Presunúť na hlavný obsah

V hlavnej úlohe ženy. Filmy o inšpiratívnych zástankyniach nežnejšieho pohlavia, ktoré musíte vidieť

Zábava

Sú ich tisíce. Ženy, ktoré inšpirujú, menia alebo ovplyvňujú svet. Vybrali sme pre vás však päť filmov o ženách a ich príbehoch, ktoré jednoducho musíte vidieť.

The Iron Lady - Železná Lady

Snímka o prvej premiérke Spojeného kráľovstva Margaret Thatcher zobrazuje nielen ťažký pracovný život mladej političky, ale aj to, ako ovplyvňoval jej súkromie. Margaret, ktorej filmovú podobu prepožičala božská Meryl Streep, každý deň bojovala s mužmi a bola inšpiráciou azda pre všetky ženy, ktoré sa báli vyjadriť svoj názor. Práve pre svoju bojovnosť, odvahu, ale aj strohosť a profesionalitu, jej bola udelená prezývka Železná lady. Po zhliadnutí filmu na jej príbeh budete hľadieť ešte s väčším rešpektom. Pochopíte totiž, že pre to, aby dosiahla v živote dobre pre iných, toho musela obetovať veľmi veľa.

Prečítajte si: Film Malé ženy si získal pozornosť celého sveta. Toto sú dôvody, prečo by ste si ho mali pozrieť

Výmena

Skutočný príbeh, ktorý sa odohral koncom minulého storočia v Spojených štátoch, vás rozhodne nenechá chladnými. Slobodná matka nahlási svojho syna ako nezvestného po tom, čo sa vráti z práce domov. Prípad otriasa spoločnosťou, a tak polícia urýchlene koná. Už o pár dní na to jej vrátia syna - problémom však je, že to v skutočnosti nie je on. Okrem toho, že musí bojovať s okolím a políciou, ktorí sa ju snažia vyhlásiť za blázna, stále neprestáva hľadať svojho synčeka. Famózny výkon hlavnej postavy podala herečka Angelina Jolie a aj keď má celá dráma vyše dvoch hodín, ubehne vám to ako voda.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

To find her son, she did what no one else dared. #Changelingmovie

Príspevok, ktorý zdieľa @ c.vitou,

Stále som to ja

Skutočný príbeh, ktorý zobrazuje realitu bežného života. Alice je profesorkou na uznávanej univerzite, žije aktívnym spoločenským životom, číta mnoho kníh, pravidelne športuje a predsa sa s ňou jedného dňa začnu diať divné veci - začne zabúdať slová, neskôr názvy či trasu. Krásnu ženu, ktorú stvárňuje herečka Julianne Moore, čaká kruté odhalenie. Lekári jej totiž diagnostikujú agresívnu formu Alzheimerovej choroby, s ktorou nie je nič možné urobiť. Celá rodina a hlavne Alice sa musí vysporiadať s tým, že ju choroba ovláda.

Mohlo by vás zaujímať: Tie najlepšie seriály všetkých čias, ktoré musí vidieť každá žena

Frida

Kto by nepoznal príbeh maliarky Fridy Kahlo? Mexická umelkyňa, ktorá sa v živote prešla viac utrpením než šťastím, je do dnešného dňa inšpiráciou pre mnohé ženy po celom svete - a to nie len kvôli svojej ženkosti, ale aj schopnosti vyrovnať sa s bolesťou. Salma Hayek, ktorej sa dostalo cti stvárniť filmovú Fridu, nám rozpráva o najdôležitejších udalostiach života maliarky. Nehoda, ktorá ju pripútala na posteľné lôžko, vzťah so starším mužom, ktorý ju neskôr podvádzal s vlastnou sestrou či prvé maliarské obrazy, ktorými sa zaradila do surrealizmu. 

Erin Brockovich

Erin je dvakrát rozvedená mamička s troma deťmi, ktorá je momentálne bez práce. Po tom, ako je odkázaná splatiť dlh, sa zamestná v právnickej kancelárií ako sekretárka. Pri finalizácii banálneho prípadu natrafí na stopu, ktorá ju dovedie k nekalým praktikám veľkej korporácie. Slobodná mamička sa tak púšťa do boja, ktorý je na prvý pohľad mimo jej schopností, no napriek tomu sa odmietne vzdať a bojuje až do konca. Erin stvárnila herečka Julia Roberts, ktorá za tento výkon získala rovno dve ocenenia - Zlatý Glóbus a Oscara.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Women's History Month Movie Recommendation 3: Erin Brockovich (2000)⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Do you consider yourself a climate change advocate? Then you'll love Erin Brockovich, whom after this autobiographical film is based on. The film tells a compelling true story of not just a strong woman but also an environmental activist; Erin Brockovich is a single mother and a legal clerk, who managed to single-handedly overthrow a polluting power company. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ We believe this film serves as a great reminder to fight for what you believe in. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ A substantial theme in this movie is environmental protection. The power company's operations contaminated a town's groundwater with potentially-harmful chemicals. The movie was set in the early '90s and makes you question whether much has changed almost 30 years later. Even now, it's not rare for huge conglomerates to misuse their power and make environmentally disastrous decisions. Just recently, Siemens ignored the pleas of environmental activists across the globe by continuing their contract with an Australian coal mine ⁠— amidst the raging bush fires! How far do you think we have really come in terms of climate change prevention? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #ErinBrockovich #WomensHistoryMonth #InternationalWomensDay #ClimateChangeisReal #EnvironmentalActivist #ErinBrockovichmovie #FemaleEmpowerment #SingleMothers #PowerfulWomen

Príspevok, ktorý zdieľa Shorties Film Festival (@shortiesfilmfestival),

 

- Najčítanejšie -