Presunúť na hlavný obsah

Jeden z najslávnejších filmov všetkých čias Casablanca: Nikto neočakával, že to bude hit a to už 80 rokov

Lifestyle

Mal to byť len „ďalší hollywoodsky film, jeden zo stovky“... Z Casablancy sa však stala jedna z najznámejších filmových romantických drám na svete a hlavných protagonistov preslávil tento film tak, že sa stali priam filmovými legendami.

Od uvedenia filmu Casablanca na svetové filmové plátna uplynie budúci rok už neuveriteľných 80 rokov.  Zatiaľ čo malo ísť o ďalšiu hollywoodsku dramatickú klasiku, nikto netušil, že Casablanca bude jedným z filmových diel, ktoré sú prelomové a nezabudnuteľné po celé generácie. Taký klasický romantický príbeh s milostným trojuholníkom na pozadí druhej svetovej vojny odohrávajúci sa v známom marockom prístave Casablance, plný pre niekoho klišé scén, no predsa nezabudnuteľných, rovnako ako aj výkony hlavných protagonistov. 

Pôvodne hra, v ktorej scenári Warner Brothers videlo potenciál

Na začiatku bola hra dramatika Murraya Burnetta a jeho spisovateľskej partnerky Joan Alison s názvom Everybody Comes to Rick, ktorá sledovala politické zmeny, ktoré sa prehnali Európou počas druhej svetovej vojny. Mal to byť varovný príbeh o nebezpečenstvách fašizmu. Ako informuje kanadský portál cbc.ca, hra bola určená pre Brodway, no nikdy to nezašlo ďalej. Potenciál v tomto diele však uvidela legendárna spoločnosť Warner Brothers, okamžite odkúpili scenár a všetky práva za rekordných 20 000 dolárov, čo boli na tú dobu neskutočné peniaze. No risk bol nakoniec ziskom a Burnett sa nikdy viac nevedel zmieriť s tým, že jeho postavy už viac nie sú jeho. Dokonca sa mal pre New York Times  v roku 1985 vyjadriť, že ich chce späť. No keďže sa bál žaloby zo strany Warner Brothers, nepodnikol nič. 

Mohlo by vás zaujímať: Seriál The Crown vykreslil princa Philipa ako neverníka. Ako to však v skutočnosti bolo?

Scenár bol silne cenzurovaný

Ako informuje kanadský portál cbc.ca, scenárista filmu Julius Epstein neskôr uviedol, že film podliehal skutočne prísnej cenzúre a to ovplyvnilo aj ich prácu. Národ sa vraj ešte nespamätal zo slovíčka „sakra“ z úst slávneho Clarka Gableho v hre Odviate vetrom. „Pamätám si, že po dlhom čase sme konečne mohli povedať„ peklo “. Muselo však ísť o mierne použitie „pekla“... Takže to, čo by sme urobili bolo, že sme napísali päťdesiat „ pekiel “ do scenára a potom s nimi vyjednávali. Povedali sme „a čo dvadsaťpäť? “ Skončili sme s dvoma alebo tromi,“ cituje ho portál. 

Žiadna Casablanca, ale Lisabon? 

Hoci názov filmu prezrádza, kde sa odohrával tento neprekonateľný príbeh, málokto vie, že pôvodne sa mal odohrávať v Lisabone aj podľa hry Burnetta. Tvorcovia filmu však dej presunuli do Casablancy, na miesto, ktoré Burnett nikdy nevidel aj napriek úspechu príbehu, ktorý vytvoril. No tak či onak, akokoľvek exoticky film vyzerá,  celý sa aj tak natáčal v Burbanku v Kalifornii vo Warner Brothers Studios. 

Problémom bola Bogartova výška 

Zaujímavosťou filmu je aj to, že hlavná mužská postava, Rick, ktorého hral Humphrey  Bogart bol oveľa vyšší než hlavná ženská postava Ilsa, ktorú hrala Ingrid Bergman. Výsledkom scén bolo to, že režisér nechal Bogarta buď často sedieť alebo stáť opretého alebo stála Bergman na vankúšoch, aby sa zdala vyššia. 

Čítajte tiež: Romantický príbeh dvoch žien na pozadí vedy: Nakoľko film Ammonite môže zamiešať karty na Oscarovi?

Uvedenie filmu na filmové plátna bolo uponáhľané 

Vydanie Casablancy muselo byť uponáhľané kvôli udalostiam vo svete. Film mal mať premiéru začiatkom roku 1943, ale nakoniec bol spremiérovaný o rok skôr. Prečo? Pretože ľudia z reklamy chceli, aby sa vydanie filmu zhodovali s inváziou spojencov do severnej Afriky a dobytím samotného legendárneho mesta Casablancy. Neskôr sa však dočkal film širšieho uvedenia 23. januára 1943, keď sa konala aj pamätná konferencia v Casablance medzi Churchillom a Rooseveltom. 

Pieseň „As Time Goes By“ chceli zrušiť, nakoniec sa stala hitom 

Hudbu k filmu napísal Max Steiner, maďarsko-židovský skladateľ a aranžér. Klasická pieseň  „As Time Goes By“ bola zahrnutá do pôvodnej hry, ale Steinerovi sa to nepáčilo a chcel ju vylúčiť z filmového spracovania. Bola to však Ingrid Bergman, ktorá si pre svoju rolu ostrihala vlasy a nakrútila tak scénu v pozadí s touto piesňou, takže nebolo možné natočiť novú scénu a pieseň zostala. Na jeho šťastie, pretože hneď po uvedení filmu sa pieseň stala hitom hitparád celých 21 týždňov. Steiner neskôr pripustil, že pieseň „musela mať niečo do seba", keď strhla na seba toľkú pozornosť. 

Nikto nečakal, že Casablanca bude hitom 

Casablanca síce mala hviezdne obsadenie v podobe Bogarta a Bergman, najlepších autorov a filmárov, no skutočne nikto nečakal, že bude až taký výnimočný a prelomový. Všetko zmenili priaznivé recenzie a ceny akadémie za vynikajúci film, najlepšiu réžiu, scenár... To všetko vynieslo Casablancu na výslnie, na ktorom je dodnes. Kanadský portál uviedol aj jednu dobovú recenziu: „Nebojte sa, neprezradíme vám, aké to celé bude. Ale povieme vám, že mestské detaily a praskajúci dialóg, ktorý do tohto filmu vložili scenáristi, bratia Epsteinovci a Howard Koch, sú najlepšie. Povieme vám, že Michael Curtiz režíroval s pomalým napätím a že jeho kamera vždy sprostredkúva pochmúrne napätie a neistotu. To ovplyvňujú aj niektoré významné udalosti - napríklad tú, v ktorej vášnivý český vlastenec burcuje zákazníkov v Rickovej kaviarni, aby spevom „Marseillaise“ prehlušili zbor nacistov, alebo akýkoľvek okamih, v ktorom si Dooley Wilson spomína na minulé populárne piesne v tichej miestnosti... Prezradíme vám tiež, že výkony hercov sú všetky prvého rádu, ale najmä výkony pána Bogarta a slečny Bergamovej v hlavných úlohách. Pán Bogart je ako vždy chladný, cynický, efektívny a super - ten chlap, ktorý svoje podnikanie prevádzkuje výhradne pre zisk, ale má v sebe jadro sentimentu a idealizmu. Konflikt sa stáva jeho vnútornou povahou a zvláda ju dôveryhodne. Slečna Bergmanová je ako dievča prekvapivo milá, svieža a prirodzená a romantické pasáže osvetľuje jej teplá a skutočná žiara.“

Neprehliadnite: Životopisný film House of Gucci: Odkrýva nielen príbeh vraždy, ale aj vykreslenie módneho šialenstva a chamtivosti

Zaujímavosťou filmu je aj to, že nikdy nedošlo k jeho remaku ako to pri populárnych filmoch býva zvykom. Existujú krátkodobé televízne seriály či rozhlasové hry a brodwayské muzikály, no tie nezaznamenali väčší úspech a rozhodne legendárnu Casablancu neprekonali. 

Osviežte si pamäť a pozrite sa spolu s nami na trailer legendárneho filmu Casablanca.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe