Presunúť na hlavný obsah

Rozvod neznamená koniec sveta. Po ňom som si paradoxne začala užívať viac, než dovtedy

Partnerské vzťahy

Kedysi vnímaný ako čierna škvrna našej minulosti, dnes čoraz častejšia skúsenosť. Ako sa žije po rozvode?

Matúša som stretla v čase, keď som mala 22 rokov. Bola som pomerne mladá no to, čo som k nemu cítila, sa mi zdalo dostatočne reálne na to, aby som si s týmto človekom vedela predstaviť zvyšok svojho života. Náš vzťah sa nelíšil ničím od tých ostatných - ako aj iní, aj my sme mali svoje ups and downs a dokonca sme sa za štyri roky randenia dvakrát rozišli. Práve tieto nezrovnalosti nás usvedčili o tom, že spolu chceme stráviť svoj život, a tak, keď ma Matúš požiadal o ruku, neváhala som a odpovedala áno. O rok na to sa konala svadba. 

Prečítajte si: Skutočný príbeh: Máme otvorený vzťah. Funguje nám to ešte lepšie, než predtým

Prvé nezhody a rozvod

Prvé mesiace manželstva sa zdali ukážkové. Ani jeden z nás sa neplašil do toho, aby sme mali rodinu - chceli sme si užívať čas, ktorý môžeme tráviť spolu. Vedeli sme, že s príchodom dieťaťa sa táto situácia zmení a že je toho ešte toľko, čo chceme vidieť a skúsiť. Na našu svadobnú cestu sme sa vybrali do Južnej Ameriky, kde sme strávili tri krásne týždne. Z týchto zážitkov sme žili ešte nasledujúce mesiace a verili, že takáto cesta sa čoskoro zopakuje. Naša rodina však preto nemala príliš pochopenie. Aj keď boli Matúšovi rodičia o čosi benevolentnejší, tí moji sa nevedeli dočkať prvého vnúčaťa.

„Nemáte čas na to, aby ste behali len po svete. Už nemáte dvadsať, je čas, aby ste už konečne začali rozmýšľať ako dospelí ľudia,'' povedala mi v zápale hnevu moja mama a ja som vybuchla. „Necítim sa na to, aby to tak bolo,'' vykričala som sa na ňu priamo pred Matúšom. Niečo akoby sa v ňom zlomilo. Od toho dňa sme sa neustále hádali, aj keď som si myslela, že sme na rovnakej vlne. Neboli. 

Dospelo to až do štádia, kedy sme sa rozhodli ísť od seba. Nevedeli sme riešiť situáciu a Matúš mi neustále vyčítal to, že sa príliš jaší a myslím len na seba. Vraj jemu by už dieťa neprekážalo...

Po krátkych troch rokoch manželstva sme sa oficiálne rozviedli. Rodičia to znášali mimoriadne ťažko a Matúš so mnou okamžite prerušil kontakt. Do dnešného dňa sa nebavíme.

Neprehliadnite: Dva dni pred svadbou som sa rozhodla, že sa nevydám: Nakoniec to skončilo tak, ako som sama neverila, že to môže dopadnúť

Nová šanca?

Mala som 30 a týždeň po rozvode. Cítila som sa zničene a zahanbene. Miestami ma dokonca chytala panika, že môj život skončil a ostanem navždy sama. Ani neviem kedy nastal ten zlom, keď som dala svojím myšlienkam ráznu stopku a rozhodla sa začať odznova. Úplne inak. Bez toho, aby som sa viazala a bez toho, aby som od života niečo očakávala. Jednoducho som si začala užívať. Začala som sa obliekať opäť, ako v čase, keď som mala 22 rokov. Koniec koncov, stále si to môžem dovoliť. 

Práve to mi pomohlo získať sebavedomie, ktoré som rozvodom stratila. Dnes nemám problém nechať sa pozvať na drink a len tak si zaflirtovť bez toho, aby som sa na človeka automaticky viazala. Užívam si nezáväzný sex, no vzťahom sa nebránim. Zároveň ich však už nevyhľadávam.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe