Presunúť na hlavný obsah

Zabudnutá princezná Margaret. Sestra kráľovnej Alžbety si každý deň dala vodku, zamiloval sa do nej aj Picasso

Zahraničné celebrity

Aj keď sa nám môže zdať, že kontroverziu v kráľovskej rodine spôsobila až princezná Diana a po nej americká herečka Meghan Markle, opak je pravdou. Prvé škandály sa objavili už 50 rokov pred nimi.

Už od prvého momentu, kedy sa narodila princezná Margaret, mladšia sestra terajšej kráľovnej Alžbety, na seba pútala pozornosť. Na rozdiel od Alžbety bola totiž verejnosti oficiálne ukázaná až vo svojich štyroch rokoch, počas toho, ako sa ukázala na svadbe svojho strýka. Medzi ľudí sa tak dostalo mnoho neoverených správ, ktoré tvrdili, že princezná je hluchonemá či trpí iným postihnutím. Nič z toho sa však nikdy nepotvrdilo. Záujem médií a zároveň verejnosti však ostal napriek tomu rovnaký. 

Prioritou matky dvoch sestier bolo, aby z dievčat vychovala slušné dámy. Hodiny dievčat, ku ktorým chodil súkromný učiteľ, boli tak najmä zamerané na mravy. Zatiaľ čo u Alžbety sa jej to celkom podarilo, Margaret sa postupom času spustila z kopca. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fashion Interior Beauty Travel (@mycupoftweed),

Prečítajte si: Najkrajšia panovníčka sveta oslavuje 50 rokov. Pozrite sa, ako vyzerá jordánska kráľovná Rania

Plná radosti a zároveň smútku

Keď dostal jej otec za úlohu opísať svoje dcéry, neváhal dlho. Zatiaľ čo Alžbetu označil za svoju pýchu, Margaret dostala označenie radosť. Mala totiž neobyčajný dar pozitívnej energie, ktorú dokázala preniesť aj na iných. Dokazujú to aj listy z kráľovskej korešpondencie, kde sa uvádza, že na seba stále pritiahla pozornosť. Nielenže bola nesmierne krásna, ale zároveň aj spoločenská. „Je ľahšie objaviť sa s Margaret na podujatiach. Na všetkom, čo povie, sa ľudia bavia,'' prezradila kráľovná Alžbeta. 

Všetko sa však začalo meniť po 21. narodeninách princeznej, keď jej zomrel otec. Margaret jeho smrť znášala mimoriadne ťažko a dokonca jej boli predpísané lieky. Možno práve preto súhlasila so žiadosťou o ruku od Petra Townsenda, ktorý bol mimochodom o 15 rokov starším kontrolórom domácnosti jej matky. Nakoľko bol už však raz rozvedený, kráľovský dvor, ako aj cirkev, sobáš neschválili. Aj keď Margaret za túto lásku trpezlivo bojovala, nakoniec zásnuby predsa odvolala. Vydala sa o pár rokov neskôr za fotografa Antonyho Armstronga-Jonesa. Dobre si však uvedomovala, že to nie je jediná pozornosť, ktorú si môže za život dopriať. 

Aféry, alkohol a arogancia

Prvé svedectvá o afére princeznej sa na svetlo sveta dostali už krátko po manželstve. Margaret mala udržiavať milenecký pomer so synovcom premiéra Veľkej Británie. Ten takmer po dvoch rokoch od ich rozchodu spáchal samovraždu. Aféru mala aj s krstným otcom svojej dcéry, francúzskym obchodníkom Anthonym Bartonom či s hudobníkom Mickom Jaggerom. Podľa viacerých zdrojov bol do princeznej zamilovaný aj umelec Pablo Picasso, ktorý istú časť života veril tomu, že si krásnu panovníčku jedného dňa vezme za ženu. Týmto však zoznam princeznej nekončí, práve naopak. Každým rokom pribúdajú nové mená vtedajších známych osobností, ktoré mali na Margaret slabosť. 

Neprehliadnite: Zabudnutá princezná Anne. Dcéra kráľovnej Alžbety bola hviezdou až do momentu, kým neprišla Diana

V skutočnosti však Margaret nebola žiadnou ideálnou ženou, práve naopak. Podľa knihy, ktorá o jej živote vyšla, viedla bohémsky štýl života. Každé ráno vstávala o deviatej s tým, že raňajky musela mať neustále prichystané priamo do postele. V nej ležala ďalšie dve hodiny, počas ktorých v rádiu počúvala správy a fajčila cigarety. Po tejto rannej rutine nasledovalo pitie vodky, ktoré slúžilo ako prebudenie. Kráľovské večere tiež nemohli začať bez účasti princeznej, no práve to bolo problémom. Mladšia sestra Alžbety totiž ustavične meškala aj niekoľko hodín. „Večera bola naplánovaná na 8:30. V tom čase však prišla ešte len jej kaderníčka, čo znamenalo, že Marget potrebovala dve-tri hodiny na prípravu,'' uvádza sa ďalej v knihe. 

Napriek tomu, že sa Margaret venovala vo voľnom čase charite a filantropii, nie ku každému mala cit a pochopenie. Nie je žiadnym tajomstvom, že neznášala veveričky a stále keď nejaké videla v parku, zobrala dáždnik a napadla ich. Na jednej akcii dokonca ponížila aj významnú britskú modelku Twiggy„Kto si?'' opýtala sa Margaret modelky. „Som Lesley Hornby madam, ale ľudia ma volajú Twiggy,'' slušne odpovedala modelka. „Aké nešťastné,'' odvedila jej na to princezná a otočila sa. 

Zabili ju závislosti

Nakoľko bola Margaret silnou fajčiarkou už od 15-tich rokov, v pokročilejšom veku sa jej začali objavovať výrazné problémy s pľúcami. Časť ľavého pľúca jej dokonca museli chirurgicky odstrániť, no ani to ju nezastavilo do návyku. Prestať fajčiť cigarety začala až o šesť rokov neskôr v 61 rokoch. Jej stav sa však už nezlepšoval - nielenže trpela silnými záchvatmi, kvôli ktorým musela byť niekoľkokrát hospitalizovaná, ale navyše ešte viac prepadla alkoholu. Posledných 10 rokov života bolo pre ňu nepochybne zničujúcich. Osudným sa jej stal záchvat v roku 2002, ktorý jej paralyzoval ľavú časť a zničil kardiovaskulárny systém. Niet však pochýb o tom, že Margaret netrpela len fyzicky, ale aj psychicky. Jej závislosti nepochybne dokazujú, že sa v živote nevedela vysporiadať s viacerými vecami...

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe