Presunúť na hlavný obsah

Umenie je vedieť si vybrať, niekedy aj 20 eurové víno môže chutiť ako 100 eurové: Prezrádza zakladateľ Wine Door Clubu

Zábava

Je chutné, vzbudzuje nás lepšiu náladu, ale aj vášeň a v neposlednom rade pri výbere kvalitného druhu ponúka hneď niekoľko zdravotných benefitov. To najlepšie víno si viete objednať už aj z pohodlia svojho domova prostredníctvom služby Wine Door Club.

Pandémia koronavírusu zmenila nielen náš životný štýl, ale aj naše návyky. Na to, že si z pohodlia domova vieme dopriať najnovšie módne kúsky či obľúbené jedlo, sme už zvyknutí. Napriek tomu na Slovensku chýbala služba, ktorá by priniesla exkluzívny vinársky zážitok, ktorý dokáže spríjemniť nejeden romantický večer. 

Aj práve preto prišla služba Wine Door Club s jedinečným nápadom - a to prvom vínnom predplatnom na Slovensku, ktoré dokáže vyčarovať exkluzívny zážitok už na akomkoľvek mieste, kde sa práve nachádzate. Priamo pred dvere vám po registrácií do klubu prinesie kuriér najkvalitnejšie fľaše vína, ktoré prechádzajú výberom špeciálneho someliéra. Ten sa postará nielen o kvalitný zážitok, ale aj o to, aby ste každou objednávkou dostali nové, doposiaľ nevyskúšané víno. Ku každej z fľaši je navyše priložená kartička s informáciami, ktorá vám zároveň čo to o pôvode, ako aj spôsobe pestovania a spracovania vína, prezradí.

„Ak radi pijete dobré víno a nemáte čas si vyberať, tak určite odporúčam. Ešte budete mať každý mesiac pocit, že dostávate darček a neviete aký presne. Vína sú veľmi kvalitné a netradičné. Nenájdete ich hocikde,'' prezrádza stála zákazníčka Laura. Tajomstvo spočíva v tom, že nejde len o výber správnej farby, ale viacerých atribútov.

„Najlepšie vlastnosti vína, ktoré dokážem oceniť je harmónia v chuti. Keď je víno perfektne vybalancované a všetko do seba pekne zapadá. To znamená, že má správny pomer kyselín, zvyškového cukru, aromatiky, telo a dochuť. A každým dúškom vás prevedie perfektnou chuťou od prvého dotyku na jazyku až po koniec,'' opisuje someliér to, ako prebieha výber. 

Mnoho z vín dokonca pochádza aj zo Slovenska, kde sa tiež máme čím pýšiť. „Určite máme na vrch. Našou pýchou sú najmä ružové vína, ktoré sú oceňované na medzinárodných súťažiach po celom svete,'' uvádza ďalej someliér s tým, že kvalitné kúsky však vieme nájsť aj v odrode červeného či bieleho vína.

Prečítajte si: Čo donáška, to prekvapenie, someliér z Wine Door Clubu vám nikdy nepošle to isté víno. Ako funguje vínne predplatné?

Radosť spoznávať

V štýlovom vínnom boxe, ktorý predplatiteľ služby Wine Door Club dostáva, si nájde okrem spomínaného kvalitného vína aj skvelý zážitok a prekvapenie. Vďaka neustálej obmene vín sa si tak môže byť istý, že nikdy nenatrafí na chuť, ktorú by poznal.

V prípade, že vám nápoj zachutí, máte možnosť ho nájsť na privátnom eshope, kde si ho môžete doobjednať, prípadne siahnuť po inom kúsku. Každá fľaša je zárukou kvality. „Veríme, že vďaka nášmu klubu sa mnoho Slovákov bude vedieť lepšie orientovať vo svetových aj slovenských vínach. Vyznať sa môže každý, len si to musí odpiť a teda skúšať rôzne vína, experimentovať a niečo si o nich aj prečítať. Všetky veci, ktoré robia členovia nášho klubu,'' dodáva someliér.

Dôležitý je správny výber

Atribútov, ktoré určujú kvalitu, ale aj celkovú chuť vína, je omnoho viac. „Farba a cena je len taký základný atribút. Víno je omnoho pestrejšie a môžete sa rozhodovať podľa toho, z ktorej krajiny či oblasti odroda pochádza, podľa ročníka a samozrejme aj zvyškového cukru a príbehu, ktorý je za vínom. V neposlednom rade hrajú dôležitú úlohu aj sympatie - etika tiež zohráva svoju úlohu,'' vysvetľuje zakladateľ WDC Juraj Kadlec. Mnoho ľudí kvôli svojej nevedomosti siahne po overených klasikách, tým sa však podľa jeho názoru pripravujú o pôžitkársky zážitok.

