Presunúť na hlavný obsah

Účasť na pohrebe len pre najbližších. S princom Philipom sa napriek tomu lúči celá Británia

Zahraničné celebrity

Posledná rozlúčka s vojvodom z Edinurghu bude prebiehať o štvrtej hodine nášho času.

Pri každom členovi kráľovskej rodiny, má britská monarchia plány, respektívne operácie, ktoré si nacvičujú pri úmrtí či iných predpokladaných udalostiach. Inak tomu nebolo ani pri princovi Philipovi, ktorého pohreb a všetky smútiace ceremónie zhromažďovala akcia The Forth Bridge. Most, po ktorom nesie názov, si vybral samotný Philip. Jedná sa o symboliku - vyberanie práve z mostov totiž značí symboliku o odchode na druhú stranu a zároveň spojenie dvoch svetov, pozemského, ale aj toho duševného. 

Prečítajte si: Po boku svojej manželky stál vyše 70 rokov. Princ Philip a kráľovná Alžbeta mali náročný, no krásny vzťah

Skromný pohreb 

Jedným z posledných želaní princa Philipa bolo, aby nemal typický slávnostný pohreb. Toho sa podľa protokolu zúčastňuje približne 800 smútiacich ľudí, väčšinou sa jedná o členov kráľovskej rodiny, ale aj vládnych predstaviteľov či známe osobnosti, ktoré udržiavajú s monarchiou dobré vzťahy. Na žiadosť Philipa sa tak zúčastní poslednej rozlúčky len rodina, aj to v okresanom počte. Pandemické opatrenia totiž účasť na bohoslužbe obmedzili na 30 ľudí. O čosi menšia účasť bude na takzvanom obrade prebudenie, kam sa dostane len polovica z nich. 

V úzkom kruhu sa ocitne kráľovná Alžbeta, všetky deti princa Philipa aj s manželkami, ale aj vojvoda z Cambridgeu spolu so svojou manželkou Kate. Či sa ujde miesto aj Harrymu, je zatiaľ otázne. Faktom však je, že hneď, ako sa dozvedel o smutnej udalosti, odletel za svojou rodinou do Británie. Kráľovnej, ako aj svojmu otcovi, totiž chcel byť poblízku. 

Neprehliadnite: Seriál The Crown vykreslil princa Philipa ako neverníka. Ako to však v skutočnosti bolo?

Osobné želanie

Pohre manžela kráľovnej Alžbety nebude prebiehať úplne tradične, práve naopak. Okrem toho, že bude obmedzený na určitý počet ľudí, sa princ Philip postaral aj o vlastný playlist. Ešte pred smrťou totiž vybral svoje obľúbené piesne, ktoré si želá mať pri poslednej rozlúčke. Odviesť ho na miesto posledného odpočinku má obľúbené auto, ktoré v minulosti sám opravoval. Spolu s ním uložia do rakvy aj jeho kapitánsku čiapku z námorníctva a meč.

V súlade s jeho posledným želaním bude Philip pochovaný v areáli Windsorského zámku v záhrade Frogmore.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe