Presunúť na hlavný obsah

Umeniu jógy sa učila v Indii, dnes ju prináša k nám. Krásna Slovenka ukazuje, že aj v dnešnom svete je potreba vypnúť

Slovenské celebrity

Pri pohľade na profil Deni by do momentu, kým neuvidíte fotky jej detí, málokomu napadlo, že je dvojnásobnou maminou. Udržuje si skvelú postavu, vyzerá mladistvo - a v neposlednom rade z nej žiari pohoda, akú jej možno už aj z fotiek závidieť. Môže za to práve jóga, o ktorej nám porozprávala do hĺbky.

Tak asi na začiatok otázka, ktorá nie je obľúbená u viacerých ľudí ale - ako by si sa čitateľom predstavila?

Som žena, matka, jogínka. Od 17-tich som cestovala a mám za sebou viac ako 40 krajín sveta. Najviac mi farbami, chuťou a spiritualitou učarovala India a jej učenia, kde som aj študovala jógu šesť krásnych rokov. Myslím, že ma život v tejto nádhernej krajine ovplyvnil navždy.

Aktívne sa venuješ jóge. Kedy si s ňou však začala a ako si sa k nej dostala?

K jóge som sa dostala už ako násťročná, no popravde? Nebavila ma. Bola som veľmi mladá, moje hodnoty boli posunuté úplne niekde inde, nerozumela som jej a nevedela definovať či to, čo robím je vôbec správne. Nevedela som, ako mám dýchať, myslela som si, že jóga sú len asány. Nepoznala som človeka, ktorý by ma mohol viesť. Až ked som sa po prvýkrát dostala do Indie a mala možnosť spoznať skutočných jogínov, dokonca šťastie učiť sa od Guru-ov a velikánov vo svojom obore, zamilovala som si ju. Pochopila som, v čom skutočná sila jógy je.

Aké to tam bolo?

Najprv ma čakal šok, potom pochopenie a následne prepojenie tela, mysle a duše...bez pozlátka krásnych úborov a vyvoňaných hál aromalampami…v Indii sa cvičilo na ručne tkaných kobercoch a mramorových podlahách Ashramov. Bolo jedno či ste žena, starec alebo dieťa. Jóga tam bola pre všetkých. Prvé hodiny vás ruší azda všetko. Pach spotených tiel, krvilačné komáre, pobehujúce psy, či vône v pouličných stánkoch. No po pár týždňoch praxe ste zabudli na všetko. Na vlastné myšlienky, kravy i ruch ranného hluku Indických ulíc. To znamená, že vás jóga pohĺtila až zabúdate na realitu.  Od vtedy bola jóga so mnou vždy a všade, tehotenská jóga na Islande, kakao ceremónie, či metódy Wima Hofa. Momentálne učím na Slovensku a v Rakúsku.

Na internete nájdeme milión benefitov jógy, no mňa by to zaujímalo možno individuálne pre teba. Ako ti jóga zmenila život, aké benefity ti to prinieslo?

Bohužiaľ, ako mladá som bola veľmi ovplyvnená svojim okolím a bola som posadnutá svojím telom. Prišlo to z nezdravého prostredia modelingu, kde som dlhodobo pôsobila. Jóga ma pomaly, ale isto pretransformovala do podoby ženy, ktorou som dnes. Šťastná, silná, sebestačná, zdravá. Najväčšie benefity mi priniesla jóga v mojom materstve a v sexuálnom živote. Mala som dva prirodzené pôrody do vody. Z každého si však odnášam individuálnu skúsenosť. 

Pri prvom som nevedela, čo čakať. Svoje telo som denno-denne študovala do detailov, aj preto, že to pre mňa bolo neuveriteľné, ako telo dokáže vytvoriť za 9 mesiacov tak dokonalé stvorenie, no najmä aj preto, že som vedela, že jedného dňa, chcem práve ja sprevádzať ženy touto cestou pomocou jógy. Napriek celej ten snahe to bola nočná mora. Pôrod bol ťažký, dlhý, Atlas sa v rodidlách zasekla a ďalej to nešlo. Moje telo od bolesti vyplo, stŕpli mi ruky aj nohy a párkrát som skončila pod hladinou. Našťastie islandské nemocnice fungujú ako hodinky. Zrazu, keď pochopili že je problém, ocitol sa pri mne zdravotnícky tím ľudí, každý vedel čo má robiť. Keď som porodila Atlas, nedýchala, jej srdce netĺklo. Bol to šok, bola celá modrá a nejavila známky života. Nikdy som necítila väčšiu bolesť a smútok. Cez môj krik a nárek som nedokázala vnímať okolie ani to, čo sa deje. Môj partner sa ma snažil upokojiť, no nič nepomáhalo. Obava zo straty dieťaťa je niečo, čo neprajem nikomu. Našťastie, jej srdiečko po druhej resuscitácií naskočilo.

Druhého pôrodu som sa prirodzene desila, no vedela som, do čoho idem. Hodiny a hodiny tréningu, cvičenie anibalom, sťahy maternice, dôsledná príprava na otvorenie rodidiel boli pre mňa nevyhnutnosťou. Najmä vďaka jóge som si vedela regulovať dych, poznala som každý milimeter svojho tela. Prišla som do pôrodnice na poslednú chvíľu, dula mi hneď začala napúšťať vaňu, kde som sa pohodlne usadila a Denisko bol po 20 minútach na svete. Držala som ho v náruči, sama z vane vykráčala na lôžko, odstrihla mu pupočnú šnúru a vedela som, že ten moment kompletne zmenil môj pohľad na materstvo, na pôrody, na prípravu. Vedela som, aké je to veľmi dôležité, a tak som to od tej doby vždy všetkým prízvukovala. Je neskutočné, koľko sily dodá žene práve jóga, meditácie, vedomie a vzdelanie…každý deň ma učí pochopeniu, sebaláske, tolerancii voči druhým ale aj veľkému rešpektu voči západnej medicíne.

Dnes si už teda šťastnou mamičkou dvoch krásnych detí. Úplne z praktického hľadiska mi napadá otázka - dá sa popri deťoch aktívne venovať jóge a skĺbiť to?

Zo začiatku to šlo veľmi ťažko. Chcela som byť čo najlepšia matka. Často preto musíte obetovať vlastný komfort, spánok, niekedy aj jedlo. Príde pocit, že nikto nechápe, čo sa vo vás odohráva. Cvičenie je zo začiatku kostrbaté. A vy si hľadáte chvíľku pre seba, keď bábatko spí. Vtedy prichádza tažké rozhodnutie. Spánok, jedlo, jóga? Je len na vás, čo potrebujete viac. Ja som sa snažila skĺbiť režim s dvoma deťmi. A viete čo? Vôbec tu nechcem hrať chrumkavú. Veľa som si poplakala. Nie jedenkrát som od únavy zaspala pri detskej postielke na zemi. Realita je vždy o čosi ťažšia, ale vďaka tomu sa my ženy stávame zrelejšie, silnejšie a skúsenejšie.

Dovolím si tvrdiť, že žena ktorá sa stane matkou, dozreje skôr ako žena, ktorá deti nemá. A muži? Ako otcovia sa stávajú viac ohladuplní a vnímevejší. I keď nie vždy to prebieha presne podľa našich očakavaní. Dôležité je pokúsiť sa násjť si čas aj sama na seba a oceniť sa za všetko to, čo pre naše deti robíme. Bez ohľadu na to, či sme v našich očiach dostatočne dobré matky, lebo naše dieťa to našťastie nemá s čím porovnať! :) Čas, ktorý som investovala do jógy a meditácie, sa mi energeticky vrátil dvakrát.

Ako by si teda možno opísala svoju dennú rutinu, ktorá zahŕňa aj jógu, aj materstvo?

Momentálne asi takto: budík cca o šiestej, to záleží od mojích detí... ak som aspoň trošku vyspatá, ráno začínam jógou, meditáciou a pranayámou. Deti si zo mňa robia preliezku a strašne ich to baví. Raňajky, hygiena, Atlas školka v Rakúsku, presun. Denisko jasličky na Slovensku a 9:20 začínam učiť moju yjógu, väčšinou odučím tak 5 rôznych hodín, končím okolo tretej, vyzdvihujem Deniska, v aute si miešam vegánsky proteín a idem rovno do Rakúska vyzdvihnúť Atlas zo školky. Doma nakŕmim seba a deti a potom ideme von, stretneme sa s priatelmi či rodinou, obehneme ihriská. Okolo siedmej okúpať deti, knižka alebo rozprávka na dobrú noc a okolo 20:00 pekne spať.

Potom mám čas na seba, domáce práce, či zaujímavú knihu. Táto rutina sa obmieňa obdobia ohľadom veku detí, mojej práce a podobne. Verím ,že deti sú už dostatočne veľké a čoskoro začneme plne cestovať, ako sme to robili s Atlas, keď bola ešte malá. Vtedy sme za jej prvý rok života prešli 11 krajín, či strávili dva mesiace v Hinduistickom chráme. Neskutočne mi chýba cestovanie, objavovanie kultúr a gurmánskych zážitkov.

Mnoho žien práve na tvojich sociálnych sieťach nájde inšpiráciu začať. Bolo to tvojím cieľom alebo to ide nejako prirodzene?

Popravde najprv to bol cieľ, teraz už to ide akosi prirodzene. Instagram je platforma, ktorá sa v poslednej dobe zneužíva skôr reklamou. Niektorí sa tam chodia vyplakávať, pochváliť, niektorí si prídu zanadávať, či len tak zahnať nudu. Ja sa tam rada inšpirujem. Aj preto som si povedala, že svoj obsah zameriam práve pre ženy a mužov, ktorých to láka k jóge. Mamičky, ktoré potrebujú vypnúť, zrelaxovať, no nevedia ako na to. Chcem len poukázať na to, že aj v dnešnom svete sa to dá robiť inak.

Tých, ktorých si možno ešte nepresvedčila - respektíve tie ženy, ktoré neboli na tvojom profile.. akoby si ich presvedčila?

Správnou praxou jógy, meditáciou a nastolením rovnováhy v živote sa dá materstvo zvládať omnoho ľahšie. Uľahčuje to nielen fungovanie vzťahov v rodine a maximálne zlepšuje intímny život, ale aj jeho návrat po pôrode. Nezabúdajme na to, že jóga je prepojenie tela, mysle a duše. Ide o užívanie si prítomneho okamihu bez zbytočných prežitkov.

Neprehliadnite: Tieto ženy aj po 40-tke majú figúru snov: STOP výhovorkám a inšpirujte sa nimi