Práve tak vznikol impulz založiť Wine Door Club, v ktorom si síce víno vyberáte podľa farby, no o zvyšné atribúty sa stará odborník. „Je to tak preto, lebo výber selekcií troch vín má na starosti someliér, pre ktorého je na prvom mieste to, že chce našim členom priniesť chutné a variabilné výbery vín zložených z rôznych odrôd,'' uvádza ďalej s tým, že fľašu kvalitného vína človek  nemusí zaplatiť stoviek eur, ako sa na prvý pohľad zdá. „Umenie je vedieť si vybrať, niekedy aj 20 eurové víno môže chutiť ako 100 eurové,'' dodáva.

V redakcii sme boli zvedaví, ako tento výber funguje v praxi a objednali sme si tri vína pod rúškom tajomstva od Wine Door Club. Someliér nám namixoval vína, ktoré sú ideálnym spoločníkom na jesenné večery alebo brunch pod holým nebom ako rozlúčka s indiánskym letom.

Hneď na úvod nás prekvapil štýlový packaging, v ktorom sa vína nachádzajú. Rosé sme vyskúšali ako prvé, jeho elegantná verzia etikety nás ihneď vtiahla do deja a po zistení jeho vône sme sa ihneď ocitli v južnom Francúzsku. Biele víno s jesenným nádychom ovocia z Juhoafrickej republiky je pre všetkých gurmánov, ktorí radi spoznávajú svet práve cez víno. No a na záver naše slovenské biele víno - klasika, ktorá sa nikdy neodmieta a je príjemnou stopou za vydareným brunchom alebo obedom.

Tieto "zážitkové vína" vás nechajú písať svoj vlastný príbeh zo stretnutí s priateľmi a blízkymi, na ktorý nezabudnete. 

Love by Léoube, Chateau Léoube, 2019

Rosé, ktoré sa spája s južným Francúzskom, olivovými hájmi a vinicami. Ružové vína z Provence majú tendenciu byť čerstvé, ostré, skvelé a suché. Víno, ktoré je ľahké a nevtieravé. My sme si víno otvorili počas brunchu s rodinou a priateľmi. Jemná herbálno-ovocná vôňa sa pekne páruje s kuracím a morčacím mäsom. Olivy alebo Aglio olio cestoviny a chlebík s parmezánom či krevetami sú hriešne dobrou kombináciou. Chuť vína je rovnako ľahká a v pozadí cítiť nedozreté maliny, mätu a broskyne.

Divine Hope, Chenin blanc, 2019

Nájsť kvalitné biele víno, ktoré si obľúbite je tak trochu beh na dlhú trať, v ktorej vám pomocnú ruku dokáže podať práve someliér. V pohári sa snúbi bledožltá farba s jemne zelenými odtieňmi a vôňou po citrusových plodoch a bielych kvetoch. Jesennú náladu podčiarkne chuť po hruškách, jablkách, zimoleze a dule. Víno totiž pochádza z juhoafrického vinárstva Divine Hope, v oblasti Western Cape. S polotvrdými syrmi rozohráva hru, ktorej koniec nebudete chcieť.

Chateau Rúbaň, Veltlínske zelené

Víno ktoré pochádza z jedného z najlepších oblastí pre pestovanie viniča - Strekov (južné Slovensko). Práve tam je najviac slnečných dní a to je pri dozrievaní hrozna dôležitým atribútom. Žlto-zelené zafarbenie a výrazná, ovocne plná chuť s dlhou mineralitou a trpkou mandľovou stopou na konci. Ku kuracím stripsom a zeleninovému šalátu je ideálne.

VIAC O VÍNNOM PREDPLATNOM

Úvodný balík Wine Door Club si môžete teraz dopriať so špeciálnou zľavou - a to s 10 eur zvýhodnením. Prvá selekcia vás výjde na 39 eur, a tak sa službu rozhodne oplatí vyskúšať. V prípade, že sa pre ňu rozhodnete, môžete už od 186-tich eur očakávať ročné členstvo, ktoré sa postará o skutočne delikátny zážitok. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe