Presunúť na hlavný obsah

Realita vs. Photoshop: Raz ostro kritizujú retuš a bojujú za práva žien, potom si samy nechávajú vylepšiť telá a klamú

Zábava

Retuš a klamstvá okolo vzhľadu mnohých žien naberá na gradácii a zdá sa, že nikto v tom nie je „nevinne“. Dôkazom je aj najznámejšia plus size modelka Ashley Graham.

Ashley Graham si za posledné roky vybudovala status bojovníčky za práva žien, ktorých konfekčná veľkosť nespadá do tabuľky ideálnych proporcií. Z obyčajnej ženy sa stala svetoznáma plus size modelka, ktorej fanclub neustále narastal a narastá dodnes. A to najmä vďaka tomu, že Ashley si začala v tom čase byť vedomá toho, že zo svojich kriviek sa dajú urobiť prednosti. Každá podpora od ženy ju robila sebavedomejšou a hrdejšou na svoje proporcie. Ženy s rôznymi telami po celom svete sa s ňou začali stotožňovať a Ashley spoločne s nimi bojovala za to, aby tieto ženy mali rovnaké možnosti ako štíhle ženy. Povedzme napríklad aj v tých najobyčajnejších veciach ako je sortiment a možnosť nakupovania si odevov, ktoré dokážu byť sexi aj na tomto type postavy.

Čítajte: Slávny fotograf nafotil skupinu mladých dievčat, následne ich poprosil o jednu vec. Ďalší dôkaz, že žijeme v pomýlenej dobe

Plus size modelka, ktorá vybojovala práva aj iným ženám

Ashley postupne začala dobýjať svet ako plus size modelka a vďaka tomu sa jej podarilo zmeniť niektoré stereotypy a zaužívané pravidlá v komunikácii mnohých značiek, vrátane plaviek či spodnej bielizne. Aj ženy, ktoré nenosia veľkosť XS sa chcú totiž cítiť sexi a príťažlivo. To však dovtedy nemohli, pretože výrobcovia buď zabúdali na to, že sú tu medzi nami aj iné ženy ako modelky, alebo bol sortiment veľmi rezervovaný a úzky. 

Za to všetko sú jej dodnes mnohé fanúšičky vďačné a Ashley prispela k zmene životného štýlu mnohých z nich. Okrem toho, že sa chcela páčiť, ich tiež motivovala v tom, aby sa venovali samy sebe a aj nejakej pohybovej aktivite. Sama Ashley má osobného trénera a svoju postavu sa snaží spevňovať. 

Bojujú za práva žien, samy si však telá nechávajú retušovať

V súčasnosti, keď sa na povrch dostávajú odhalenia ohľadom klamstiev mnohých svetoznámych tvárí, ale aj uznávaných supermodeliek s reprezentatívnymi proporciami, je téma retuše nekompromisná. Rovnako ako sa odhalili photoshopové klamstvá u iných žien, aj Ashley sa ocitla pod paľbou kritiky. 

Na jednej strane totiž hrdo vystupuje a hlása, že má rada svoje krivky a je vzorom pre mnohé ďalšie ženy podobného vzhľadu. Na strane druhej, paparazzi fotografi zachytili krásku v civile, kde má celkom inú postavu ako v kampaniach, v ktorých prezentuje práve lásku k telu plus size ženy. 

Neprehliadnite: Jedna je veľkosti XS a druhá XL: Tieto dve ženy majú rozdielne krivky, no obe reprezentujú krásu

Práve od žien, ktoré ostro kritizujú retuš alebo „podvádzanie“ pri úprave fotografií, môže byť toto pre ženy sklamaním. Aká je teda pravda a prečo sa naozaj všetko musí retušovať, upravovať a kontrolovať? Čaká nás vôbec niekedy zmena, ako mnohí predpovedali alebo išlo len o utešenie?

S nástupom sociálnych sietí ako je Instagram, mnohí fotografi prišli o vysoké čiastky príjmu, ktoré zinkasovali za exkluzívne zábery celebrít. To, čo sa však zdalo ako zabudnuté, sa rýchlo môže vrátiť do nových koľají. V súčasnosti už máme totiž všetci pocit, že všetko, čo je publikované na sociálnych sieťach je tak trochu „fake“ a realita je niekde inde. Práve zábery fotografov teda začali prinášať zrkadlo toho, ako to v reálnom svete skutočne je. Stúpne opäť hodnota týchto záberov a budú vzácnejšie? 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe