Presunúť na hlavný obsah

Romantický príbeh dvoch žien na pozadí vedy: Nakoľko film Ammonite môže zamiešať karty na Oscarovi?

Lifestyle

Životopisný film Ammonite v hlavných roliach s dvoma skvelými herečkami, ich milostnou zápletkou a na pozadí vedy, môže byť magnetom pre divákov aj kandidátom na Oscara. Nakoľko sa však držali tvorcovia filmu reality?

Milostná romanca na pozadí vedy nebola nikdy dokázaná

Režisér filmu Ammonite, Francis Lee, sa inšpiroval životom a osudom známej anglickej paleontologičky Mary Anning zo 40. rokov 20. storočia. Mary vo filme stvárnila skvelá herečka Kate Winslet. Okrem úpornej snahy po nájdení fosílií amonitov, rozvil aj inú zápletku, ktorá vystupuje do popredia oveľa viac. Ide o milostnú aféru Anning s vydatou Charlotte Murchison, ktorú si zahrala oveľa mladšia herecká kolegyňa Saoirse Ronan. Ak verejnosť polemizuje o tom, či sa zakladá táto zápletka na pravde, treba hneď v úvode podotknúť, že neexistujú priame dôkazy, ktoré by tieto dve ženy usvedčovali z milostnej romance. No hlavné hrdinky boli v skutočnosti naozaj ženskými priekopníčkami v odbore, v ktorom dominovali v tom čase muži. 

Mohlo by vás zaujímať: O Oscara zabojuje aj film našich českých susedov, dráma Šarlatán: Zahral si v ňom tento známy slovenský herec

Svoje role zahrali naozaj presvedčivo 

Kate Winslet sa predstaví ako odhodlaná paleontologička putujúca po pláži a hľadajúca fosílie amonitov, ktoré spolu s matkou predávajú vo svojom obchode. Z jej pátrania ju vytrhne a jej svet pozostávajúci z každodenných zvykov naruší príchod geológa Rodericka Murchisona a jeho melancholickej manželky Saoirse Ronan, ktorí si prešli vlastnou osobnou tragédiou, z ktorej sa musí Charlotte uzdraviť. Hoci Mary vyhovuje jej samota, potrebuje aj Roderickove peniaze, aby splatila rodinné dlhy a preto súhlasí, že bude jeho manželke robiť spoločnosť. Aj keď je pravda, že väčšiu pozornosť na seba strhla svojím hereckým talentom práve Kate, obom herečkám sa podarilo stvárniť svoje role naozaj presvedčivo. 

Čítajte tiež: Životopisný film House of Gucci: Odkrýva nielen príbeh vraždy, ale aj vykreslenie módneho šialenstva a chamtivosti

Intímne scény s rešpektom 

Veľkú pozornosť vo filme zaberajú práve milostné, intímne scény hlavných hrdiniek. Nejde o žiadnu prvoplánovú erotiku. Scény sa odohrávajú s ľahkým nádychom erotiky a je v nich badať skutočný rešpekt, miestam až ostýchavosť. Podľa viacerých recenzií sú tieto scény vo filme naplánované až tak dôkladne, že by bolo možno lepšie niekde popustiť uzdu, aby vyzerali akoby neboli plánované. 

Vekový rozdiel presne naopak 

Okrem nepodložených fám o lesbickej orientácii hlavnej hrdinky, tvorcovia filmu pozmenili vekový rozdiel samotných hrdiniek tejto milostnej romance. V skutočnosti bola Murchison o 10 rokov staršia než Anning. Vo filme je to presne naopak. Anning hrá 45-ročná Kate a Murchison len 26-ročná Saoirse.

Neprehliadnite: Horúci favorit filmových kritikov na Oscara: Niektorí si myslia, že Nomadland je najlepší film roka!

Umelecká kvalita a zmysel pre detail robia z filmu adepta na Oscara 

Napriek rozkolu faktov a fikcie nemožno filmu Ammonite odoprieť, že ide o vysoko umelecky profesionálnu snímku natočenú s nesmiernym citom a zmyslom pre detail. Práve to robí z tohto filmu aj adepta na Oscara, ktorý by mohol zamiešať karty. Nechajme sa teda prekvapiť. 

Pozrite si trailer k filmu Ammonite, ktorý má skutočný potenciál ašpirovať aj na tohtoročného Oscara:

 

- Najčítanejšie -