Presunúť na hlavný obsah

Nouveau Western od Lukáša Krnáča x ViRVAR: Inšpiráciou mu boli 80-90. roky a Dallas či Dynasty

Móda

Etablovaný slovenský návrhár Lukáš Krnáč predsavil svoju najnovšiu kolekciu Nouveau Western práve počas MBPFW 2021. Inšpiráciou mu bol prelom 80. a 90. rokov.

Thelma: I feel really awake. I don't recall ever feeling this awake. You know? Everything looks different now. You feel like that? You feel like you got something to live for now?

Čítajte tiež: VIDEO: Boris Hanečka a kolekcia jar/leto 2021 Aurora Floralis: Keď niečo zomiera, zároveň sa rodí aj niečo nové

Autorská kolekcia v rámci formátu MBPFW už dobre známeho slovenského dizajnéra, Lukáša Krnáča, bola - tentokrát pod záštitou platformy ViRVAR - prirodzene nadväzovať na jeden z lookov tej návrhárovej ostatnej. Elaborátne prepracovaný kostým “cowgirl” tak dostal voľné pokračovanie v podobe lineupu lookov odkazujúich na nostalgické retro, zároveň ale disponujúcich prekvapivo aktuálnymi kontextami.

Ťažisko moodu kolekcie je primárne inšpirované legendárnym filmom režiséra Ridleyho Scotta Thelma & Louise, pričom vizuálne referencie jednotlivých lookov sa opierajú aj o celkovú estetiku prelomu 80-tych a 90-tych rokov, predovšetkým o ikonické filmové série Dallas a Dynasty. Práve táto silná rezonancia dôb nedávno-minulých je pre Krnáča niečo, z čoho čerpá a vytvára updatovaný status quo.
Siluety sú priamočiaro ženské a kombinované s elementami klasických streetwearových prvkov, pričom kontinuálne odkazujú na svôj “prapôvod”, o.i. vo westernovej subkultúre. Ostré plecia zvýrazňujú úzky pás a vice versa, klasický koncept šiat je “rozbitý” stylingom, ktorý bude v konečnom dôsledku len na samotnej nositeľke: Buď si “uviaže uhladený drdol”, alebo “rozpustí vlasy.” Interpretácia je individuálna a - namieste.

Aj samotná exekúcia modelov je prekvapivo homogénna, zároveň však veľmi diverzná. Je fúziou odevov couture-levelu pre toho najnáročnejšieho klienta s tými dostupnými širšiemu publiku. Oba spomenuté sú už teraz v dizajnérovom predajnom portfóliu.

Farebná paleta nie je založená na kontrastoch, naopak. Triezvo podčiarkuje celé looky rovnako ich jednotlivé časti tak, aby ich nijak “neovládla” a nechala ich vyniknúť samé, za seba. Kolorika sa tak pohybuje v neutrálnych odtieňoch naturálnej béžovej, slivkovej, či lososovej, s pevným ukotvením v obligátnej čiernej a kontrapunktom solitérov ako ten v podobe ľúbivo-mäkkej tzv. “mod” ružovej. Aktuálna (a objektívna) problematika aspektu udržateľnosti je v Krnáčovej tvorbe tiež neopomenuteľne prítomná: Materiály, z ktorých je kolekcia vyrobená sú z lokálnych zdrojov regiónu EÚ, prím hrá spolupráca s etablovanými domácimi producentami Preciosa a Tonak.

Neprehliadnite: VIDEO: Michael Kováčik jeseň/zima 2021. PARTY IS NOT OVER ako predzvesť lepších zajtrajškov

- Najčítanejšie -