Presunúť na hlavný obsah

Pred 70-timi rokmi vyhrala historicky prvú súťaž krásy. Povestný šarm ju neopustil do dnešného dňa

Lifestyle

Súťaží krásy je dnes už toľko, že je ťažké mať o nich prehľad. Kedysi to však bolo úplne inak - a meno prvej výherkyne, ktorá získala prvý titul Miss Universe, je ikonické do dnešného dňa.

Písal sa rok 1952, keď bola v tom čase ešte len študentka strednej školy, Armi Kuusela, pozvaná jednou z matiek na súťaž krásy. Práve tá v nej videla skvelú prezentáciu šarmu a ideál krásy, ktorým by mohla reprezentovať Fínsko. Mladá Armi nemala ambíciu preraziť v tomto svete, no na druhej strane jej publikum bolo blízke. Už od detstva sa totiž profesionálne venovala gymnastike. 

Ani nie mesiac po tom, čo vyhrala fínsku súťaž krásy, poputovala len 17-ročná Armi spolu so svojou staršou sestrou, ktorá jej robila zástupkyňu, nakoľko nebola mladá kráska plnoletá, do Spojených štátov.

Tam ju už čakalo 30 zástupkýň z iných krajín sveta, ktoré sa snažili obhájiť to, že práve ony by mali mať na hlave korunku krásy. 

V tom čase sa mimochodom korunovalo vzácnou, cennou korunkou, ktorá pochádzala z obdobia Rimanov. Bolo to prvý a poslednýkrát - a neskôr sa nahradila špeciálne vyrobenou korunkou od súčasných umelcov.

Prečítajte si: Po prezidentovi sa vydala za najbohatšieho muža sveta: Napriek tomu zostala Jackie Kennedy opustená

Moment, ktorý jej zmenil život

To, že vyhrá súťaž, Armi skutočne nečakala. „Pamätám si na ten pocit jasne aj po 60-tich rokoch. Bolo to veľkolepé, intenzívne, no bolo tam cítiť stres,'' pripomenula si tento moment ešte pred 10-timi rokmi prvá držiteľka korunky krásy. Dnes má 87 rokov a aj keď je z nej už prababička, stále je vitálna a aktívna v živote. Okrem toho, že sa venuje charitám, sa sústredí na svoju rodinu. 

„Po vyhlásení môjho mena, som bola skutočne v šoku. Keď som kráčala po korunku, hovorila som si - toto mi zmení život. A bola som skutočne rada za Fínsko,''  prezradila ďalej v rozhovore na Miss Universe stále elegantná dáma.

Zároveň však priznala, že v tom čase neboli podmienky také, ako dnes. Ženy nemuseli mať oblečené dvojdielne bikini - na prehliadke predviedli všetky rovnaký model celých plaviek. Aj keď sa nazýva starou školou, myslí si, že by sa s dnešnými pravidlami zrejme do súťaže krásy už neprihlásila. Vtedy sa totiž ohľad bral na aj na celkové vystupovanie.

Svoj pôvab si drží do dnešného dňa - a aj fanúšikov, ktorí jej meno poznajú. Aj keď sa jej život sústredil potom najmä v Spojených štátoch, kde žila, na svoju rodnú krajinu nikdy nezabudla a svoje malé, rodné mesto, dokonca navštevuje. Ako mama piatich detí a babička, ktorá sa teší zo svojich vnúčat, si však z času na čas dá pauzu od tohto života a ukáže sa na verejnosti, kde stále spôsobí ošiaľ. Naposledy, keď zapózovala so svojimi starými klenotami. Pristane jej to, čo poviete?

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe