Presunúť na hlavný obsah

Zdenka vystavovala obrazy na Slovensku, či vo Viedni. Aké je to skutočne byť umelkyňou?

Kariéra

Živiť sa umením na Slovensku zrejme nepatrí medzi tie najistejšie povolania. Napriek tomu sa však dokáže zo záľuby stať živobytie - aj o tom nám porozprávala šikovná umelkyňa Zdenka Šebok Tajbošová, ktorá len prednedávnom vystavovala svoju tvorbu v susednej Viedni.

Na začiatok zrejme otázka, bez akej to nejde. Ako by ste vy definovali umenie? V čom presne spočíva rozdiel medzi umením a remeslom?

Umenie je pre mňa akýkoľvek tvorivý prejav, ktorým človek vyjadruje svoje emócie, pocity, nálady. v dnešnej postmodernej dobe môže byť umením asi čokoľvek. Každý má na umenie iný pohľad, takže tento pojem sa mi ťažko presne definuje. 

Remeslo je tiež forma tvorivosti a myslím si, že by mohlo byť považované za určitú formu umenia. Jediné, v čom sa líši je, že umenie je skôr vyjadrenie emócií, kým remeslo je forma práce a výroby niečo užitočného, hmatateľného. Verím tiež tomu, že človek sa vie dobrým tréningom a vytrvalosťou naučiť takmer čokoľvek - jediný a dôležitý rozdiel vo výsledku je v tom, či to robí s láskou.

Teraz však poďme konkrétnejšie k vám. Kedy ste s maľbou začali?

Presný okamih si nepamätám, ale viem, že už od malička som veľa kreslila, najmä Disney postavičky. To mi vydržalo do dnešného dňa. :) a uz ako dieťa som navštevovala výtvarné krúžky.

Prečítajte si: Nina je profesionálnou baletkou: Zatiaľ čo iní osem hodín denne pracujú, ja osem hodín denne trénujem

Keď sme pri tých Disney postavičkách, váš rukopis je pomerne zaujímavý - spojenie detského sveta s akýmsi moderným street štýlom. Ako to vzniklo?

Ako som spomínala, tieto postavičky som milovala kresliť už od mala - k tomu aj ženské tváre a jednoducho všetko, čo je pekné, pozitívne, veselé. Moja tvorba je plná farieb a pozitívnych emócií a verím, že tak pôsobí aj na ľudí. Myslím, že aj môj štýl si prešiel istým vývojom. Keď sa teraz pozriem na niektoré svoje prvé diela, tak sa chytám za hlavu. Na druhej strane som rada, nakoľko vidím vo svojej tvorbe posun a stále sa v podstate učím.

Podľa toho dedukujem, že sa maľbe venujete už roky. Aj ste ju profesionálne študovala?

Nie, maľbu ani umenie som neštudovala. Vždy to však bolo akousi časťou môjho života. Veľa som cestovala a chodila na rôzne kurzy maľovania a kreslenia - či už v Kalifornii, New Yersey alebo Korzike. Vždy to bolo preto, lebo ma to napĺňalo a tešilo. A možno práve kvôli tomu, že som na to netlačala a maľovala s láskou, sa tá moja ''maliarska kariéra'' rozbehla nejako sama.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zdenka Sebok Tajbosova (@zdenkatajbosova),

Tú kariéru som si všimla, na margo toho sme ťa predsa oslovili. Máš za sebou nápaditú tvorbu a ak sa nemýlim, nedávno sa ti dostalo cti vystavovať vo Viedni. Zrejme to nebolo prvýkrát, čo si svoje práce takto prezentovala...

V minulosti som vystavovala iba v rámci Bratislavy. Pred pár mesiacmi som robila obrazy pre klientov v Rakúsku, ktoré si všimla kamarátka majiteľa galérie. Ten ma potom kontaktoval, pozrel si moju tvorbu a ponúkol mi spoluprácu, ktorej sa samozrejme nesmierne teším.

Čo konkrétne ste tam vystavovali?

Na výstave je mix mojich obrazov. Celé sa to zbehlo tak rýchlo, že na prípravu jednej témy nebol čas. :) Je to mix popartu, komiksových Disney obrazov a tiež zvierat. Keďže plánujeme ešte nejaké výstavy, určite niečo tématické vymyslím.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zdenka Sebok Tajbosova (@zdenkatajbosova),

Neprehliadnite: Slovenka Katarína navrhuje tapety v luxusných priestoroch: Čo všetko táto práca obnáša?

Všimla som si, že istý čas ste dokonca aplikovali maľby aj na oblečenie...

Vždy som mala vášeň pre oblečenie a módu. Dokonca som chcela študovať fashion merchandising a robiť s módou. Kedže som chcela mať niečo originálne, začala som si robiť veci najprv pre seba. Odozva bola taká veľká, že som jeden čas nerobila nič iné, len maľovala rifľové bundy, fŕkala veci... Dovolím si povedať, že som bola medzi prvými, kto také niečo na Slovensku vôbec začal robiť. Momentálne je tým už trh presýtený a mňa toto obdobie nejak prešlo, takže sa teším, že sa opať naplno venujem maľovaniu.

Čo človek musí urobiť, aby v umení prerazil - tak, ako vy?

Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať. Je veľa ľudí, ktorí majú talent a nevedia sa presadiť. Ja sa cítim ako dieťa šťasteny. Podľa mňa treba robiť to, čo človeka baví a napĺňa a taktiež treba veriť svojím snom. Nevzdávať sa, aj keď to nejde. A hlavne nechať všetkému čas, lebo ten pravý čas príde. Nemyslieť hneď na to, ako chcem byť slávny, úspešný a bohatý. Raz mi môj strýko povedal: keď budeš niečo robiť, nikdy to nerob pre vidinu zisku.  A to platí hlavne v umení. Momentálne je na Slovensku doba, ktorá praje tvorivým ľuďom, myslím, že sa tým dá uživiť, no treba byť originálny a zrejme mať aj kúsok šťastia.

Takže, vaša rada je?

Maľujte s láskou, nájdite si svoj originálny štýl, nekopírujte druhých, inšpirujte sa nimi a snívajte, lebo sny sa plnia!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zdenka Sebok Tajbosova (@zdenkatajbosova),

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe