Presunúť na hlavný obsah

Hoci máme slobodu a sociálne siete, cítime sa viac osamelejší: Zmenila som jednu vec a pochopila, v čom to celé je

Zábava

Aj napriek tomu, že nám život ponúka takmer neobmedzené možnosti, mnohí z nás sa cítia čoraz osamelejší. A môže za to jedna vec, ktorú su veľakrát nepripúšťame...

“Hoci máme slobodu, veľa možností, možeme sa rozhodovať podľa vlastného presvedčenia, napriek všetkým vymoženostiam 21. storočia sa jednoducho zdá, že dnešná generácia je oveľa osalemejšia ako tie pred ňou. Čím to však je a skutočne to musí zájsť vždy do tejto fázy? Sme za to zodpovedný ako jednotlivci či ide skôr o kolektívny problém? Po každom mojom stroskotanom vzťahu som si vždy kládla tieto otázky. No až keď som pochopila túto jednu vec, všetko začalo naberať akési farebnejšie kontúry.”

Prečítajte si tiež: Túto jednu vec si osvojte, ak nechcete, aby váš vzťah zovšednel: My s manželom ju praktizujeme v spálni aj mimo nej

Dokáže nám instagram či facebook zabezpečiť šťastie?

Áno, dnešná doba nám ponúka doslova fascinujúce možnosti. Nemusíme vyjsť z domu a môžeme byť v kontakte so svojou rodinou, či priateľmi. Uznávam, že v čase karanténnych opatrení nie je nad to a veľká vďaka všetkým facetime aplikáciám. Problém je, že tento spôsob komunikácie sa stal pre nás absolútne bežným aj za normálnych okolností. No ak sa nad tým zamyslíte, ono to nie je úplne zdravé. Prečo robiť video call s kamoškou, ktorá býva dva bloky od vás? Prečo voláte so svojou mamou cez appku namiesto toho, aby ste jej zaklopali na dvere a dali si s ňou šálku kávy?

Sociálna interakcia sa nejako z našich životov vytráca. A to je fakt veľký problém.

Jasné, v hektickej dobe je to mimoriadne praktické, no nič viac. Myslím, že práve v tomto období, na to mnohí z nás prichádzajú. Virtuálna realita nie je totiž tou ozajstnou. Hoci sa tak tvári. A my sme ju v mnohom, presne takto žiaľ prijali.

Poznáte ten pocit, keď celý deň beháte z jedného meetingu na druhý, po práci letíte po jedno dieťa do škôlky, druhé do školy, rýchlo uvaríte večeru, urobíte s deckami úlohy a ráno ten kolotoč začne odznova? Cez víkend si konečne sadnete za spoločný stôl s rodinou, no skôr ako začnete jesť urobíte si spoločné “happy” selfie? Zamysleli ste sa niekedy nad tým čo je skutočným dôvodom prečo to robíte? Hoci sa to nezdá, práve virtuálne vzťahy vyostrujú samotný pocit neistoty, s ktorým vlastne počas celého dňa bojujeme ako o preteky.

Chce to zmeniť len pohľad na veci, ktoré sa pre nás stali samozrejmosťou

Neutále očakávame komentáre a lajky, máme dojem, že práve to nám zabezpečí pocit zadosťučinenia a chýbajúcej pozornosti, či prejavov lásky. V skutočnosti to však skôr prehĺbi osamelosť, lebo nám to vlastne neponúka to, čo sme skutočne očakávali. 

Neprehliadnite: To, pri čom som nachytala manželovu sekretárku by ste nechceli zažiť: Môj muž mi zatajil jednu vec a pochoval náš vzťah

Môžeme mať naozaj čokoľvek, na čo si spomenieme. Nádherný dom, skvelú prácu, dovolenky snov a množstvo followerov. Ak však zabúdame na reálnu interakciu so svojimi najbližšími, máme problém. Naozaj veľký. Preto sa teraz postavte a pobozkajte svojho muža. Pohladkajte svoje deti. Povedzete kolegovi v práci ako mu to pristane. Ponúknite mu svoj obed či urobte kávu. Len tak. Pretože život sa skladá z maličkostí. A tie tvoria šťastné momenty. Práve tieto úplne bežné veci, vám zabezpečia, že vás pocit osamelosti bude obchádzať oblúkom. Tak na to nezabúdajte. 

- Najčítanejšie -