Presunúť na hlavný obsah

Po boku svojej manželky stál vyše 70 rokov. Princ Philip a kráľovná Alžbeta mali náročný, no krásny vzťah

Zahraničné celebrity

Zamilovala sa doňho na prvý pohľad a on jej city opätoval. Ani priskorý vek či nátlak zo strany okolia im nebránili v tom, aby si povedali svoje áno.. a v ňom aj celý život zotrvali.

Prvýkrát sa Alžbeta stretla s grécko-dánskym princom Philipom na jednej z kráľovských svadieb, kde bol hosťom. V tom čase mala len osem rokov, a tak ťažko povedať, či sa dvojica vôbec registrovala. Zatiaľ čo budúca kráľovná trávila čas najmä so svojou mladšou sestrou Margaret, 13-ročný Philip mal zrejme iné záujmy. Osud ich však spojil znova, o päť rokov neskôr, kedy si už Alžbeta Philipa začala všímať. Blonďavý princ sa jej zapáčil na prvý pohľad a bol jej prvou láskou. Trvalo však mesiace, kým si dvojica začala dopisovať a stretávať sa. No už od toho okamihu bolo jasné, že sa mladý pár do seba vášnivo zamiloval. Až natoľko, že princ požiadal o zvolenie zobrať si Alžbetu za svoju ženu. 

Najstaršia dcéra kráľa mala v čase, keď Philipovi povedala svoje áno, 21 rokov. Aj keď bol kráľ týmto sňatkom nadšený, faktom je, že sa Alžbetino okolie obávalo toho, či nevstúpila do manželstva primladá. Tieto obavy sa však nakoniec ukázali ako bezpredmetné.

Prečítajte si: Seriál The Crown vykreslil princa Philipa ako neverníka. Ako to však v skutočnosti bolo?

Milujúca opora

Alžbetin otec, kráľ Juraj VI. sa obával najmä toho, akého manžela si jeho najstaršia dcéra nájde. Vedel totiž, že je ťažké nájsť muža, ktorý by toleroval, že bude celý život v úzadí - ako sa vraví, dva metre za kráľovnou. Podľa zdrojov z Buckinghamského paláca, ktoré si nikdy nepriali byť menované, tušil, že práve Philip je na túto pozíciu skvelým adeptom. „Nemôžem byť šťastnejší, moja dcéra si berie muža, ktorého miluje a ktorý miluje ju,'' verejne sa vyjadril krátko pred svojou smrťou a mal pravdu.

Aj keď sa špekulovalo o jeho nevere a dokonca aj o tom, či sa dvojica rozvedie, nič z toho sa nikdy nepotvrdilo. Prešli si viacerými skúškami tak, ako každý pár, s násadzkou toho, že Philip bol neustále pod drobnohľadom. Kvôli svojej manželke sa musel vzdať akéhokoľvek súkromného života, ale aj viacerých záľub. Napriek tomu pri nej vytrval a bol jej oporou v časoch, kedy sa Británia delila na dva tábory.

Princ Philip však nebol len nevýraznou postavičkou v monarchii, práve naopak. Aktívne sa angažoval v zmenách, ktoré britská rodina podstúpila najmä za posledné roky. Podľa viacerých informácií to bol práve on, kto sa snažil byť Diane oporou a rozumel jej oveľa lepšie, než Charles. Oddanou oporou bol aj Meghan a Harrymu, s ktorým mali mimoriadne blízky vzťah. Napriek tomu, že bol vykreslený v bulvárnych médiách ako mimoriadne prísna osobnosť, ktorá nedovolila svojim deťom pochybiť a zároveň trvala na prísnej morálke, faktom je, že bol panovníkom, ktorý mal najviac otvorené srdce. Potvrdila to aj samotná kráľovná Alžbeta. V liste, ktorý adresovala ešte svojím rodičom, napísala krásne vyznanie. 

„Správa sa ku mne tak, akoby sme sa poznali už odjakživa. Philip je anjelom - je mimoriadne láskavý, vľúdny, ale aj hĺbavý.''

Neprehliadnite: Aká budúcnosť čaká najmenších členov kráľovskej rodiny: Na toto Georga, Charlotte aj Louisa už dnes pripravujú

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe