Presunúť na hlavný obsah

Takto vyzerá aktuálne život v Miláne: Úprimná spoveď Slovenky Kristíny o obavách aj vidine svetlejšieho zajtrajška

Slovenské celebrity

Sympatická, skromná a krásna plus size modelka, Kristína Kúdelová žije aktuálne v Miláne. Ako to vyzerá v ohnisku nákazy a čo všetko jej pandémia dala a vzala?

Ako aktuálne vyzerá situácia v Miláne? Čo vlastne máte povolené a čo je zakázané?

Momentálne je od ôsmeho marca až do tretieho mája celoštátna karanténa. Nevieme, či ju predĺžia, ale pravdepodobne áno. Je povolené vychádzať z domu len pri nevyhnutných prípadoch a ak musíte spraviť nákup alebo vyvenčiť psa. Nie je možné opustiť mesto, v ktorom bývate. Na nákup môžete ísť iba do obchodov, ktoré sú najbližšie k vášmu domu a to isté platí aj pre venčenie psov - na dlhé prechádzky so psom môžete zabudnúť.

Ak opúšťate dom, musíte mať pri sebe vaše čestné prehlásenie (existuje špeciálny dokument, kde musite vyplniť všetky vaše osobné údaje a uviesť dôvod, prečo ste opustili vaše bydlisko). Ak ten dôvod nie je dostatočne dobrý a je evidentné, že je to len výhovorka aby ste mohli ísť von (stáva sa to pomerne často), policajti alebo vojaci, ktorí strážia každú hranicu mesta, majú právo dať vám pokutu.

Iba počas Veľkej noci policajti udelili 14 000 pokút. V časti Milána, kde bývam ja zaviedli 2 dni v týždnipočas ktorých máte právo na nákup (podľa začiatočného písmena vášho priezviska) a pred potravinami vám skontrolujú občiansky. Snažia sa takto zmenšiť dlhé rady pred obchodmi.

Už je to asi týždeň, čo čísla nakazených a úmrtí začali klesať. Predtým to bolo okolo 900 úmrtí za deň a posledné dni je to okolo 500. Aj uzdravených je stále viac a viac, takže dúfame, že sa to už bude iba zlepšovať.

Sama študuješ - ako vyzerá výučba v Taliansku počas pandémie?

Áno, niektorí učitelia robia online hodiny, ale vačšina nám nahráva na školskú stránku všetky potrebné materiály na samovýučbu a ak nám niečo nie je jasné, môžme ich kontaktovať prostredníctvom e-mailu. Ja som bola vždy skôr samouk a veľa prednášok som nesledovala, nakoľko ich povinné nemáme a často sa hodiny prekrývali s inými hodinami... Takže by som tak či tak musela veci dobiehať doma (je to veľmi veľká vysoká škola a má najviac žiakov z celého Milána - cca 60 000). Doma som si vždy všetko preberala a lepšie a rýchlejše som sa tak vedela pripraviť na skúšky. Pred pár dňami nám poslal riaditeľ školy e-mail, kde nás oboznámil s faktom, že do konca septembra budú všetky skúšky online.

Ako prežívaš dni v karanténe? Čo robíš v tomto období?

Na začiatku to bola ťažká predstava, musieť byť zavretá doma. Zvyčajne nebývam skoro vôbec doma - pracujem, chodím do knižnice/do školy, podvečer do posilovňe a večer bývam takmer vždy s kamarátmi alebo priateľovou rodinou. Sme vždy mimo domu.

Ale nakoniec som si hneď zvykla. Mám vkuse niečo na robote: upratujem, varím, žehlím, pečiem, cvičím a učím sa na skúšky. Nakoľko mám v mojom odbore veľmi veľa literatúry, čítam naozaj veľké množstvo kníh. Momentálne knihy od Dostojevského.

Prečítajte si aj: Rozhovor: Lenka Raimanová Šóošová o svete na sociálnych sieťach a detských profiloch

Našla si si nejakú novú záľubu?

Povedzme, že varenie, pečenie a upratovanie sa stali mojou záľubou, odkedy som išla bývať sama (nikdy by som si to nebola myslela, hlavne vtedy som mala 19 rokov). Pravdou je, že si viem pri tom oddýchnuť a na nič nemyslieť. Obľúbila som si ešte viac pozerať filmy, takže nakoľko mám na ne momentálne viacej času, pozeráme spolu s frajerom večer film za filmom.( smiech)

Čo bolo pre Teba počas tohto "nového režimu" najväčším prekvapením? Na jednej strane tým pozitívnym a na druhej negatívnym?

Najväčšie prekvapenie bolo to, že som sa konečne odhodlala začať s YouTubom. Vždy som chcela začať robiť videá, no nikdy som na to nemala čas. Chcela som takto oboznámiť Slovákov s talianskou kultúrou, tradíciami a podobne. Často sa ma ľudia pýtajú, aký je život v Taliansku, aké je Miláno a podobne. Takže, keď toto všetko skončí, určite sa chystám vyraziť do ulíc Milána a ukázať vo videách moje obľúbené miesta, čo vidieť...  Urobila som už aj dve videá s mojím priateľom a jedno sme spravili na tému: Slovenská Veľká noc v Miláne.

Negatívne je asi to, že som nečakala, že bude táto karanténa tak dlho trvať. Na začiatku sme samozrejme nevedeli, ako sa to celé vyvinie a že bude situácia taká drastická.

Ako to celé z Tvojho pohľadu, zvládajú a vnímajú Taliani?

Myslím si, že to zvládajú dobre. Na jednej strane, čísla začínajú výrazne klesať, vybudovali novú nemocnicu z vyzbieraných peňazí (či už z príspevkov obyčajných ľudí, ale aj miliónových príspevkov talianských celebrít).

Rôžne svetoznáme talianske značky začali šiť rúška pre zdravotníkov, darovali veľmi veľa peňazí na pomoc v boji proti Covid-19. Napríklad značka likéru Ramazzotti, začala vyrábať dezinfekčné pomôcky, Armani daroval milión eur a vo fabrikách začal vyrábať lekárske košele, rovnako aj Gucci a mnohí ďalší.

Na druhej strane ale nepochopím, prečo tu rúško doteraz nebolo povinné a že ho zaviedli až pred pár dňami (a to iba v Lombardii). Sú tu samozrejme aj nezodpovední ľudia, ktorí stále príkazy porušujú, ale myslím si, že sa postoj Talianov veľmi zlepšil a správajú sa zodpovedne.

Máš napriek všetkému, čo sa deje pocit, že sú tieto dni v niečom prínosom?

Určite áno. Na chvíľku sme dostali všetci možnosť zastaviť sa a oddýchnuť si. Dúfam a pevne verím, že keď toto všetko skončí, budeme si viacej vážiť maličkosti alebo bežné veci ako mať možnosť ísť do práce, do parku, do kina a podobne. Hlavne ma veľmi potešili fotky, ktoré kolujú internetom, kde vidno, ako si príroda oddýchla od nás ľudí.

Čo ako prvé urobíš, keď sa toto celé skončí?

Prejdem sa po MiláneTeším sa, ako budem môcť vidieť toto mesto znovu ožívať. Možno turista si to tak neuvedomí ako ten, kto tu žije, ale Miláno má neskutočnú atmosféru. Toto mesto nikdy nespí.

Potom sa veľmi teším, keď sa znovu vrátim domov do Bratislavy a uvidím moju rodinu. Nechcem sa teraz vrátiť, lebo by to bolo celkom komplikované a nechcem ani riskovať, no veľmi mi chýbajú.

Mohlo by vás zaujímať: Rozhovor: Dominika Navara Cibulková o príprave na pôrod: Ako prebieha jej tehotenstvo a čomu sa vyhýba?

- Najčítanejšie -