Presunúť na hlavný obsah

Prečo dnes mladé páry o tom druhom neustále pochybujú? Toto sú dôvody, pre ktoré sa nechcú brať

Sex a vzťahy

Nie je nič nezvyčajné na tom, že dnes sa muži a ženy do manželstva nehrnú. Dôvodov, prečo manželstvo nie je tým správnym riešením teraz ani v blízkej či dokonca ďalekej budúcnosti, je oveľa viac. Toto sú niektoré z nich, kvôli ktorým stráca tradičná hodnota manželstva význam.

Súčasné ženy a súčasní muži sa čoraz častejšie rozhodnú vstúpiť do manželstva až po tridsiatke alebo vôbec. Na to, aby sme vedeli, prečo je to tak, a čo ich k tomu vedie, nemusíme byť ktovie ako prezieraví. Pretože ich dôvody sú veľmi prosté a vidíme ich všade okolo seba každý deň.

Mohlo by vás zaujímať: Vzostup mamahotelov na Slovensku: Prečo sa dnešní 30-roční muži nedokážu odpútať od vlastnej matky?

V rodičovskom je nalepšie

Čo už v byte alebo v dome, ale mama hotel je stále a čoraz rozšírenejšia a populárnejšia  forma žitia, ktorá vyhovuje nielen mladým mužom, ktorým sa mama postará doslova o všetok komfort. Ale aj  mladé ženy sa dlho dnes držia pri rodičoch a takpovediac maminých sukniach. Nie je to z čistej vypočítavosti, ale preto, že je im takto jednoducho dobre. Nemusia sa v podstate starať o nič ako manželia, ktorí žijú už vo svojom, môžu si odísť a prísť kedy sa im zachcie. Preto radšej spolu dlhé roky chodia, ako by mali vstúpiť do neznáma v podobe manželstva, kde by už boli na všetko sami dvaja. Pretože tak to jednoducho chodí, že keď sa dvaja vezmú, logicky sa očakáva, že budú chcieť svoje vlastné hniezdo. 

Pochybnosti, či je ten pravý, pravá

V minulosti sa dvaja spoznali, rok spolu chodili, keď sa pritrafilo, tak mladé dievča otehotnelo a svadba a manželstvo bolo prirodzeným krokom, o ktorom nikto nepolemizoval tak ako dnes. Teda to bol najčastejší scenár, v ktorom hrali hlavnú úlohu protagonisti v podobe našich rodičov a starých rodičov. Tým, že je dnes svet taký otvorenejší, ľudia cestujú, spoznávajú nové kultúry, nové tváre, nové spôsoby života, majú s čím porovnávať, viac sa zamýšľať a preto dlho aj otáľajú s tým, či je ten človek, s ktorým sú už tak dlho hodný toho, aby si ho vzali za manžela, manželku. Tak radšej čakajú, veď, čo keď príde niekto lepší. Len pozor, aby sme nečakali a nepochybovali príliš dlho, lebo niekedy nie je až tak veľmi nad čím... 

Čítajte tiež: Dôvod, pre ktorý si veľa krásnych žien nedokáže nájsť chlapa: Túto jednu vec z nás muži cítia 

Strach zo zmeny, že prídu o identitu či slobodu

Ďalší z dôvodov, pre ktorý sa mladí ľudia nechcú viazať manželstvom, je ten, že si myslia, že v ňom strácajú svoju identitu, svoju slobodu. Poznáte tie vtipné slogany a myšlienky typu žena pred manželstvom a v ňom alebo opačne. Ľudia majú strach, že sa zmenia oni alebo ich partner, partnerka a ak sa to aj stane, obviňujú z toho inštitúciu manželstva, ale ruku na srdce. Zmena statusu rozhodne nie je za tým, ak váš partner zrazu nie je tým, za koho ste ho mali. Jedine možno v prípade zlatokopa či zlatokopky, ktorí sa rozhodli cielene vmanipulovať pod maskou dobroty niekoho do manželstva, aby z toho mali profit a potom ukážu svoju pravú tvár. 

Keď niekto nechce dospieť

Aj takí ľudia bývajú. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo sa nechce mladý muž, ale pokojne aj mladá žena viazať manželským sľubom, prečo im vyhovuje status priateľ/priateľka, nie manžel/manželka.Pretože s manželstvom prichádza akýsi doposiaľ nepoznaný pocit zodpovednosti za druhú osobu, za spoločný život, za vybudovanie vlastného domova, možno matia vlastných detí, ktorých príchod sa predsa v manželstve očakáva. Hovorí vám niečo táto otázka? „Kedy sa konečne vezmete?“ A keď sa vezmete nasleduje otázka: „A kedy budete mať konečne deti?“ Tak to jednoducho býva a pýtajú sa vás to nielen rodičia a rodina, ale aj priateľky, kolegovia a niekedy aj úplne cudzí ľudia. Tak sa ľudia ocitajú pod tlakom, a vyberajú si zostať radšej „navždy mladým“, ale zároveň nedospelým. Pretože dospieť by mal každý bez ohľadu k tomu, či je ženatý alebo slobodný... 

Neprehliadnite: Toto sú dôvody, prečo muži najčastejšie odchádzajú zo vzťahu: 3 vás pravdepodovne zaskočí

Neviera v inštitúciu manželstva

Tradičné hodnoty sami o sebe niekomu nič nehovoria a manželstvo mnohí moderní ľudia pokladajú za prežitok dnešnej doby, v ktorej podľa nich vyhovuje každého ponechať si svoju slobodu aspoň papierovo. Mnohí to obhajujú tým, že predsa na čo, keď sa majú radi a je im spolu dobre, papier nepotrebujú. Nuž k tomuto len toľko, že koľko ľudí, toľko chutí, takže aj neviera v inštitúciu manželstva je jedným z dôvodov. To je však už vecou každého jedného zvlášť.

- Najčítanejšie -