Presunúť na hlavný obsah

Môže vzťah našich rodičov ovplyvniť náš vlastný? Odborníci tvrdia, že rozhodne áno a v značnej miere

Partnerské vzťahy

Áno, vzťah našich rodičov, ich správanie a naučené vzorce sa na nás prenášajú. A skutočne výraznejšie, ako možno predpokladáte.

Poznáte aj vy tento scenár? Idete z jedného neúspešného vzťahu do druhého a zdá sa vám, že váš pán Božský zrejme neexistuje? Omyl. Chyba je v niečom inom. Až keď si dáte do poriadku minulosť a vlastné emócie, začnete stretávať aj tých správnych chlapov.

Určité vzorce vzorce selektujeme, nasávame a osvojujeme si ich podvedome

Ak ste v detstve trpela nedostatkom lásky zo strany jedného z rodičov, je veľmi pravdepodobné, že to nepriaznivo a nepriamo ovplyvňuje aj váš milostný život. Keď ste sa neustále pokúšali o rodičovskú pozornosť, rovnako sa chováte aj vo vzťahu k chlapom. Navyše ako deti veľmi vnímame, ako sa mama a otec k sebe správajú. Tieto vzorce selektujeme, nasávame a osvojujeme si ich podvedome. Preto si veľmi často hľadáme niekoho, s rovnakými dominantnými vlastnosťami ako mali naši rodičia.

Dôležité je uvedomiť si to, priznať si to a v hlave si zrovnať, čo vlastne vo vzťahu nie sme ochotné tolerovať a čo od neho očakávame. 

Prečítajte si: Nie je to len sexi čipková spodná bielizeň, čo dokáže chlapa vzrušiť: Potrpia si aj na oveľa bežnejšie veci

„Je jasne dokázateľné, že že vzťah našich rodičov môže ovplyvniť ten náš vlastný. Vo veľkej miere, hoci si to mnohokrát nepripúšťame. Akosi prirodzene totiž viac tolerujeme veci, ktoré aj naši rodičia akceptujú alebo akceptovali."

Základom je dôverovať svojej intuícii

"Domnievame sa, že všetko to, čo sa deje v našom dome je úplne v poriadku, aj keď v skutočnosti to nie je vôbec kultúrnou normou,“ vysvetľuje Mgr. Martin Milanský, klinický psychológ. 

Vzory, ktoré získavame počas detstva a dospievania sa na nás totiž podpisujú. Ak vidíme doma neveru, zdá sa nám to v podmedomí normálne. A skôr ju následne tolerujeme aj vo vlastnom vzťahu. No to je chyba. Rovnako to funguje potom aj v prípade domáce násilia.

"Základom je dôverovať svojej intuícii. Ak sa vám nezdá partnerovo správanie, otvorene to s ním začnite riešiť. Ak neuspejete, jednoducho odíďte.“

Dobré je aj viesť dialóg s rodičmi o minulosti. „Vďaka tomu si viete uvedomiť, čo je dôležité a čo bolo chybou. Zistíte, čo skutočne očakávate  a vaše videnia budú zrazu jasnejšie.“

Mohlo by vása zaujímať: Máte radi štipľavé? Chilli by ste mali mať po ruke aj kvôli jeho vplyvu na libido a potenciu!

- Najčítanejšie -