Presunúť na hlavný obsah

Princovia William a Harry si uctili matku Dianu: Ako ju vnímajú bratia, ktorých životy sú dnes úplne odlišné?

Zahraničné celebrity

Princeznú Dianu ľudia milovali a spomínajú dodnes. Viac než dvadsať rokov od jej smrti sa jej dostalo pocty v podoby sochy, ktorú odhalili jej synovia, princovia William a Harry. Svoje rozdielne názory na život tak nechali na chvíľu bokom, aby si uctili ženu, matku, na ktorú spomínajú aj takto.

Socha odhalená na princezninom najobľúbenejšom mieste v paláci 

Princovia William a Harry sa len nedávno stretli na pohrebe svojho starého otca, princa Philipa a netrvalo dlho, stretli sa opäť. Hoci uprostred sporov, napätých situácií či rozdielnych predstáv o živote, obaja dojatí z udalosti, ktorej sa spoločne zúčastnili. Ich matke, princeznej Diane sa po rokoch dostalo veľkej pocty. Uctili si jej spomienku sochou, ktorú slávnostne odhalili 1. júla na jej najobľúbenejšom mieste v Kensingtonskom paláci, v Sunken Garden. Socha je dielom sochára Iana Rank-Broadleyho, ktorý vraj úzko spolupracoval po celý čas s princmi, aby sa čo najviac priblížil ich predstave a ako informuje magazín Cosmopolitan, povedal: „Diana, princezná z Walesu, bola ikona, ktorá zasiahla do životov ľudí po celom svete, takže bolo mi cťou pracovať spolu s princom Williamom a princom Harrym na tejto soche, ktorá pripomína jej život... Chceli sme zachytiť jej teplo a ľudskosť a zároveň predstaviť vplyv, ktorý mala po celé generácie...“  Diana je zachytená spolu s dvomi deťmi, ktoré sú symbolom jej celoživotného úsilia a vpredu na soche je dlažobný kameň s výňatkom z básne „Miera človeka“, ktorá bola uvedená na spomienkovej slávnosti pre Dianu v roku 2007.

Mohlo by vás zaujímať: Harry a William na ňu nedali dopustiť, no kráľovná jej výchovné metódy nechápala: Akou mamou bola princezná Diana?

Dúfajú, že socha pomôže iným zamyslieť sa nad dedičstvom princeznej 

Ako informuje magazín ďalej, Diane sa už raz v Sunken Garden dostalo pocty a to v roku 2017 pri príležitosti jej 20. výročia smrti. Vtedy sa na jej počesť a spomienku dali vysadiť jej obľúbené kvety ako nezábudky, biele ľalie, biele ruže, tulipány, narcisy či sedmokrásky. Spomínaná socha bola odhalená zase pri príležitosti princezniných nedožitých 60. narodenín. Princovia si sochu objednali už v roku 2017, kedy spoločne uviedli: „Je to už 20 rokov od smrti našej matky a nastal správny čas na uznanie jej pozitívneho vplyvu vo Veľkej Británii a na celom svete pomocou trvalej sochy. Naša matka zasiahla toľko životov. Dúfame, že socha pomôže všetkým, ktorí navštívia Kensingtonský palác, zamyslieť sa nad jej životom a odkazom. “

Každý deň si prajú, aby bola s nimi 

Hoci majú  dnes princovia medzi sebou nevyriešené záležitosti, svoju matku obaja veľmi milovali a vážili si ju. To ich spája aj po rokoch. Plné lásky a úcty je aj ich súčasné vyhlásenie k odhaleniu sochy: „Dnes, v deň, kedy by mala naša matka 60 rokov, si pripomíname jej lásku, silu a charakter - vlastnosti, vďaka ktorým sa stala silou dobra na celom svete a zmenila nespočetné množstvo životov k lepšiemu... Každý deň si želáme, aby bola stále s nami a dúfame, že táto socha bude navždy považovaná za symbol jej života a jej odkazu.“

Čítajte tiež: Schopnosť urobiť neuskutočniteľné je podstatou života: Princezná Diana v tom mala veľmi jasno

Chýbala im v najväčších radostiach ich života 

Na adresu zosnulej matky sa princovia nevyjadrili po prvýkrát, za tie roky si na ňu zaspomínali veľa ráz a vždy v dobrom. Princ Harry prezradil v roku 2017 v jednom rozhovore pre BBC, keď sa zasnúbil s Meghan Markle, že sú dni ako tamten, kedy mu veľmi chýba, že nemôže s ňou zdieľať šťastné správy. Takisto princ William krátko po svojich zásnubách s Kate, ktorej dal zafírový prsteň svojej matky, prezradil: „Je to zásnubný prsteň mojej matky... Takže som si myslel, že je to celkom pekné. Je zrejmé, že nie je nablízku, aby zdieľala radosť a vzrušenie z toho všetkého, takže toto je môj spôsob ako ju urobiť súčasťou toho všetkého.“ O niekoľko rokov neskôr, v rozhovore pre GQ prejavil svoj smútok z toho, že Diana nikdy nebude poznať svoje vnúčatá a prezradil: „Chcel by som dostať jej radu... Bol by som rád, keby sa stretla s Catherine a videla, ako deti vyrastajú. Je mi smutno, že tu nebude, že ju nikdy nespoznajú.“

Za tie roky na ňu s úsmevom aj veľa prezradili 

Pred rokmi v spoločnom dokumente, Diana, naša matka, hovorili princovia o svojej matke nielen v súvislosti so smútkom nad jej stratou, ale aj v o niečo veselších súvislostiach. Princ William na jej adresu prezradil: „Bola veľmi neformálna a skutočne si užívala smiech a zábavu.“ Predtým však najskôr Harry povedal, že nebola práve príkladným či konzervatívnym rodičom, bola vtipná a vždy niečo zábavné vymyslela. Napríklad, keď chodila na ich futbalové zápasy, vždy im vedela do ponožiek dať nejaké sladkosti. Z tréningu teda odchádzali ukrývajúc sladkosti kade tade v oblečení. Princ William tiež vtipne dodal, že by nebola rozhodne ani typickou babičkou pre svoje vnúčatá. Ona by bola tá, ktorá by bola na zábavu a oni ako rodičia by po nej "upratali neporiadok", ktorý zanechala, ako sa hovorí. 

Neprehliadnite: Veci, ktoré ste zrejme o princeznej Diane netušili: Strach z manžela, či plánovaný útek

Dnes spoločne bratia a princovia v jednom tvrdia, že sa nielen pred rokmi po jej smrti cítili neuveriteľne milovaní, ale že aj dnes sú stále veľmi vďační za to, že tá láska medzi ľuďmi, ktorí ju milovali tiež, tu je stále cítiť aj po 20-tich rokoch.