Presunúť na hlavný obsah

Predtým, ako sa stal Matt Damon hollywoodskou hviezdou, si zahral vo filme Francisa Forda Coppolu: Viete, v ktorom?

Lifestyle

Predtým ako herca Matta Damona preslávili filmy ako Dobrý Will Hunting, Dannyho jedenástka a ďalšie, zažiaril vďaka oscarovému režisérovi Francisovi Fordovi Coppolovi v jeho vraj najlepšom grishamovskom filme. Ktorý to bol a v čom bol taký skvelý?

Pred veľkou slávou rola v  filme Coppolu

Predtým než sa stal hollywoodsky herec Matt Damon slávnym vďaka filmom ako Dobrý Will Hunting alebo Zachráňte vojaka Ryana či Dannyho jedenástka, dostal príležitosť aj v inom filme. Ide o film Rainmaker v réžii oscarového režiséra Francisa Forda Coppolu, ktorý sa postaral aj o jeho scenár. Ten má na svojom konte nezabudnuteľnú filmovú trilógiu Krstný otec a nemenej úspešný film z prostredia Vietnamskej vojny Apocalypse Now. Jeho film Rainmaker vychádza z knižnej predlohy spisovateľa úspešných románov z právnického prostredia Johna Grishama. Len tak pre zaujímavosť, ten istý spisovateľ napísal aj román Firma, ktorý bol tiež sfilmovaný a hlavnú rolu si zahral Tom Cruise.  

Mohlo by vás zaujímať: Apple prichádza s napínavým trilerom: Vzrušenie aj hrôza od spisovateľa Stephena Kinga a jeho Príbehu vdovy Lisey

Vraj najzložitejší grishamovský film svojej doby 

Podľa viacerých sa Coppolovi v Rainmakerovi podarilo natočiť najzložitejší grishamovský film svojej doby. Ako cituje recenzia avclub.com: „V Rainmakerovi je právo len premenlivé, ľahko zneužiteľné a dobre využiteľný nástroj k hľadaniu pravdy. Účel svätí prostriedky a proti zlu sa dá bojovať len zlom, alebo teda podvodom. Spravodlivosť býva zobrazovaná ako žena  so zaviazanými očami a každá výhra je relatívna.“ O čom je teda najzložitejší grishamovský film Coppolu a koho v ňom stvárňuje Matt Damon? 

Začínajúci právnik v súdnom procese a škandále o veľké peniaze 

 „Rád trávim dni pred súdom,“ hovorí hlavná postava Rudy Baylor, ktorého hrá Matt Damon v spomínanom filme Rainmaker. Nie je to však až tak celkom pravda. Rudy je začínajúci právnik, čerstvý absolvent práva a stále si hľadá vlastný štýl. Po záhadnom zmiznutí svojho zamestnávateľa je viac menej nútený založiť vlastnú firmu a ocitne sa tak v súdnom procese so zdravotnou poisťovňou, ktorá odmietla zaplatiť liečbu mladého muža, ktorý trpí leukémiou. Jeho šance na úspech v škandalóznom súdnom procese o veľké peniaze sú veľmi malé vzhľadom na taktiku v podobe dobre platených postarších cynických advokátov na čele so zákerným, manipulatívnym a zapredaným právnikom Drummondom, ktorého hrá Jon Voight.

Jediné, čo môže uplatniť on,  je jeho cit pre spravodlivosť a skúsenosti pomocníka Dicka, Dannyho DeVita, ktorý síce nikdy nezložil advokátsku skúšku, avšak praktických skúseností ako jemne sfalšovať dôkazy či mierne korumpovať porotu, má na rozdávanie. 

Čítajte tiež: Film Vtedy v Hollywoode by bol pre Quentina Tarantina vraj skvelým ukončením kariéry: Čomu by sa chcel venovať po nej?

Film plný hereckých hollywoodskych talentov 

Film je plný hviezdnych hereckých výkonov známych hollywoodskych hercov. Okrem spomínaných hercov ako je Danny DeVito a Jon Voight, sú to aj Danny Glover, Claire Danes, Roy Scheider, Mickey Rourke, Virginia Madsen, Mary Kay Place a Teresa Wright. Claire Danes si zase zahrala obeť domáceho násilia Kelly Riker, s ktorou Damon nadviaže vzťah. A snaží sa zachrániť jej život pred násilníkom. Danes je zároveň jedinou herečkou spomedzi ostatných, ktorá bola v danom čase už naozaj slávna aj vďaka filmu z roku 1996 Romeo a Júlia, kde si zahrala po boku Leonarda DiCapria

Stávka na hlavnú postavu v podobe nevýrazného Damona sa osvedčila

Dodnes je zvláštne, že režisér Coppola neobsadil do hlavnej role svojej súdnej drámy hviezdu filmového plátna, ale si vybral vtedy síce sympatického, ale ešte neskúseného a nie príliš výrazného Damona. Napriek tomu a možno práve vďaka tomu je to práve jeho postava mladého, čerstvo doštudovaného memphiského právnika, ktorá posúva dej filmu dopredu svojským spôsobom. Počas celého filmu máme možnosť sledovať ako sa z profesionálne „neopereného vtáčaťa“ Rudyho (Matta Damona) stáva skutočný právnický orol. Rovnako to však platí aj v prípade Damona... Táto rola ho posunula bližšie k ďalších, ktoré ho preslávili. 

Neprehliadnite: Strašidelný príbeh sociálnej siete Reddit, Bývali sme tu, ožije vo filme: Netflix si už vybral herečku v hlavnej roli

Ak ste dodnes ešte nevideli skvelý film Rainmaker s Mattom Damonom, určite to apravte. Tu je trailer k filmu z roku 1997:

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe