Presunúť na hlavný obsah

Aj ona bola poriadna rebelka. Aká bola kráľovná Alžbeta za mlada?

Zahraničné celebrity

Zatiaľ čo dnes je kráľovná Alžbeta vnímaná ako seriózna, vždy galantná predstaviteľka Spojeného kráľovstva, pravdou je, že aj ona má toho dosť na rováši a vedie celkom zaujímavý život.

Málokto vie, že ak by sa predával kráľovský trón po poradí, Alžbeta by na ňom dnes nesedela. Pôvodne sa totiž kráľom nemal stať jej otec Juraj, ale jeho brat Eduard. Ten sa však rozhodol zobrať si za manželku rozvedenú Američanku, a tak sa vzdal nároku na titul či iné kráľovské výsady. Keďže Juraj spolu so svojou manželkou splodil dve dievčatá - Alžbetu a Margaret, britskej monarchii bolo jasné, že čoskoro zasadne na trón žena. A tak sa aj stalo. 

Už od svojho pubertálneho veku sa Alžbeta na dôležitú úlohu pripravovala. Napriek tomu, že sa od skorého detstva spravala mimoriadne galantne a ukážkovo, za čo nepochybne mohli hodiny správania a etikety, ktoré ako dieťa musela absolvovať, však naplno prejavovala aj svoju povahu. Aj keď bola v porovnaní so svojou sestrou stále neviniatkom, činila sa aj ona. Príkladom toho boli aj oslavy po skončení druhej svetovej vojny. Hoc jej to jej postavenie neumožňovalo, Alžbeta sa spolu so svojou sestrou zamaskovala, utiekla z paláca a rozhodla sa oslavovať spolu s ľuďmi na uliciach slobodu. Nikto vtedy netušil, že v dave šťastných ľudí sa nachádza aj budúca kráľovná.

Prečítajte si: Zabudnutá princezná Margaret. Sestra kráľovnej Alžbety si každý deň dala vodku, zamiloval sa do nej aj Picasso

Slabosť pre vozidlá

V čase, keď mala 21 rokov, otca presvedčila na to, aby sa mohla pripojiť k vojenským silám a absolvovať vojenskú službu. Stala sa tak jedinou ženou z monarchie, ktorá sa niečím takým môže vôbec pýšiť. V armáde si spravila vodičák na nákladné autá a následne pôsobila na poste šoférky a zároveň mechaničky. Práve spomínané vozidlá ju držia celý život. V roku 1998, v čase, keď mala už 72 rokov, poriadne prekvapila saudskoarabského princa. Rozhodla sa ho totiž povoziť v aute - a to ešte v čase, keď mali ženy zakázané šoférovať akékoľvek vozidlá.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Alžbeta miluje šoférovať autá - a tejto svojej záľuby sa nevzdala ani v pokročilom veku. Ešte pred pár rokmi ju paparazzi prichytili šoférovať Range Rover s kapucňou na hlave. Kráľovná tým nielenže pobavila celý svet ale dokázala, že má v sebe stále rebelantského ducha.

Aj keď ju kritici a mnohí ľudia po svete kritizujú za to, že pravidlá kráľovskej rodiny sú stále príliš konzervatívne, konanie Alžbety dokazuje opak. Okrem toho, že do rodiny prijala rozvedenú americkú herečku Meghan Markle a o pár mesiac na to dovolila vzdať sa Harrymu kráľovských privilégií, apeluje na ženské práva. Príkladom toho je jej pravnučka Charlotte, dcéra Williama a Kate, ktorá je v poradí na kráľovský trón podľa špeciálnej línie. Ak by sa totiž kráľovná riadila starými pravidlami, Charlotte by nárok na trón mala až po mužských následovníkoch - v tomto prípade až po jej bratoch (a to napriek tomu, že je Louis mladší). Nehovoriac o tom, že sama navrhla princeznej Diane rozvod a do rodiny si prijala ďalšiu nevestu s nie veľmi dobrou povesťou, Camillu.

Neprehliadnite: Zabudnutá princezná Anne. Dcéra kráľovnej Alžbety bola hviezdou až do momentu, kým neprišla Diana

- Najčítanejšie -