Presunúť na hlavný obsah

Kráľovná Alžbeta je na tróne už 69 rokov. Čo je jej tajomstvom dlhovekosti?

Zahraničné celebrity

Alžbeta II. je momentálne najdlhšie vládnucou panovníčkou na svete. Kráľovná, ktorá o pár týždňov oslávi 95 rokov, sa vládnutia ani vzdať nechystá.

Elizabeth Windsor, dnes už známa najmä ako kráľovná Alžbeta, nastúpila na trón ako 26-ročná po smrti svojho otca, kráľa Juraja. Napriek tomu, že od nej vo viacerých chvíľach ľudia čakali, že sa trónu vzdá, sa tak nikdy nestalo. Dnes je na tróne neuveriteľných 69 rokov a aj keď médiámi prebehla informácia o tom, že by v najbližších mesiacoch mohla prenechať trón svojmu najstaršiemu synovi Charlesovi, zdroje blízke kráľovskému dvoru to rázne popierajú. Podľa viacerých z nich chce Alžbeta vládnuť tak, ako jej otec - až do posledného momentu. 

V apríli oslávi britská hlava štátu neuveriteľných 95 rokov. Prekvapujúca je najmä jej vitalita - do dnešného dňa sa pravidelne zúčastňuje dôležitých kráľovských povinností a pýši sa takmer ukážkovým zdravotným stavom. Nie je to však náhodou či šťastím, práve naopak. Kráľovná dodržiava prísne zásady, ktoré ako sa zdá, priniesli skutočne želané ovocie. 

Prečítajte si: Obrovské tajomstvo kráľovskej rodiny. Tieto dve princezné skryli pred svetom kvôli postihnutiu

Pravidelné prehliadky

Najdôležitejšou vecou pre kráľovnú je pravidelné monitorovanie jej zdravotného stavu už od skorého veku. Dvakrát do roka absolvuje všetky povinné prehliadky, ktoré pomáhajú vychytať drobné trhliny v zdraví, čím je nepochybne skvelým príkladom. Neexistuje nič lepšie, než prevencia. „Kráľovná absolvuje pravidelné vyšetrenia, ktoré ju udržujú v dobrej kondícii,'' prezradil doktor Petrella a dodal, že v týchto prehliadkach je napríklad zahrnuté meranie cholesterolu, cukru, mamografia či meranie krvného tlaku. Tieto úkony samozrejme absolvuje samozrejme aj jej manžel, princ Filip. 

Práca so stresom 

Nech to znie akokoľvek bizarne, kráľovná si dáva mimoriadny pozor na to, aby sa pri svojej funkcii príliš nestresovala. Spolu s odborníkmi dbá rovnako aj na svoje psychické zdravie, ktoré ide ruka v ruke s jej fyzickou výkonnosťou. Každý deň venuje niekoľko minút meditácii, ale aj voľnočasovým aktivitám - a to najmä po stresových situáciach, aby svoju myseľ vyčistila. Okrem psychohygieny je pre Alžbetu dôležitá taktiež emočná inteligencia a práca s emóciami. „Nech sa to zdá akokoľvek, práca kráľovnej nie je len sedieť a usmievať sa. Žije v stresujúcom prostredí, ktoré si my ani len nedokážeme predstaviť,'' prezradil expert na kráľovskú rodinu.

Neprehliadnite: Schopnosť urobiť neuskutočniteľné je podstatou života: Princezná Diana v tom mala veľmi jasno

Pravidelný pohyb

Aj keď si samozrejme Alžbeta v pokročilom veku nemôže dovoliť cvičiť náročné cviky (pozn. redaktora starším ľuďom sa neodporúča cvičiť bez profesionálneho dohľadu), na pohyb nezanevrela ani po 90tke. O kráľovnej je všeobecne známe, že miluje zvieratká, pri ktorých trávi najviac času. Okrem toho, že sa stará o svojich psíkov a koňov sa každý deň snaží prejsť pešo aspoň niekoľko kilometrov. Nič totiž neprospeje telu tak, ako pohyb a čerstvý vzduch.

Starostlivosť o pleť

Milovníci seriálu The Crown vedia, že Alžbeta nikdy nešla spať bez toho, aby si svoju pleť poriadne vyčistila a použila rôzne séra či krémiky. Okrem toho, že jej to pomáha udržať alabastrovú pokožku, podľa psychológov to má aj iný, veľmi dôležitý efekt. V prípade, že sa totiž naozaj staráte o svoje telo a pleť s láskou, dokazujete si tým dôležitosť a pozornosť, ktorú vaše telo ocení najmä v pokročilom veku. Kráľovnina večerná rutina v starostlivosti o pleť nie je ničím výnimočná, dodržiava všetky známe kroky. Po tom, ako si svoju pleť dôkladne vyčistí, aplikuje sérum, krém, ale aj mini doplnky, akými sú vitamíny v podobe kapsúl či krém na kruhy pod očami.

Zdravé jedlo

Aj keď z času na čas Alžbeta zhreší nejakým koláčikom či sladkosťou, jej jedálny lístok sa skladá najmä z kvalitných potravín a zdravých jedál. Už dlhé roky si totiž uvedomuje, že práve zdravá strava je alfou a omegou spokojného života. Do svojej kávy si napríklad zásadne nikdy nepridáva cukor, ale ani mlieko. Preferuje taktiež tmavšie vajíčka, nakoľko jej chutia viac a namiesto zemiakov či iných kalorických príloh si dopraje zeleninu. Okrem iného si stále pred obedom dá pohárik zmiešaného tvrdšieho alkoholu - to aby jej lepšie vytrávilo.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe