Presunúť na hlavný obsah

Tamara Šimončíková Heribanová: Dedičstvo po našich predkoch je bohatstvo, ktoré sa nesmie vytratiť

Slovenské celebrity

Zberateľka slovenských ľudových krojov, spisovateľka Tamara Šimončíková Heribanová si uvedomuje klenoty našej tradičnej ľudovej kultúry.

75. výročie ÚĽUVu si dozaista zaslúži našu pozornosť. Dlhoročná práca UĽUVu je spojená s inštitucionalizovanou podporou zachovania a rozvoja tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby. Dedičstvo tradičného ľudového umenia je dôležitým kultúrnym odkazom pre budúce generácie, určuje však i zachovanie národnej identity.

Oživenie tohto odkazu je dôležité prostredníctvom originálnych výrobkov samotných výrobcov, no taktiež predstavuje nenahraditeľnú súčasť odovzdávania vedomostí mladším generáciám. Umeleckí majstri svoje nadobudnuté znalosti s láskou a nádejou učia vo viere zachovania nášho kultúrneho dedičstva, našej histórie.

Prečítajte si: VIDEO: Spisovateľka Tamara Šimončíková Heribanová predstavila svoju zbierku slovenských ľudových krojov

Pri zamyslení sa, kto je jedným z najväčších podporovateľov a šíriteľov tohto odkazu, sme oslovili, spisovateľku, novinárku a dlhoročnú popularizátorku tradičného odevu a milovníčku tradičného ľudového umenia Tamaru Šimončíkovú Heribanovú. Tamara sa roky snaží o to, aby sa naše zvyky zveľaďovali a aby sme uchovávali to vzácne, čo naši predkovia s láskou vytvorili. 
Tamara je vzácnou podporovateľkou, šíritelkou tohto odkazu, ktorý s erudíciou, pokorou a nadšením šíri ďalej nielen lokálne, ale aj za hranice Slovenska. 

Veľmi prirodzene vznikla Tamarina podpora pre ÚĽUV, ktorá je postavená na láske k tradíciám, folklóru v uvedomí si, že dedičstvo po našich predkoch je bohatstvo, ktoré sa z našej každodennosti nesmie vytratiť.

Mohlo by vás zaujímať: Tamara Šimončík Heribanová predstavila projekt Od kolisky blizki: Z kolekcie dýcha naša krásna história

Preto sa budete stretávať s kombináciou ÚĽUV x Tami, ktorá takto vyjadruje podporu, úctu a lásku k remeslám a ich výrobcom, a to nielen počas tohto náročného obdobia. „Je pre mňa česť, že môžem stáť za nádhernou a nenahraditeľnou remeselníckou zdatnosťou a poznaním našich etnografov, remeselníkov, ale i lokálpatriotov, pamätníkov. S vďakou som prijala možnosť upriamiť ešte väčšiu pozornosť na klenoty našej tradičnej ľudovej kultúry. Momentálne pracujem na dokumentárnom filme, ktorý sa venuje uchovávateľom remesla, je pre mňa teda veľkým darom, že môžem prehĺbiť poznanie v rámci širokého diapazónu rozličných techník ľudového remesla. Ako zberateľku tradičného odevu, najmä však príbehov, ktoré tieto umelecké artefakty kontextualizujú, je pre mňa poctou, že v nasledujúcom období budem môcť milovníkom tradičného ľudového umenia priblížiť všetku tú nádheru, ktorá nie je len o spoznávaní minulosti, ale i o prehĺbení kontinuity,“ vyjadrila sa Šimončíková Heribanová.

- Najčítanejšie -