Presunúť na hlavný obsah

Mimoriadne smutná správa: Kráľovná Alžbeta II. zomrela, prvé slová jej syna Charlesa, následníka britského trónu

Zahraničné celebrity

Dnešný deň sa zapíše do histórie čiernymi písmenami. Svet opustila najdlhšie vládnuca panovníčka britskej monarchie - kráľovná Alžbeta II. Na tróne bola historických 70 rokov.

Dnes, 8. septembra, naposledy vydýchla kráľovná Alžbeta II., ktorá si svoje pracovné povinnosti plnila do poslednej chvíle. O jej úmrtí informoval Buckinghamský palác. "Kráľovná zomrela pokojne na zámku Balmoral dnes popoludní," znie stanovisko úradu. 

Mimoriadne smutná správa zasiahla nielen Britániu, ale i celý svet. Kráľovná skonala vo veku 96 rokov, začiatkom leta oslávila 70. rokov od nástupu na trón, čím sa zapísala do histórie ako najdlhšie vládnuca panovníčka britskej monarchie. Česť jej pamiatke.

Novým panovníkom Spojeného kráľovstva sa stal jej syn Charles (72), ktorý bol doteraz titulovaný ako princ z Walesu. "Smrť mojej milovanej matky, Jej Veličenstva kráľovnej, je pre mňa a pre všetkých členov mojej rodiny okamihom veľkého smútku. Hlboko smútime nad odchodom váženej panovníčky a veľmi milovanej matky. Viem, že jej stratu hlboko pocíti celá krajina, ríše a Commonwealth a nespočetné množstvo ľudí po celom svete. Počas tohto obdobia smútku a zmien bude moju rodinu a mňa utešovať a podporovať to, že vieme o úcte a hlbokej náklonnosti, ktorá bola voči kráľovnej prechovávaná," uviedol Charles, ktorý sa vo veku 72 rokov stal následníkom britského trónu. 

Najhorší scenár sa naplnil

Oznámeniu o kráľovninom úmrtí predchádzali znepokojivé správy o panovníčkinom náhlom zhoršení zdravotného stavu. Na nohách tak bola celá britská monarchia. Členovia kráľovskej rodiny tak postupne prichádzali na zámok Balmoral v Škótsku, kde kráľovná napokon skonala.