebola, popisuje svoju predstavu o dobrom filme Diane Pernet.

Príhovor mala počas slávnostného otvorenia festivalu aj predsedkyňa poroty - riaditeľka J&T Banky Slovensko Anna Macaláková, ktorá k otvoreniu festivalu dodala: „Bohatstvo krajiny sa nemeria len výkonnosťou ekonomiky, stúpajúcim HDP či veľkosťou zlatej rezervy v národnej banke. Uvedomujeme si, že národ a krajina sú bohaté aj vďaka kultúre a umeniu. Preto naša privátna banka dlhodobo podporuje ich rozvoj a snaží sa na Slovensko pritiahnuť významné svetové projekty.“

Hoci išlo o prvý ročník, članovia poroty to nemali jednoduché. Víťaza, ktorý predstaví svoj film aj v Paríži, vyberala porota z 32 česko-slovenských tvorcov. Všetky prihlásené filmy spĺňali kritériá a svojou svetovou kvalitou porotu príjemne šokovali. „Rozdiel v kvalite filmov je minimálny. Ja si skôr myslím, že rozdiel je v estetike videnia veci, pretože ľudia, ktorí žijú tu a ľudia, ktorí žijú v Amerike vidia veci esteticky inak. To však neznamená, že by to bolo lepšie alebo horšie, proste je to inak,” vysvetľuje svoj názor člen odbornej poroty a koproducent festivalu Jozef Pavleye. 

Prečítajte si tiež: Namotal ma na sladké reči a ja som mu dala druhú šancu: Neurobte rovnakú chybu ako ja, práve kvôli tejto situácii

Poznáme meno víťaza

Po dvojdňovom maratóne spoznal prvý ročník Fashion Film Festival Bratislava svojho víťaza. Stal sa ním módny fotograf a kameraman Jakub Gulyás, ktorý vo svete módy nie je nováčikom. Má za sebou veľké množstvo spoluprác, a to aj s uznávanými slovenskými návrhármi. Práve počas jednej z týchto spoluprác vznikol aj samotný film. Jakub o svojom filme Dolls hovorí: „Ide o backstage video, ktoré som poňal trošku umeleckejšie. Bol som prizvaný na fotenie časopisu Dolce Vita. Celé to malo takú komornú atmosféru, fotilo sa v ateliéri, boli tam rekvizity, celé to malo taký historizujúci nádych. Snažil som sa do toho dať patinu starých filmov. V podmaze videa počuť praskajúcu platňu, sú tam tóny starej cirkusanskej hudby. Je to taká jednohudbka, ktorá mala pôvodne dotvoriť celú módnu story.”

Feminity TV:  Fashion Film Festival Bratislava a rozhovor s víťazom Jakubom Gulyásom či jednotlivými členmi poroty ešte pred vyhlásením výsledkov


- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus