Presunúť na hlavný obsah

Príbeh o žene, ktorá dokázala oklamať celý svet. Dokument o známej podnikateľke vo vás vyvolá mnoho otáznikov

Lifestyle

Ak ste milovníkmi dokumentárnych filmov, zaujímavý počin z dielne HBO vás dostane už od prvej minúty. O to viac, že je vyskladaný z reálnych záberov.

Mala zmeniť svet a jej vynález mal ľuďom priniesť viac, než ktorýkoľvek predtým. Na večeru si ju pozývali tí najväčší miliardári sveta, ktorí do nej liali peniaze, obyčajní ľudia ju zastavovali na ulici s tým, že je ich vzorom. Bola prirovnávaná k Stevovi Jobsovi - aj keď jej vynález mal prelomiť modernú medicínu. Napokon sa však ukázala trpká pravda a to, že si Elizabeth celý úspech jednoducho vymyslela. Dnes je pravoplátne odsúdená...

Ambiciózna študentka

Dokument z dielne HBO ukazuje, že celý príbeh Elizabeth Holmesovej sa začal písať ešte v skorom detstve. Už odvtedy túžila zmeniť svet a bola pre to odhodlaná urobiť čokoľvek - no prvý nesprávny krok urobila až počas štúdia na Standforde. Už ako 19-ročná sa rozhodla zanechať štúdium s tým, že verila, že prišla s prelomovým nápadom. Stroj, ktorý mala jej spoločnosť Theranos vyvinúť, mal totiž už z kvapky prsta zistiť predispozície na rôzne genetické choroby. 

Testy sa pritom dokázali vykonávať doma bez toho, aby sa posielali do drahých laboratórií a zaťažovali tak zdravotnícky systém. Človek si v známej sieti supermarketu mal kúpiť kit v hodnote zopár dolárov a výsledok zaslať do spoločnosti Theranos.

Elizabeth sa stala za krátky čas najmladšou americkou miliardárkou. Jej plánom veril súčasný americký prezident Joe Biden, zakladateľ Facebooku Mark Zuckberger, ale aj iné významné osobnosti. Okrem nemalých vkladov do firmy sa totiž Elizabeth objavovala na titulkách všetkých svetových magazínov, azda vo všetkých významných reláciách, ale aj na konferenciách, ktoré mali inšpirovať najmä mladých. 

Dokument pozostáva z reálnych záberov a z výpovedí zamestnancov firmy, ktorí sa rozhodli prispieť k odhaleniu tajomstva. Celkový dej divákovi vykresľuje Elizabeth v inom svetle, než ju doteraz všetci poznali - a už od začiatku vyráža najmä vedomým klamstvom dych. Ako je možné, že ju nikto neprekukol a neodhalil už skôr? Koniec koncov, jej prístroje nikdy nefungovali a ľuďom posielala nepravé výsledky testov.

Snímka Z kvapky krvi si získala obrovský úspech a je zároveň skvelou predlohou pre pripravovaný film. V ňom má hlavnú úlohu stvárniť herečka Amanda Seyfried. 

Neprehliadnite: Päť kamarátiek, jedna vražda. Seriál z produkcie HBO dostane milovníčky romantiky, ale aj tajomstiev

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe