Kvetinové kráľovstvo u vás doma: Záhrada by nemala vyzerať vyumelkovane, ale ako lúka, tvrdí záhradný architekt
Vytvorte si doma kvetinové kráľovstvo. S odbornou pomocou záhradného architekta, si vytvoríte doslova oázu pokoja pod holým nebom.
Záhony nám môžu vniesť do záhrady veľa radosti rozmanitým množstvom farieb a vôní a prilákať užitočný hmyz a motýle. A tak ešte pred tým, než sa vrhnete do práce, poďme si spolu so záhradným architektom Ferdinandom Lefflerom z Ateliéru Flera, prejsť tvorbu trvalkového záhona alebo záhona zmiešaného s cibuľovinami či okrasnými trávami, ktoré je užitočné poznať a zohľadňovať pri výbere konkrétnych rastlín.
Inšpirujte sa: Najväčší trend tohto leta, ktorý kúpite za pár eur: Záhradné svetielka dokážu s exteriérom zázraky!
S rešpektom k nárokom
Jednou z najdôležitejších vecí pri výbere rastlín je, podľa Ferdinanda Lefflera, nutnosť rešpektovať ich nároky na dobrý rast. Zanalyzujte si preto najskôr miesto, kde chcete mať záhony. Ich svetlo, vlhkosť, orientáciu k svetovým stranám, nadmorskú výšku, ale aj kyslosť pôdy. „Každý druh potrebuje na to, aby sa mu na stanovisku dobre darilo, niečo iné. Keď rastline splníte jej požiadavky na pôdu a svetlo, odvďačí sa vám tým, že bude prospievať a vy s ňou budete mať na záhrade minimum práce,“ hovorí záhradný architekt na úvod.
Tajomstvo je v jednoduchosti
Na dosiahnutie pocitu celistvosti a jednoty Ferdinand Leffler odporúča využiť princíp opakovania. To znamená, že rastliny alebo pokiaľ možno priamo celé skupinky rastlín niekoľkokrát zopakujete na rôznych miestach. „Vytvárajte väčšie skupiny od jedného druhu, ten v záhrade niekoľkokrát zopakujte a snažte sa, nech výsledok nevyzerá strojene a vyumelkovane. Záhon by mal vyzerať, ako keby ste sa v prírode pozerali na lúku alebo do lesného podrastu.“
Na farbách aj výškach záleží
Krásny trvalkový alebo zmiešaný záhon sa väčšinou skladá z niekoľkých výškových úrovní, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Dôležité je nezabúdať na to spodné, pokryvné poschodie, kam patria rastliny, ktoré nám zatiahnu povrch pôdy. Tým ju jednak chránia pred nadmerným odparovaním vody z pôdy, jednak minimalizujú množstvo buriny v záhone.
Každý z nás si asi dokáže vybrať svoju obľúbenú trvalku podľa jej farby v kvete. Ale ako farby kombinovať, aby sme dosiahli požadovaný efekt? „Záhony s kontrastnými a pestrými farbami rastlín budú pôsobiť divokejšie, dynamickejšie. Pokiaľ naopak vyberiete farby, kde je kontrast menší a vytvoríte skôr spektrum „tón v tóne“, výsadba bude pôsobiť pokojnejšie,“ odpovedá na otázku Ferdinand Leffler.
Sústreďte sa na listy aj vzrast
Pri výbere trvaliek nemožno opomenúť pominuteľný efekt kvitnutia jednotlivých druhov rastlín. „Rozpuk, ktorým nás dokáže zaujať, môžeme počítať v jednotkách dní. Naopak štruktúra listov a samotný tvar sadenej rastliny - niekedy ho nazývame habitus - môže záhradu dokresľovať doslova po celý rok,“ upozorňuje záhradný architekt.
Skúste sa teda nabudúce pri výbere rastlín do záhrady viac sústrediť na ich listy a vzrast ako iba na farbu a veľkosť kvetu. Tento princíp architekti ateliéru Flera radi využívajú napríklad v tienistých záhonoch, kde je podiel kvitnúcich rastlín o niečo nižší.
Aby zakvitol tieň
Tajomné, a často problematické, zatienené zákutia záhrady môžu dotvoriť vhodne zvolené hájne rastliny. Tu kladie Ferdinand Leffler dôraz na výber tieňomilných rastlín s výraznými kvetmi. Drobné cibuľoviny zaistia naozaj bohaté jarné kvitnutie, neskôr sa pridajú aj štruktúry a farby listov. Ideálnym stanovišťom bude preto polotieň či svetlejší tieň s bežnou záhradnou zeminou. Pôda by mala byť výživná s dobrou štruktúrou a podielom minerálnej zložky. Do pôdy odporúča pridať dobre odležaný kompost, ťažšie pôdy je dobré premiešať aj s drobným štrkom.
Mohlo by vás zaujímať: Earthy Boho štýl: Tento typ bývania bude z roka na rok vyhľadávanejší, ľudia chcú žiť v prírode
Bez práce nie sú kvetinové záhony
Samotné zakladanie záhona nie je bez práce. Nepodceňte starostlivú prípravu záhona pre rastliny, preto Ferdinand Leffler na záver radí: „Záhon nakyprite, doplňte živiny, prípadne v rámci možností zlepšite drenážne schopnosti pôdneho profilu. Trvalky majú často pomalší vývoj ako väčšina burín, a preto je potrebné záhon pred výsadbou dôkladne odburiniť a následne občas, väčšinou stačí raz mesačne, okopať a vyplieť.“