Presunúť na hlavný obsah

7 skvelých a trefných výrokov o manželstve: Spoznávate sa v niektorom z nich?

Lifestyle

Manželstvo nie je jednoduché, o tom sme sa presvedčili už viacerí... Tu je niekoľko vtipných, inšpiratívnych, ale najmä úprimných výrokov o ňom. Možno vám nakoniec pripomenú, prečo bolo manželstvo práve vašou voľbou.

Nechajte tieto výroky o manželstve uistiť vás, že je normálne v ňom robiť chyby. Žiadne manželstvo predsa nie je dokonalé. 

 „Byť niekým úplne videný a napriek tomu byť milovaný, to je ľudská ponuka, ktorá môže hraničiť až so zázrakom.“

Spisovateľka a autorka známej knihy Jedz, modli sa a miluj, Elizabeth Gilbert, sa podelila o tieto múdre slová. Veru pravda, ak vás niekto vidí so všetkými prednosťami aj chybami a napriek tomu vás miluje, taký človek sa neopúšťa, ale pestuje. 

„Nechcem byť vydatá, len aby som bola vydatá. Nedokážem si predstaviť nič osamelejšie, ako stráviť zvyšok svojho života s niekým, s kým sa nemôžem rozprávať, alebo čo je horšie, s niekým, s kým nemôžem byť ticho.“

Autorkou týchto slov je ďalšia spisovateľka Mary Ann Shaffer a rozumieme jej. Život so sebou samým je niekedy lepšia voľba než život v manželstve s niekým, s kým si nemáme čo povedať a komu nerozumieme ani so slovami a už vôbec nie bez slov. 

Mohlo by vás zaujímať: Vaša reč tela niekedy prezradí viac, ako by ste chceli: Na tieto gestá si pri konverzácii dajte pozor

„Nešťastné manželstvo nie je nedostatok lásky, ale nedostatok priateľstva.“

Existencionalistický filozof Friedrich Nietzsche to vystihol zase v tejto vete. Mnohí sú presvedčení a prax to potvrdzuje, že základom dobrého manželstva je priateľstvo medzi manželmi. Len tak má nádej prežiť roky. 

„Manželstvo nie je podstatné meno. Je to sloveso. Nie je to niečo, čo dostanete. Je to niečo, čo robíte. Je to spôsob, akým milujete svojho partnera každý deň.“

Známa osobná rastová poradkyňa a duchovná učiteľka, Barbara DeAngelis, týmito slovami hovorí, že manželstvo je skutočne práca. S tým tiež súhlasíme, pretože všetci vieme, že bez práce nie sú koláče a to platí aj o manželstve. 

„Všetci sme trochu divní. A život je trochu zvláštny. A keď nájdeme niekoho, koho zvláštnosť je kompatibilná s našou, spojíme sa s ním a upadneme do vzájomne uspokojujúcej podivnosti - a nazveme to láska - skutočná láska.“

Tieto zvláštne krásne slová vyslovil spisovateľ aj človek mnohých povolaní a schopností, Robert Fulgham, a myslíme, že nepotrebujú žiadny komentár. Každý vieme o svojej „divnej“ polovičke svoje a práve preto sme s ňou, čo poviete? 

Čítajte tiež: Jednoduchý test vášho partnerstva: Ak trávite viac času touto činnosťou ako s partnerom, máte problém

„Som sebecká, netrpezlivá a trochu neistá. Robím chyby, nevládzem a niekedy je ťažké zvládnuť ma. Ale ak ma nedokážeš zvládnuť v najhoršom prípade, potom si ma určite pekelne nezaslúžiš ani v najlepšom.“

Autorkou týchto odvážne úprimných slov nie je nikto iný než slávna hollywoodska diva Marilyn Monroe. V preklade, všetci sme nejakí, a ak chceme s niekým spojiť svoj život v manželstve, berieme si všetky jeho nielen dobré, ale aj zlé stránky. Inak by to bolo len ilúzia. 

„Vo svete existuje sto ciest, ktoré sú jednoduchšie než milovať. Ale kto to chce jednoduchšie?“ 

Nuž tak nejako to je v nás ľuďoch. Všetci si to radi komplikujeme, či chceme alebo nie. A manželstvo rozhodne komplikovaná vec je. Krásna, ale komplikovaná ako si myslí aj autorka týchto slov, americká poetka, nositeľka Pulitzerovej ceny, Mary Oliver. 

Neprehliadnite: Poznajte dôverne reč tela. Ako spoznáte, či sa niekomu páčite alebo či vám klame?

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe