Presunúť na hlavný obsah

Jarka omylom kúpila letenky na St. Luciu: Dobrodružstvo v Karibiku jej zmenilo život

Cestovanie

Stačila sekunda nepozornosti, tri chybné letenky, jeden let do neznáma a potom už len vášeň na celý život.

Tri chybné letenky a jeden let do neznáma

Snívať o dovolenke na Barbadose a skončiť na Sv. Lucii? Nebola to náhoda, ale osud. Stačila sekunda nepozornosti, tri chybné letenky, jeden let do neznáma a potom už len vášeň na celý život. 

Z pôvodného “nikdy necestovať na to isté miesto dvakrát” sa právničke s cestovateľskou dušou Jarke Bartos a jej rodine stalo osudným. Našli druhý domov  a “zelený karibský všeliek”. 
Blahodarné účinky moringy na zdravie, krásu a vitalitu očarili Bartosovcov tak, že sa rozhodli na ostrove založiť plantáž a priniesť túto superpotravinu aj na Slovensko.
„Komunikácia s domorodcami a postupné pochopenie ich životnej filozofie sa stalo našim poslaním, ktoré sme zhmotnili v podobe doplnkov výživy ako i kozmetických produktov,“ začína rozprávanie Jarka Bartos, zakladateľka značky prírodnej kozmetiky a výživových doplnkov s moringou. 

Prečítajte si tiež: Ria žije s mužom vinárom a tromi deťmi rozprávku na slovenskom vidieku: Takto zvláda prácu i veľkú rodinu

Osobná skúsenosť zvíťazila

Posledný deň na dovolenke nám miestny sprievodca na spoločnej večeri len tak mimochodom spomenul moringu, vôbec netušil, že niečo pre neho také bežné by nás mohlo zaujímať. Pár vzoriek moringového prášku sme si zo zvedavosti zbalili do kufrov. Spočiatku som nebola veľmi dôverčivá. O moringe sa u nás v tom čase veľa nehovorilo, a tak som radšej vzorky odniesla na analýzu na Úrad verejného zdravotníctva. Po oficiálnom odobrení sme začali zelený prášok z listov moringy skúšať v kruhu blízkych. Ja sama som účinky pocítila už po pár týždňoch. Mala som zrazu oveľa viac energie a vitality a celkovo som sa cítila fit. Pozitívne referencie sa nám dostali aj od známych a keď sa mi po dlhých nociach čítania zahraničných vedeckých štúdií potvrdil jej blahodarný potenciál, na karibský ostrov sme sa s manželom a dcérou vrátili opäť – už nie za oddychom, ale so zámerom priniesť kvalitný prášok aj na Slovensko. 

Od moringy k Moringly

Od objavenia ostrova Svätá  Lucia, cez založenie plantáží s pestovanou moringou až po vybudovanie produkcie prešlo pár rokov. Výsledkom bol náš prvý zelený prášok z moringy. Vo mne sa prirodzene ozvala ženskosť a túžba vytvoriť produkty šité na mieru práve nežnému pohlaviu. Išlo o kozmetické aj výživové doplnky určené práve nám, ženám. Chcela som produkty, ktoré pôjdu smerom zero waste a budú praktické pri cestovaní. Samozrejme tiež vyrobené z čisto prírodných a organických ingrediencií, z ktorých  najdôležitejšou zložkou bude práve spomínaná moringa. 

Mohlo by vás zaujímať: Slovenka Andrea odišla do sveta a dnes organizuje Eco Yoga pobyty: Ozdravuje nimi telo i planétu zároveň

Fenomenálny mix pre krásu

Moringa je prirodzeným a vzácnym zdrojom hormónu Zeatínu, čo tejto rastline dodáva bezkonkurenčný regeneračný a omladzujúci potenciál. Zeatín zároveň spomaľuje starnutie buniek, čo z neho robí najúčinnejší anti-aging produkt vôbec. Dokonale pôsobí proti vráskam, má pozitívne účinky pri nečistej pleti a pokožke so sklonom k zápalom. Robí pleť mladšou, hladšou a jasnejšou, radí sa preto medzi top anti-aging bio prípravky. 

A nielen to. Moringa podporuje aj rast vlasov, vlasy budú pevnejšie, hustejšie, čo je pre nás ženy azda najžiadúcejší artikel. Pri padaní vlasov býva väčšinou problém s nedostatkom vitamínu B6, biotínu, cirkulácii krvi a kyseliny listovej, čo vie moringa napraviť. 

Tuhá kozmetika vz. tekutá 

Trend dnešnej doby je vo výraznom odmietaní všetkého, čo je umelé, syntetické a zaťažujúce, či už pre nás alebo naše životné prostredie. Táto zodpovednosť nás núti hľadať riešenia aj v kozmetike, ktorú my ženy využívame veľmi intenzívne.
Tuhé produkty majú vysokú koncetráciu účinných látok, a preto sa míňajú pomalšie. Pri bežnom užívaní nepotrebujete do dlaní vyliať veľké množstvo prípravku. Štandardne tuhý produkt len zľahka pohladíte pre napenenie alebo premastenie, v závislosti od typu. S tým sa automaticky viaže aj ekologickosť produktov. Okrem toho, že neobsahujú syntetické deriváty, sú skladnejšie, menšie, ľahšie a nevyžadujú plastový obal. Môžu sa predávať dokonca bez obalu, čím podporujú silný trend zero-waste filozofie. 

„A aj keď teraz veľmi necestujeme, veríme, že produkty tuhého charakteru ocenia zákazníčky najmä na cestách. Zobrať si so sebou kompletnú kozmetickú sadu v malom balení bez rizika, že sa vám čokoľvek vyleje do kozmetickej tašky je podľa nás super. Hlavne v lete je ďalšou výhodou, ak tuhá kozmetika ostane tuhou s jediným rozdielom – teplo ju ešte krajšie rozvonia vďaka prítomnosti pravých esenciálnych olejov,“ hovorí Jarka. 

Zelený superpomocník

Moringa je označená ako superpotravina  –  posilňuje imunitu, zlepšuje športové výkony, podporuje zdravé chudnutie, pomáha pri rozbúrených hormónoch. Opomenúť nemožno ani všestranne využiteľný moringový prášok, ktorý sa dá pridať do štiav, nápojov, smoothies alebo do jedla. Stačí pridať lyžicu prášku do smoothie z banánu a špenátu a už máte za sebou raňajky hodné šampióna. 

Moringa ako prírodný životabudič

Moringa pomáha zahnať pocit únavy prirodzenou cestou. Má totiž preukázateľné vlastnosti, vďaka ktorým zabudnete na všetky nápoje obsahujúce kofeín alebo teín. Môže za to vysoký obsah vitamínu A a železa, ktoré účinne bojujú proti neustálej únave a celkovej vyčerpanosti organizmu. Vitamín A a železo prispievajú k tvorbe červených krviniek a hemoglobínu zodpovedných za správny obeh kyslíka v ľudskom tele. Pokiaľ ich má organizmus nedostatok, musí sa viac namáhať, aby dostalo potrebnú energiu, čoho následkom je pocit malátnosti a únavy a to sa vám s moringou nestane. 

Neprehliadnite: Z administratívy do luxusných destinácií po celom svete. Slovenka Katarína má prácu snov

Spolupráca s odborníkmi  

„Všetky produkty navrhujeme a vyrábame na Slovensku. S Karibikom nás spája pestovanie a spracovanie moringy. Moringu testujeme v certifikovanom laboratóriu či neobsahuje mikrobiálne zložky a ťažké kovy. Na vývoji kozmetiky spolupracujeme s renomovanou slovenskou kozmetickou firmou, ktorá exkluzívne pre našu značku vyrába kozmetiku s moringou. Taktiež spolupracujeme na výskume moringy s Prešovskou univerzitou v Prešove, kde ich výskum potvrdil vysokú nutričnú hodnotu prášku z listov a semiem moringy. 

Druhý domov 

„A čo mi chýba z ostrova najviac? To, čo nemáme tu. Možnosť odtrhnúť si mango zo stromu, isť sa pozrieť do džungle, na moringovú plantáž, okúpať sa v mori, zastaviť na chvílu čas a pozorovať miestnych ľudí na trhu, pri práci.  Za tie roky som si St. Luciu zamilovala a každú chvíľu na ostrove si užívam v karibskom rytme,“ spomína na St. Luciu Jarka Bartos. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe