Presunúť na hlavný obsah

Tieto dve charakterové črty vás predurčujú k šťastnému a trvalému vzťahu: Máte jednu z nich?

Lifestyle

Rodičia vám možno povedia, že je to o komunikácii, najlepší priateľ prisahá, že vo vzťahu sa nesmie vytratiť prekvapenie a romantika. Iní, že je to o vzájomnom priateľstve... Podľa najnovších zvestí vás však k šťastnému a trvalému vzťahu predurčujú práve tieto dve charakterové črty.

Čo myslíte, máte jednu z týchto charakterových čŕt? 

Ono je to možno z každého niečo. Či komunikatívnosť, priateľstvo, romantika alebo prekvapenie, ale aj ďalšie ako vzájomný rešpekt, porozumenie... Šťastné a trvácne vzťahy sú dnes už takpovediac vzácnosťou, no najnovšie existujú vraj aj vďaka týmto dvom charakterovým črtám. Ak má aspoň jednu z nich váš partner alebo vy, mohol by to byť základ, na ktorom môžete stavať svoj trvácny a šťastný vzťah. Jednou z nich je láskavosť a druhou zase veľkorysosť. Tak čo myslíte, ste láskaví, veľkorysí alebo oboje? 

Mohlo by vás zaujímať: Jednoduchý test vášho partnerstva: Ak trávite viac času touto činnosťou ako s partnerom, máte problém

Pokus s manželskými dvojicami to celé odštartoval 

Ako informuje portál brit.co, v 70. rokoch minulého storočia si všimli sociálni vedci zvyšujúcu sa rozvodovosť a začali sa zaujímať o to, ako tento trend ovplyvní nasledujúce generácie. Následne v roku 1986 psychológovia John a Julie Gottmanovci založili The Love Lab na Washingtonskej univerzite a pozvali novomanželov, aby diskutovali o svojich vzťahoch. Tiež ich pripojili k elektródam počas týchto rozhovorov a kládli im otázky o ich vzťahu. Počas ich odpovedí zaznamenávali prietok krvi, srdcového tepu či to ako sa potia. O šesť rokov neskôr kontaktovali tie isté manželské páry, aby zistili, či sú ešte spolu. 

Úspešné páry boli pokojnejšie, neúspešné sa potili

Údaje, ktoré zozbierali pomocou elektród a následne zistenie, či sú ešte po rokoch dvojice spolu, im ukázali toto... Úspešné páry boli počas rozhovorov pokojnejšie, tie, ktoré už viac pármi nie sú, vykazovali zvýšenú srdcovú frekvenciu a aktívne sa potili. Nemali medzi sebou intimitu a dôveru. 

Čítajte tiež: 7 skvelých a trefných výrokov o manželstve: Spoznávate sa v niektorom z nich?

Za láskavosťou a veľkorysosťou sa skrýva viac 

Ich pokusom však nebol koniec. Vykonali ešte jeden, pri ktorom pozvali do svojho laboratória ďalších novomanželov a to na nocľah s raňajkami, a jednoducho pozorovali ich správanie. Úspešné páry si venovali dostatok času a pozornosti. Jeden partner sa často emocionálne obracal k druhému. Na základe toho predpovedali, že kľúčovými charakterovými črtami pre šťastný a trvácny vzťah sú láskavosť a veľkorysosť. Možno si poviete, to je celé? Stačí byť „milý“? No je v tom oveľa viac: „Úspešné páry skenujú sociálne prostredie, aby zistili, čo môžu oceniť, a poďakovali sa vám za to... Túto kultúru rešpektu a uznania budujú veľmi účelovo. Neúspešné páry hľadajú v sociálnom prostredí partnerove chyby,“ objasňuje spoluautor štúdie John Gottman. 

Neprehliadnite: Kombinácia znamení, ktorá dokáže prekvapiť. Dokážu vytvoriť harmonický pár, aj keď sú rozdielni

Spôsoby prejavenia láskavosti a veľkorysosti 

Na základe týchto dvoch charakterových čŕt tiež predpovedali konkrétne tipy, spôsoby ako ich prejaviť voči partnerovi alebo čomu sa vyhnúť. Prvým je "prejaviť záujem" a to vo všetkom. Aj keď vás práve nezaujíma, o čom hovorí, nalaďte sa na jeho vlnu, ocení to. Druhým je „mať zlý deň nie je ospravedlnením pre nezáujem o partnera“. Hoci ste unavení, frustrovaní, vystresovaní, prejavte veľkorysého ducha a dajte najavo svoj záujem o partnera a o to, čo práve od vás potrebuje. Ďalším je, aby ste "bojovali láskavo“. Úspešné páry sa totiž vedia hádať a vyjadriť svoj hnev konštruktívne. Žiadne obviňovanie, ale vysvetlenie, prečo ste zranení a rozrušení. Ďalšími sú napr., aby ste sa spolu s partnerom tešili alebo dôverovali jeho zámerom... Jednoducho dajte partnerovi pocítiť svoju láskavosť a veľkorysosť. Určite prídete na ten svoj správny spôsob.
 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe