Presunúť na hlavný obsah

Veronika vytvára nápadité svadobné šaty. Ako vyzerá výroba najdôležitejších šiat pre ženu?

Kariéra

Šikovná Veronika Kostková začala s navrhovaním šiat už počas štúdia na vysokej škole. Aj keď nikdy o vytvorení vlastnej značky svadobných šiat nerozmýšľala, dnes je to úplne inak a pod svojím menom tvorí bohémske kúsky.

Prečo svadobné šaty? Ako a kedy začal váš vzťah s módou?

Môj vzťah s módou začal už v detstve. Vždy ma bavilo prehrabávať krabice s gombíkmi u starej mamy, vyťahovať “točivé sukne” z maminej skrine a šiť garderóbu pre Barbie. Niekto si môže povedať, že je to také “návrhárske” klišé, ale naozaj to u mňa viedlo k tomu, že som svoju záľubu z detstva pretavila aj do štúdia a neskôr do zamestnania. Napriek tomu, že s módou som si bola vždy istá, svadobné šaty sa mi do života vkradli tak akosi postupne. Pôvodne som tvorila len dámske kolekcie, ale čoraz viac mi začínala pribúdať klientela práve na svadobné šaty. A tak sa to obrátilo- kolekcie na bežné nosenie robím na odreagovanie od bielej farby. Paradoxne, odkedy sa venujem svadobným šatám v týchto kolekciách, pracujem s výraznými farbami, čo predtým nebývalo zvykom - a svadobné šaty sa stali hlavnou náplňou môjho ateliéru. Je to pre mňa nesmierna česť, keď si nevesta vyberie tak významné šaty ako sú svadobné, práve z môjho ateliéru.

Kedy sa to začalo obracať? Pamätáte si prvé svadobné šaty, ktoré ste vytvorili?

Svoje prvé svadobné šaty si pamätám, šila som ich tesne po skončení strednej školy pre jednu rodinnú známu. Predpokladám, že keby ich vidím teraz, by som sa pobavila na vypracovaní aj na samotnom návrhu. Matne si spomínam, že boli krátke a vyšívala som ich korálkami, čo mi vtedy trvalo celú večnosť.

Koľko ste ich navrhli ku dnešnému dňu? 

Mojím hrubým odhadom je to niekde medzi 200-250 šiat, ak sa bavíme o svadobných šatách a ak nerátam do toho modely kolekcií, to by sme boli zhruba niekde okolo 320. Samú ma to číslo teraz prekvapilo. 

Poďme ale naspäť k tej dnešnej výrobe šiat. Koľko trvá dnes? Ako to celé prebieha - od počiatočného návrhu až po realizáciu?

V mojom ateliéri mám aktuálne dve línie svadobných šiat - wedding atelier a unique brides. “Wedding atelier” sú moje vlastné svadobné kolekcie , ktoré prinášam každý rok, obsahujú modely, ktoré sú k dipsozícii na objednávku na miery konkrétnej klientky, je možné ich upraviť podľa želania v prípade, že si nevesta na modeli predstavuje trebárs iný výstrih alebo rukáv. Línia “unique brides” je unikátna v tom, že neveste vytváram model, ktorý je nielen šitý, ale aj navrhnutý na mieru. Na prvej konzultácii si preberieme predstavu o svadbe, miesto konanie, štýl výzdoby, ale aj to čo napríklad rada nosí vo voľnom čase. Pozrieme si spoločne materiály a ja na základe mojich poznámok zo stretnutia vytváram návrhy z vybraného materiálu.

Po výbere konkrétneho návrhu nasleduje meranie a prvá skúška, ktorá sa robí so skúšobným modelom - takzvané toillé. To sú šaty, alebo teda časť šiat vystrihnutá zo skúšobného materiálu, na ktorom sa kontroluje a upravuje strih, naznačuje typ a hĺbka výstrihu, strih rukávu a podobne. Tento postup je vhodný preto, lebo pracujem s jemnými materiálmi, ktoré páranie a značenie špendlíkov môže rýchlo poškodiť. Takýto proces je, ale aj časovo náročnejší a vyžaduje si 4-8 mesiacov.

Tie návrhy sú inak mimoriadne pôsobivé. Nie sú také typické svadobné, skôr mi pripomínajú nejakú rozprávku... kde hľadáte inšpiráciu?

V kolekciách sa väčšinou inšpirujem rôznymi krajinami, ich folklórom- po ceste po Maroku som tvorila kolekciu “Boho Love” , ktorá bola inšpirovaným bohémskym životom európskych umelcov v Marakéši, kolekcia “ La alegría” ma zase preniesla do slnkom zaliateho Španielska, pomedzi tanečnice flamenca. Tohtoročná kolekcie “Éphémére” bude trošku iná. Chcela som trocha zmeniť smer vo svojej tvorbe, zamerala som sa na geometrickejšie krajky, motívy listov, plisované prvky a ľahkosť. Celá kolekcia má byť parafrázou na éterické antické bohyne. Verím, že sa bude nevestám páčiť.

Aké to je, podnikať s tak krásnym, no zrejme aj o čosi komplikovanejším biznisom na Slovensku?

Podnikanie je myslím všeobecne náročné, nech už ide o akúkoľvek oblasť aj krajinu. Ja mám napríklad vyštudovanú Vysokú školu výtvarných umení, dala mi rozhľad vo svete umenia a dizajnu, spoznala som vďaka nej skvelých ľudí, ale čo je to marketingová stratégia, cash flow a ako si mám spraviť biznis plán som sa naučila až pred rokom, vďaka programu Slovak business agency.  Začať podnikať je “jednoduché”- stačí sa rozhodnúť. Ale naučiť sa podnikať tak aby značka rástla, rozvíjala sa a udržala sa na trhu, je náročné. Obzvlášť keď ste umelec a máte kreatívneho ducha. Nejaké tabuľky, grafy a prognózy nie sú celkom vaša vysnívaná bohémska šálka kávy. 

Na to, aby značka rástla, je potrebné si vytvoriť aj meno. Ako sa to podarilo vám?

Do povedomia som sa dostala vďaka súťažiam, ktoré som absolvovala počas štúdia na Vysokej škole výtvarných umení. Moje modely z dámskych kolekcií sa tak objavili na Prague fashion weeku, Fashion live, či Bratislavských módnych dňoch, kde som získala titul Nová tvár módnej scény. Jedna kolekcia cestovala na London Fashion Week a iná zasa vyhrala súťaž na medzinárodnej súťaž v Poľsku. Keď sa objavíte na súťažiach a zaujmete, väčšinou vás zaregistruje aj niekto z módnych magazínov, televízie a osloví vás na spoluprácu. Tak som sa spoznala aj so stylistami a robila šaty napríklad pre finále Miss Slovensko.

Neskôr, keď som sa začala venovať len svadobným šatám, to síce bolo komplikovanejšie, keďže sa neukazujú na obrazovke či v ženských časopisoch v každom čísle, ale zase sa mi podarilo nadviazať spolupráce so svadobnými fotografmi a svadobnými časopismi, ktoré prezentovali moje šaty ďalej. A tiež nesmiem zabudnúť na dnes snáď to najdôležitejšie- sociálne siete. Keďže si ich spravujem sama, premýšľam poctivo stratégiu plánovania príspevkov, hashtagov a podobne. Je to časovo náročné, ale je to rýchlo dostupné médium s veľkým dosahom.

Aké sú vaše plány do budúcna?

Aktuálne chystám novú kolekciu “Éphémére”, ktorá už mala byť pomaly vonku, ale keďže tento zvláštny “pandemický” rok hádže neustále do cesty nejaké prekážky, tak sa prispôsobujem a trošku naťahujem jej výrobu a dopriavam si viac oddychu po náročnej sezóne plnej presunov. Tiež postupne konzultujem s nevestami, ktoré majú svadbu na budúci rok a keďže mám aj veľa presunov svadieb na budúci rok, pomaly začínam pracovať na svadobných šatách pre klientky.  Verím, že budúci rok sa už ponesie v pokojnejšom duchu pre nás všetkých :)

- Najčítanejšie -