Presunúť na hlavný obsah

Ikonické filmy posledných dvoch dekád, ktoré menili kinematografiu: Tieto snímky majú stále veľký vplyv

Zábava

Za posledných 20 rokov vzniklo množstvo zaujímavých filmov, ktoré stoja za pozornosť. Tieto štyri patria medzi ne tiež.

Počiatok

Film, po ktorom máte v hlave veľa otázok. To je Počiatok, v pôvodnej verzii Inception, ktorý je dielom veľmi talentovaného režiséra a scenáristu Christophera Nolana. Film je ospevovaný kritikmi, ale aj bežnými divákmi. Vznikol pred desiatimi rokmi a výrazne ovplyvnil kinematografiu. Hovorí sa, že zložitosť filmu pochopíte až vtedy, keď sa ho snažíte niekomu prerozprávať. Rovnako náročné je však aj pozorovať ho. Prepracovaný scenár, kvalitné herecké výkony na čele s Leonardom DiCapriom a idea, ktorá vám nedá spávať ešte niekoľko dní. Tento film len málokto pochopí na prvé pozretie. A s každým novým vzhliadnutí v ňom odhalíte niečo nové. Počiatok rozhodne patrí medzi tie snímky, ktoré nestratia na sile ani o ďalších desať, dvadsať rokov. Ak ste ho doteraz nevideli, určite to napravte. Naša rada - pri filme musíte vnímať každý jeden detail, takže ho pozerajte sami, aby vás nikto zbytočne nerušil. 

Mohlo by vás zaujímať: Zažeňte smútok z rozchodu seriálovým maratónom: Netflix má v ponuke zbierku, ktorá vám rýchlo pomôže

Polnoc v Paríži

Romantická komédia trochu inak. To je Polnoc v Paríži, ktorá je výtvorom ďalšieho geniálneho režiséra Woodyho Allena. Príbeh manželského páru, ktorý si užíva Paríž, každý svojským spôsobom, poukazuje na to, že aj na prvý pohľad idylické manželstvo sa v meste zamilovaných môže rozpadnúť. Lenže film nie je len o tom. Táto snímka dala nový rozmer romantickým filmom a je dôkazom, že i tento žáner môže byť spracovaný rozmanitejšie ako prvoplánovo. Ak teda preferujte romantické záležitosti, rozhodne je film Polnoc v Paríži filmom, ktorý by ste mali vidieť a nielen raz. 

Pozrite si tiež: Seriál, ktorý si zamilujete. Podľa tejto šou sa dokonca natáčali aj Milenky

30 minút po polnoci

"I'm the motherfucker that found this place, sir." Ikonická veta, ktorou hlavná predstaviteľka, agentka CIA Maya dá jasne najavo, že našla miesto, kde sa ukrýval najhľadanejší zločinec Bin Ládin. Film zachytáva dolapenie tohto človeka, ale má i značne feministický podtón. Režírovala ho tiež žena Kathryn Bigelow. V hlavnej úlohe sa predstaví Jessica Chastain, ktorej bola úloha agentky Maye ušitá na mieru. Nemusíte milovať vojenské filmy, aby ste mali radi tento. Nie je to o veľkom násilí, ale skôr o taktizovaní a postavení ženy vo svete, ktorý aj v 21. storočí je stále považovaný viac za mužský. 

Sociálna sieť

Neposlednom rade nemôžeme zabudnúť na Sociálnu Sieť. Film, ktorý veľmi surovo rozpráva príbeh o tom, ako vznikla najúspešnejšia sociálna platforma všetkých čias. Táto snímka rozdeľuje ľudí o dvoch táborov - buď milujete a obdivujete zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga, alebo, naopak, začnete ním opovrhovať. Tak či onak film je kvalitne spracovaný, vynikajú v ňom herci, scenár, hudba, réžia a neposlednom rade silný príbeh, i keď bez emócií. Tento film by mali byť povinnou jazdou pre všetkým. Súčasná kinematografia je ním výrazne ovplyvnená. A výrazný dojem zanechá aj u vás. To vám garantujeme.

Neprehliadnite: Dokumenty, ktoré musíte cez víkend vidieť: Tieto snímky zmenia váš pohľad na mnoho vecí

Ktorý z filmov máte najradšej?

spolu hlasovalo 258 ľudí

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus