Presunúť na hlavný obsah

Kids joga je vo svete čoraz viac populárnejšia: Čím skôr si ju osvojíme, tým kvalitnejší život máme na dosah

Chudnutie a diéty

Fenomén, akým joga jednoznačne je, sa nespája len s dospelými, ale aj s deťmi. Čím skôr si osvojíme techniky správneho dýchania a meditácie, tým kvalitnejší život máme na dosah.

Joga patrí v súčasnom živote, ktorému vládne digitálna doba, medzi najvyhľadávanejšie. Čoraz viac ľudí jej podľahlo a harmónia tela a duše prispieva ku kvalitnejšiemu a šťastnejšiemu životu. Čím skôr však začneme, tým spokojnejší budeme a dokážeme sa vysporiadať s rôznymi životnými situáciami. Rovnako si ňou budujeme nielen koncentráciu, čas pre seba, ale aj zdravé sebavedomie. Medzi najznámejšie fanúšičky jogy jednoznačne patrí topmodelka Alessandra Ambrosio, ktorá ju praktizuje aj so svojimi deťmi.

V centre JOGA ZDRAVO vyučuje KIDS YOGU lektorka Majka Hudecová, s ktorou sme sa porozprávali o detskej joge. Nezabúdajte však, že pre deti je najlepšou motiváciou to, keď vidia, že aj ich rodičia vedú aktívny životný štýl. Darmo od detí niektorí rodičia chcú, aby mali pohyb a cvičili, keď oni sami vedú presne opačný, pasívny spôsob života. Deti dnes majú čoraz menej pohybu, čo je aj vplyvom digitálnej doby. Prečo sa odporúča začať s cvičením jogy? 

Joga kompenzuje sedavý spôsob detí v škole, pri médiách a tak absentuje pravidelný zdravý pohyb. Okrem toho je aj vhodným doplnkom k jednostranným športom, ktoré deti robia na profesionálnej alebo amatérskej úrovni. Malým športovcom často chýba dôkladná kompenzácia a strečing. 

Aké svaly sa pri „kids joge“ zapájajú?

Používaním všetkých svalov novými spôsobmi buduje ich fyzickú silu a flexibilitu. Bez ohľadu na to, či sa póza robí v stoji, v sede alebo v ľahu, každá z nich môže zapojiť rôzne svalové skupiny a zároveň pomôcť dieťaťu uvedomiť si svoje telo, jednotlivé časti tela a jeho efektívne fungovanie.

Joga je však aj veľa o psychike. Obzvlášť tá detská si vyžaduje pozornosť... 

Každý pohyb má však svoju fyzickú aj psychickú podstatu. Tento rozmer je dôležité vnímať práve u detí v ich vývojovom procese.  Práca s mysľou učí deti vnímať seba a ostatných súčasne, podporuje harmóniu a duševnú  rovnováhu, ktorá je v tomto období nesmierne vzácna nielen u detí, ale aj dospelých. 
Viaceré štúdie ukázali, že joga znižuje takisto aj detskú úzkosť, zlepšuje ich výkon v škole a dokonca má vplyv aj na deti, ktorým bola diagnostikovaná porucha pozornosti s hyperaktivitou. 

Takže ich to dokáže viac pripraviť do života na rôzne situácie?

Rozvíjanie koncentrácie, sebadôvery,  ovládanie dychu, sú jedny z mála techník, akým sa učia deti konať alebo reagovať na situácie. Tieto benefity ocenia nielen v detstve, ale odnesú si ich aj do dospelosti. Ak im môžeme toto odovzdať, nie je to krásne? 

Od akého veku môžu deti cvičiť jogu? 

Joga, špeciálne navrhnutá pre deti, je vhodná pre všetky vekové kategórie. Zohľadňuje ich fyzický a psychologický vývin. Či už sa joga zvolí ako cielená aktivita alebo ako doplnkové kompenzačné cvičenie k inému tréningu, obe možnosti sú správne.
Začať sa môže už v predškolskom veku od 3 rokov. Jednotlivé hodiny sa prispôsobujú fyzickému aj psychickému  vývinu.

Aká je pridaná hodnota lekcií? 

Počas trvania lekcie sa venujeme pohybovému aparátu, snažíme sa kompenzovať nedostatok pohybu. Joga je zdravý a nenútený spôsob ako na to. 

Zameranie detskej jogy sa sústredí najmä na oblasti ako sú:

  • Senzomotorika, kde sa trénuje tzv. senzorická integrácia ako je uchopenie a manipulácia s predmetom, lokomočné hry, šteklenie, zvukové prejavy radosti alebo hnevu.
  • Oromotorické cvičenia, ktoré nahrádzajú potrebu logopédie. Praktizovaním vydávaním rôznych zvukov, striedaním teplých a studených spoluhlások sa precvičujú svaly, ktoré majú za následok správne vyslovovanie. Taktiež sú cvičenia vhodné pri problémoch so „sikavkami“.  
  • Vizuálnomotorická koordinácia, v rámci ktorej sa prostredníctvom príbehu prechádza do pozícií, rovnovážnymi pozíciami a hrami sa pracuje na tvarovaním a prevencií plochých nôh.
  • Respiračné cvičenia – u detí dochádza k respiračnej arytmii. Prechádzame rôznymi dychovými technikami formou hry, ako je napodobňovanie  zvukov z bežného života, zvierat, ale tiež pomocou fúkacích fixiek na záver hodiny, bublifukov alebo iných pomôcok. Pracujeme s výdychovým prúdom a jeho dĺžkou. Pri trénovaných deťoch sa respiračná arytmia prejavuje menej ako u netrénovaných.

Ako sa dá udržať pozornosť tak malých detí? Dokážete v nich budovať koncentráciu?

Aby sme udržali pozornosť detí pri cvičení a celkovo udržať jeho záujem o jogu,  najlepší spôsob je pretaviť činnosť na zábavu.  Slúžia k tomu rôzne hry s pomôckami, príbehy, napodobňovanie alebo kreslenie. Každá lekcia má svoj príbeh, svoju tému, ktorá pomáha deťom  podporovať ich emocionálnu inteligenciu, môže zahŕňať ekologické poučenie. 
Podporujeme v nich empatiu, rešpekt k druhým individualitám, čo ich učí k vzájomnej spolupráci. Cvičenie zvládneme spoločne lepšie na základe podpory.

Snažíme sa v deťoch prebudiť všímavosť voči sebe samému, ale aj budovať prostredie pre kolektívnu spoluprácu v nesúťaživom prostredí s vnútornou motiváciou. To je základ pre zdravé sebavedomie, ktoré si môžu deti budovať až do dospelosti.