Presunúť na hlavný obsah

Teória harmonogramu trávenia naozaj funguje: Dodržiavajte ju a kilá pôju dolu sami

Chudnutie a diéty

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký vplyv má samotné trávenie na náš organizmus? Zrejme väčší ako ste predpokladali. Ovplyvňuje totiž v značnej miere aj naše chudnutie.

Aj keď sa snažíte už dlhší čas schudnúť, jete zdravé jedlá, cvičíte, no neustále bojujete sami so sebou, možno robíte zásadnú chybu. Je veľmi pravdepodobné, že si práve obľúbené jedlá, doprajete v nesprávny čas. Naše telo má totiž rôzne fázy trávenia a to čo bezproblémov spracuje ráno, neskôr mu môže robiť ťažkosti. Preto by ste sa mali zamerať na, čo si kedy položíte na tanier.

Neprehliadnite: Obľúbený doplnok do vlasov z 90. rokov je späť: Známe celebrity vrátili tento trend opäť do módy!

5-7 hodín: Prebudenie

Skôr ako sa vaše hrubé črevo prebudí a dokončí tráviaci proces, začína poslednú fázu trávenia. Práva preto je dôležité hneď ráno začať akousi očistou organizmu. Doprajte si nalačno pohár čistej vody s citrónom a zelený čaj, ktoré vám pomôžu nastaviť proces spaľovania, presne podľa potrieb.

Hoci sa to nezdá, práve toto je základ, čo vám pomôže dostať organizmus do rovnováhy a naštartovať správne odbúravanie tukov. 

7-9 hodín: Čas na raňajky

V tejto fáze je žalúdok pripravený pracovať - doslova čaká čo mu pošlete na to, aby to zúžitkoval. Práve vtedy je totiž najvýkonnejší. V tomto čase je najvýznamnejšou úlohou organizmu základné štiepenie bielkovín, začína sa trávenie sacharidov a tukov.

Pokojne si doprajte veci na aké máte chuť - ideálne sú však vajíčka, zelenina a domáci chlieb. Nakoľko z nich dokážte energeticky čerpať ešte dlhší čas.

8-12 hodín: Aktívne črevá

Čiastočne strávená potrava prechádza zo žalúdku do tenkého čreva, ktoré ju naďalej spracováva. Akonáhle sa to stane, vstrebávajú sa živiny tam kam treba a aj ich distribúcia v organizme je oveľa cielenejšia. Dajte si ovocie, tabličku čokolády, či čerstvú nakrájanú zeleninku. 

12 - 14 hodín: Obedná siesta

V tomto období sa žalúdok dostáva do druhého maxima svojho výkonu. Vtedy, siahnite po obede, ktorý by ste však nemali hltať v rýchlosti, keďže v tomto čase, potrebuje samotný žalúdok pokoj. Naozaj si doprajte pomalé jedenie a každé sústo si vychutnávajte. 

14 - 18 hodín: Triedenie

Toto je čas, kedy váš organizmus vyhodnocuje, čo všetko, ste mu počas dopoludnia dopriali. Ak ste boli dôslednejší, telo sa vám odvďačí práve rýchlejším trávením a spaľovaním tukov, zároveň menšou chuťou na sladké. To na čo máte v tomto časovom okne priestor je malý snack vo forme a ovocia, či orieškov. 

Inšpirujte sa: Športové stylingy, ktoré sú IN: Módne trendy ovládli tenisky, ktoré si s týmito outfitmi zamilujete

18 -20 hodín: Posledné hodiny 

V tejto fáze je žalúdok opäť veľmi aktívny a výkonný. Napriek tomu je však dôležité dopriať si jedlá, ktoré máte radi aspoň dve hodiny pred spaním. Dobré je dať si tesne pred uložením už len nejaký bylinkový čaj, ktorý vám pomôže upokojiť telo.

Pokiaľ sa budete držať daného časového sledu, skutočne vám boj s kilami, pôjde vyhrať oveľa ľahšie ako inou cestou.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe