Presunúť na hlavný obsah

Obézne plus size fitnesky ako nový trend sociálnych sietí: To, že modelka nafotí kampaň, z nej nerobí zdravého človeka

Chudnutie a diéty

Kým kedysi boli v kuze vyšpotované telá a "pekáč buchiet", dnes je to presný opak. Zlatý stred akoby kamsi zmizol a prešlo sa od jedného nezdravého extrému k druhému.

V poslednej dobe sa na sociálnych sieťach roztrhlo vrece s propagáciou plus size influenceriek a do svojich reklám ich volia aj známe značky fitness oblečenia a doplnkov stravy.  Prvotný zámer bol vcelku pozitívny, a to ukázať, že žena môže byť šťastná a spokojná bez ohľadu na číslo na váhe, ale nezvrtlo sa to už trochu do opačného extrému, ktorý robí z obezity normu, ak nie aj ideál krásy a zdravia?

Čítajte tiež: Ženy s krivkami získavajú na popularite: Plus size modelky, ktoré menia pravidlá v módnom biznise

Z extrému do extrému

Plus size modelky sa v módnom priemysle objavujú už nejaký ten piatok, postupne sa tento trend preniesol aj do oblasti športovej módy.  Nie je tomu tak dávno, keď hlavné tváre popredných značiek fitness oblečenia tvorili vysekané športovkyne s "pekáčom buchiet", stehnami pevnými ako skala a minimom telesného tuku.  Tie ale v súčasnosti čím ďalej častejšie nahrádzajú obézne plus size modelky.  Zlatý stred akoby kamsi zmizol a prešlo sa od jedného nezdravého extrému k druhému.  Byť nedokonalí je normálne.  Je úplne v poriadku mať sa rada, aj keď máte strie, celulitídu, vyťahanú kožu alebo pár kíl navyše, nikdy by sme ale nemali zabúdať na svoje zdravie.  Nebudeme si nič nahovárať, u propagovaných obéznych modeliek tých kíl navyše naozaj nie je len pár a k zdravej postave to má ďaleko.

Plus size influencerky ako zlý príklad

Každá známejšia osobnosť môže svojim postojom a názormi pozitívne aj negatívne ovplyvňovať spoločnosť.  To, že obéznejšia modelka nafotí kolekciu športového oblečenia a pár videí na propagáciu fitness značky z nej nerobí zdravého človeka.  Najmä ženy majú tendenciu obdivovať guráž a sebavedomie dotyčnej a nevidia hroziace zdravotné riziká.  Sú samozrejme aj také ženy, ktoré zdieľajú svoju chudnúcu cestu a naopak ukazujú, ako sa z obezity pomocou zdravého životného štýlu vymaniť, o tých teraz ale reč nie je.

Samostatnou kapitolou sú cvičebné videá, ktoré dotyčné natáčajú ako propagáciu značky.  Obezita predstavuje veľkú záťaž pre kĺbový a kostrový aparát a mal by sa preto klásť zvýšený dôraz na výber športovej aktivity a správnu techniku ​​cvikov, s tým si ale influencerky veľmi hlavu nelámu.  Cieľom nie je niekoho prinútiť k tomu, aby správne cvičil, iba predať daný produkt a mať čo najviac lajkov.  Samozrejme hashtagy ako #plussizefitness #bodypositivity a #haes (health at every size) nesmú chýbať.

Neexistuje nič ako zdravá obezita

Najrozsiahlejšia vedecká štúdia obsahujúca 3,5 milióna respondentov potvrdila to, s čím prišiel rad menších štúdií skôr – nie je možné, aby dospelí ľudia boli súčasne kompletne metabolicky zdraví a zároveň obézni.  Ani fyzicky aktívny životný štýl automaticky „nevynuluje“ škodlivé dopady obezity.  Veľké množstvo prebytočného telesného tuku bude vždy rizikovým faktorom.

Ďalšia väčšia štúdia vykonaná v Španielsku zhromažďovala dáta od viac ako pol milióna osôb s priemerným vekom 42 rokov.  Zistila, že u aktívnych obéznych jedincov bola 2x väčšia pravdepodobnosť vzniku cukrovky, vysokého krvného tlaku a vysokého cholesterolu v porovnaní s jedincami, ktorí neboli aktívni, ale ich hmotnosť a % telesného tuku boli v norme.  Išlo o prvú celoštátnu analýzu, ktorá ukázala, že pravidelná aktivita pravdepodobne neodstráni škodlivé účinky nadmerného telesného tuku na ľudské zdravie.

Mnoho obéznych ľudí sa domnieva, že pokiaľ nepociťujú žiadne príznaky ochorenia, kilá navyše im nie sú na škodu a sú zdraví, to je ale veľký omyl. V dôsledku obezity podľa WHO ročne zomiera min.  2,8 miliónov osôb.

Mohlo by vás zaujímať: Jedna je veľkosti XS a druhá XL: Tieto dve ženy majú rozdielne krivky, no obe reprezentujú krásu

Zdravotné riziká, o ktorých už vám plus size modelky nepovedia

Prebytočný telesný tuk zaťažuje kosti a orgány, narúša správnu funkciu hormónov a metabolizmu a zvyšuje výskyt zápalov v tele.  Aké sú najčastejšie zdravotné dôsledky?

 1) Diabetes 2. typu

Cukrovka 2. typu sa vyskytuje 6x častejšie u obéznych ako u štíhlych jedincov a trpí ňou až 90% obéznych ľudí.  Vyznačuje sa zvýšením krvného cukru (hyperglykémiou).  O cukrovke hovoríme, keď koncentrácia cukru v krvi nalačno presiahne hranicu 7 mmol/l, u zdravého človeka sa pohybuje nalačno medzi 3,6 až 5,6 mmol/l (vyšetrenie sa robí zo žilovej krvi).  Pravidelný pohyb môže meniť kompenzáciu cukrovky k lepšiemu, čo následne vyžaduje úpravu liečby alebo prechod iba na diétu bez nutnosti užívania liekov.

 2) Srdcové ochorenie

U obéznych jedincov sa v tepnách, ktoré zásobujú srdce krvou, hromadia tukové usadeniny.  Dochádza k zužovaniu tepien ak krvným zrazeninám, ktoré môžu viesť k infarktu či mŕtvici.  Zvyšuje sa aj hladina zlého LDL cholesterolu.

 3) Cievna mozgová príhoda

Pri cievnej mozgovej príhode dôjde k prerušeniu zásobovania časti mozgu krvou, kvôli čomu postihnutá časť mozgu nie je schopná plniť svoju funkciu a dochádza k rýchlemu odumieraniu mozgových buniek. Môže spôsobiť poškodenie mozgového tkaniva a viesť k sérii zdravotných postihnutí, vrátane poruchy reči, ochabnutých svalov a zmien v myslení a uvažovaní.

 4) Spánková apnoe

Ľudia s obezitou majú vyššie riziko spánkového apnoe.  Dôvodom je väčšie množstvo tuku uloženého okolo krku, čo spôsobuje zmenšenie dýchacích ciest.

 5) Vysoký krvný tlak

Nadbytočné tukové tkanivo potrebuje viac kyslíka a živín.  Zvýšenie množstva cirkulujúcej krvi vyvíja tlak na steny tepien, čo nazývame vysoký krvný tlak alebo hypertenzia. Časom vysoký krvný tlak môže poškodiť srdce a tepny.

6) Ochorenie pečene

Tukové ochorenie pečene zvyčajne nemá žiadne príznaky, ale nakoniec môže viesť k zlyhaniu pečene.  Jediný spôsob, ako tejto chorobe predísť alebo zmierniť jej dôsledky, je schudnúť, cvičiť a vyhýbať sa pitiu alkoholu.

 7) Ochorenie žlčníka

Obezita zvyšuje riziko vzniku žlčových kameňov. Žlčové kamene sa vznikajú, keď sa v žlčníku hromadia a tvrdne žlč.  Žlčové kamene môžu byť bolestivé a vyžadujú chirurgický zákrok.

 8) Niektoré druhy rakoviny

Obezita môže zvýšiť riziko niektorých druhov rakoviny ako je napr. rakovina hrubého čreva, žlčníka, pankreasu a obličiek.  Jedna zo štúdií odhaduje, že v roku 2012 bolo v Spojených štátoch asi 28 000 nových prípadov rakoviny u mužov a 72 000 u žien spojených s nadváhou alebo obezitou. 

 9) Komplikácie v tehotenstve

Tehotné ženy s obezitou majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku inzulínovej rezistencie, vysokého cholesterolu a vysokého krvného tlaku.  Objavujú sa taktiež častejšie krvné zrazeniny, silnejšie krvácanie po pôrode, väčšie riziko potratu, predčasného pôrodu alebo nutnosti cisárskeho rezu.  

Neprehliadnite: Realita vs. Photoshop: Raz ostro kritizujú retuš a bojujú za práva žien, potom si samy nechávajú vylepšiť telá a klamú

 10) Depresia

Niektoré zo štúdií ukazujú na koreláciu medzi obezitou a depresívnymi stavmi.  Táto súvislosť sa objavuje viac u žien ako u mužov.  Obezita sama o sebe môže byť príčinou depresie - ľudia neznášajú samých seba a svoj vzhľad, a tak sa prejedajú.  Úlohu ale môže hrať aj sociálna stigmatizácia, kedy sa spoločnosť na jedinca s obezitou pozerá cez prsty. 

Zrátané a podčiarknuté

Na tom mať rada samu seba a byť spokojná so svojim telom nie je nič zlé, nemali by ste ale zabúdať na svoje zdravie. Obéznejšie influencerky možno presviedčajú svojich fanúšikov, že sú úplne spokojné a zdravé, ale ako je známe, nie je dobré veriť tomu, čo vidíte na sociálnych sieťach a realita môže byť v skutočnosti niekde úplne inde.