Presunúť na hlavný obsah

Potraviny, ktoré by ste nemali jesť na prázdny žalúdok: Aj keď sú niektoré zdravé, nalačno majú opačný účinok

Zdravie

Pozrite si zoznam potravín, ktoré by ste na raňajky nalačno nemali jesť. Rozšíri vám to obzory aj o tých, ktoré sú zdravé, avšak nie na prázdny žalúdok.

Raňajky tvoria základ dňa a po niekoľkohodinovej odmlke nášho organizmu je nesmierne dôležité telo neprivádzať do šoku hneď ráno. 

Úplne najideálnejšou voľbou sú teplé a pomalé raňajky inšpirované ajurvédskou alebo východnou kultúrou. Bylinkové čaje, pohánkové či ovsené kaše, bobuľovité ovocie, zmes orechov či med. Potraviny, ktoré by sme si nemali hneď z rána vpúšťať do tela sa môžu javiť podobné s týmito, ale ich účinky nalačno sú iné ako uprostred dňa a vysvetlíme vám, prečo tomu tak je.

Čítajte tiež: Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali

Banány

Banány majú v sebe množstvo prospešných látok, avšak tie nie sú vhodné nalačno. V prázdnom žalúdku totiž prudko zvyšujú hladinu horčíka v tele, čo môže zaťažovať naše srdce. Aj preto banány odborníci odporúčajú jesť až po obede.

Citrusové plody

Exotické ovocie, ktoré samo o sebe vyvoláva možné alergie. Nalačno sa citrusy neodporúča konzumovať, nakoľko dochádza k podráždeniu žalúdka či páleniu záhy. Počas dňa by ste s týmto ovocím mali taktiež zaobchádzať opatrne, nie každý organizmus je naň zvyknutý a znáša ho.

Hrušky

Samotná hruška po raňajkách je v poriadku, nalačno sa jej však snažte vyhnúť. A to z jediného dôvodu, hrušky majú hrubé vlákna, ktoré by po ich konzumácii mohli značne poškodzovať sliznicu žalúdka. 

Jogurty a kyslomliečne produkty

Vedeli ste o tom, že ak zjete ráno nalačno jogurt, všetko jeho dobré zložky žalúdočné šťavy ihneď zneškodnia? Ráno po ich zjedení teda telu nedodáte prostredníctvom jogurtov a kyslomliečnych produktov žiadnu výživu.

Sladkosti a lístkové cesto

Sladkosti sú na zozname už dlho, takže táto informácia asi nikoho neprekvapí. Patria sem aj „domáce“ koláčiky z lístkového cesta. To, že je niečo „domáce“, neznamená, že to je zdravé alebo prospešné. Zvýšená hladina inzulínu v krvi vedie z dlhodobého hľadiska ku vzniku cukrovky.

Mohlo by vás zaujímať: Aký je váš metabolický vek v porovnaní so skutočným? Tento vzorec odhalí veľa o vašej fyzickej kondícii a zdraví

Káva

Káva nalačno je zlozvyk, ktorý sa týka drvivej väčšiny ľudí a napriek tomu, že to vedia, to nezmenia. Možno vás presvedčí informácia, že káva na prázdny žalúdok negatívne vplýva na pečeň a dráždi žalúdok, takže by ste ju rozhodne nemali piť namiesto raňajok alebo ešte pred nimi.

Surová zelenina a najmä paradajky

Zelenina je zdravá, avšak nie každá je prospešná nalačno. Najviac by ste si mali dávať pozor na surové paradajky, ktoré obsahujú veľké množstvo tanínu, čo produkuje zvýšené množstvo žalúdočných kyselín. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe