Presunúť na hlavný obsah

Nominácie na Oscarov 2023: Čínsky film Všetko, všade, naraz získal najviac nominácií, nechýba ani Avatar či Elvis

Lifestyle

Slávnostný ceremoniál 95. ročníka udeľovania Oscarov sa bude konať 12. marca v Los Angeles. Toto je zoznam filmov, ktoré získali najviac nominácií na Oscara nielen v kategórii najlepší film. Zahŕňajú scifi film, drámu, vojnový film, životopisný film, ale aj iné žánre. Ktorý je váš favorit?

Všetko, všade, naraz 

Tento pozoruhodný film je nominovaný až v 11-tich kategóriách vrátane tých najdôležitejších ako je réžia, najlepší film a scenár. Ide o akési scifi dobrodružstvo starnúcej čínskej imigrantky, ktorá sa zmieta vo vlastnom šialenstve. V ňom môže zachrániť svet skúmaním iných vesmírov, ktoré sa spájajú so životmi, ktoré mohla viesť. Vo filme režisérov Daniela Scheinerta a Daniela Kwana si zahrá aj bývalý detský herec známy z kultových filmov Indiana Jones a chrám skazy, Ke Huy Quan. Pred niekoľkými rokmi sa vraj vzdal herectva, pretože si myslel, že jeho práca pred kamerami sa skončila. Dnes dostal opäť šancu zahviezdiť. 

Duchovia z Inisherinu

Na druhom mieste v počte nominácií sa umiestnili dva filmy. Jeden z nich je Duchovia z Inisherinu od Martina McDonagha. Ide o írsky film s temne komickým pohľadom na priateľstvo medzi dvomi mužmi odohrávajúci sa na pozadí írskej občianskej vojny. Dvaja celoživotní priatelia Pádraic v podaní herca Colina Farrella a Colm v podaní Brendana Gleesona sa ocitnú v slepej uličke, keď jeden z nich náhle ukončí svoj vzťah

Na západnom fronte nič nové 

Druhým nominovaným filmom na Oscara v počte nominácií rovnako 9 ako je aj film Duchovia z Inisherinu, je aj nemecký film v réžii  Edwarda Bergera, Na západnom fronte nič nové. V poradí už tretie filmové spracovanie literárnej klasiky predostiera desivé skúsenosti a utrpenie mladého nemeckého vojaka na západnom fronte počas prvej svetovej vojny. Kritici vyzdvihujú najmä vizuálnu stránku filmu, ktorá je ohromujúca. Za pozornosť rozhodne stojí aj vybraná hudba. 

Mohlo by vás zaujímať: Originálna love story a vizuálne prepracovaná, dobrodružná fantasy. Nič podobné ako film Tritisíc rokov túžby ste ešte nevideli

Trojuholník smútku

Film Trojuholník smútku je vraj jeden z najrozdeľujúcejších filmov roka. Film získal nominácie za scenár a za réžiu Rubena Östlunda, švédskeho tvorcu, ktorý si túto satiru vysníval. Celý príbeh filmu sa točí okolo plavby pre super bohatých ľudí, ktorá sa končí potopením lode. Následne film ukazuje celebrity  a ďalšie typy ľudí, ako uviaznu na ostrove. 

Avatar: Cesta vody 

Pokračovanie kinohitu s celosvetovým predajom lístkov vo výške 3,5 miliardy amerických dolárov, Avatar: Cesta vody, bude tiež ašpirovať na Oscara za najlepší film. Ide o scifi film v réžii slávneho Jamesa Camerona, ktorý spolu s Rickom Jaffom a Amandou Silver napísali aj scenár k tomuto pokračovaniu. Vo filme uvidíme aj hlavných hrdinov v podaní Sama Worthingtona, Zoe Saldañy, Stephena Langa, Joela Davida Moora a ďalších. Tešiť sa môžete aj postavu herečky Sigourney Weaver a nových postáv, napr. aj v podaní herečky Kate Winslet.  

Elvis

Životopisné filmy patria takmer pravidelne medzi horúcich kandidátov na Oscara. Tento rok bude tento žáner zastúpený filmom Elvis v hlavnej úlohe s Austinom Butlerom, ktorý už za svoju postavu dostal ocenenie Zlatý glóbus. Film v réžii Baza Luhrmanna sa sústreďuje na život hudobnej ikony Elvisa Presleyho od detstva až po rockovú a filmovú hviezdu v 50. rokoch minulého storočia. Ale aj na jeho komplikovaný vzťah s manažérom, plukovníkom Tomom Parkerom, ktorého si zahral skvelý Tom Hanks. Film vyniká nielen hudbou, ale aj výpravou, kamerou a účesmi. 

Čítajte tiež: VIDEO: Prvá ukážka z hraného filmu o Barbie zaskočila publikum: V hlavnej úlohe Margot Robbie a Ryan Gosling

Fabelmanovci

Film Fabelmanovci je akousi poloautobiografiou založenou na Spielbergovom detstve, v čase, keď vyrastal v povojnovej Arizone od svojich siedmich do osemnástich rokov. Film rozpráva príbeh z pohľadu mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorému svet filmu učaruje v momente, ako s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Na ceste za svojím kinematografickým snom sa odhaľujú postupne aj rodinné tajomstvá. 

Top Gun: Maverick

Návrat legendárneho filmu Top Gun s Tomom Cruisom, Top Gun: Maverick, má aj po tridsiatich rokoch stále čo povedať. Fanúšikovia aj filmoví kritici sa zhodujú v tom, že ide skutočne o jedno z najvydarenejších pokračovaní po desiatkach rokov. V novom filme postava Mavericka stále posúva svoje hranice ako špičkový námorný letec. No zároveň musí čeliť duchom svojej minulosti, keď vedie elitných absolventov TOP GUN na misii, ktorá si vyžaduje maximálnu obetu od tých, ktorí sa jej rozhodli pilotovať. Okrem Toma Cruisa uvidíme po jeho boku aj ďalších známych hercov ako Vala Kilmera, Jennifer Connelly, či Milesa Tellera známeho aj z filmov Divergencia. 

Tár

Psychologická dráma v réžii Todda Fielda, Tár, v hlavnej úlohe s Cate Blanchett, sa odohráva v medzinárodnom svete klasickej hudby. Hlavnou postavou je úžasná Lydia Tár, všeobecne považovaná za jednu z najväčších žijúcich dirigentiek, skladateliek  a vôbec prvú ženskú šéfdirigentku významného nemeckého orchestra. Tento ultrasofistikovaný  film, ako ho nazývajú, stojí za to vidieť. 

Neprehliadnite: Nový film Plastic Symphony o dvoch rozdielnych bratoch a ich ceste za šťastím: Vo vedľajšej úlohe sa objaví aj Judit Bárdos

Ženy hovoriace 

Ženy hovoriace je americký dramatický film v réžii Sarah Polley. Je založený na rovnomennom románe Miriam Toewsovej z roku 2018 a inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v kolónii Manitoba v Bolívii. Vo filme si zahrali Rooney Mara, Claire Foy známa z prvých dvoch sérií seriálu Koruna, ďalej Jessie Buckley, Judith Ivey, Ben Whishaw a Frances McDormand, ktorá je aj producentkou filmu. Dej filmu hovorí o ženách z nemenovanej izolovanej mennonitskej kolónie, ktoré objavia šokujúce tajomstvo o mužoch komunity, ktorí ovládali ich životy a vieru. Tieto ženy sa ocitajú  v hlbokom konflikte ohľadom trápenia, ktoré zažívajú vo svojom každodennom živote. 

Ktorý z filmov je váš favorit na Oscara v kategórii najlepší film?

spolu hlasovalo 107 ľudí

Elvis
23
Tár
5

- Najčítanejšie -