Presunúť na hlavný obsah

Populárny film na Netflixe, Sociálna dilema, nás vyzýva zamyslieť sa: Som alebo nie som tá ovca?

Lifestyle

Dokument o závislosti od modernej doby, film Sociálna dilema, ukazuje realitu zámeru sociálnych sietí a ich aplikácií. Ich dopad je nebezpečný, pretože nás špehujú, kontrolujú a manipulujú, napriek tomu každá minca má dve strany...

Či chceme alebo nie, sme závislí od modernej doby 

Facebook, Twitter, Instagram, lajkovanie, scrollovanie, appky a ešte všeličo iné... Pamätáte si vôbec, kedy ste strávili deň či dokonca týždeň bez sociálnych sietí a ich aplikácií? Myslíte si, že sú absolútne neškodné a že aj keď si nimi krátite z času na čas len dlhú chvíľu, tak sa nemôže predsa nič stať? Dokumentárny film Neftlixu, Sociálna dilema, vás prinúti zamyslieť sa nad ich používaním a ich dopadom na nás podstatne hlbšie. Po vzhliadnutí filmu mnohí zostanú priam šokovaní, pretože, či chceme alebo nie, sme závislí od modernej doby. 

Mohlo by vás zaujímať: Dokumenty, ktoré musíte cez víkend vidieť: Tieto snímky zmenia váš pohľad na mnoho vecí

Sociálne siete nás špehujú, manipulujú, prehlbujú naše predsudky 

Film Sociálna dilema mal svoju premiéru na filmovom festivale Sundance v januári tohto roka. Režíroval ho Jeff Orlowski a jeho cieľom bolo prinútiť ľudí otvoriť oči a dávať si omnoho väčší pozor. Vďaka výpovediam osobností technologických gigantov sveta v oblasti sociálnych médií  a mnohých ďalších nás film varuje pred dôsledkami dlhodobého používania sociálnych sietí. Priamo osoby zo svetoznámeho Silicon Valley v dokumente hovoria o tom, že technologické giganty robia tri veľmi nebezpečné veci: „(1) Špehujú vás. (2) Manipuláciou s informačnými kanálmi, aby ste sa udržali v kontakte. (3) Prehĺbením svojich predsudkov a slepých miest vytlačením všetkého ostatného.“ 

Rozhodnutie, ktoré urobíte na sociálnej sieti, je riadené zámerom gignatov

Film podľa portálu missmalini.com poukazuje na to ako sociálne siete spôsobujú politickú polarizáciu, vyvolávajú demokratické nepokoje, vlny protestov a ďalšie: „Žiadne rozhodnutie, ktoré urobíte na sociálnych sieťach, nie je zámerné, ale je riadené zámerom. Preto je nevyhnutné urobiť všetko pre to, aby sme tento cyklus prelomili.“

Čo vlastne chcú o nás sociálne médiá vedieť? 

Režisér Jeff Orlowski, s ktorým urobil rozhovor magazín Vanity Fair o jeho dokumente odpovedal na otázku, či sme skutočne sledovaní takto: „Och, úplne. Všetko, čo robíme, je sledované a protokolované šialenými spôsobmi, ktoré podľa mňa vo filme iba povrchovo prehliadame... Existujú spôsoby ... Platformy sociálnych médií vedia, že môj laptop patrí rovnakému používateľovi, na rozdiel od môjho telefónu a počítača, ktorý používa moja priateľka... Množstvo informácií, ktoré zhromažďujú, sú zlatou baňou pre dáta, ktoré vytvárajú okolo nás čoraz presnejšie profily. V mnohých ohľadoch, ten, kto si vytvorí najpresnejší profil, ten, kto nás dokáže lepšie predpovedať, je ten, kto aj vyhrá. Je to skutočne individualizované a osobné zhromažďovanie údajov, aby sme vytvorili čoraz presnejší model, ktorý sa v súčasnosti používa na manipuláciu s nami.“

Čítajte tiež: Ikonické filmy posledných dvoch dekád, ktoré menili kinematografiu: Tieto snímky majú stále veľký vplyv

Na druhej strane... Nespravodlivosť je zvýraznená, krivdy sú odhalené. To má hodnotu...

Sociálne médiá nás v skutočnosti vyrušujú. Vďaka nim strácame schopnosť myslieť kriticky, hlbšie, sme menej všímaví. Na druhej strane redaktor Vanity Fair, ktorý robil rozhovor s režisérom filmu, sa pýta: „Vďaka nim však napr. vidíme realitu zachytenú vo videách s policajným násilím a odhaleniami prípadov sexuálneho a duševného zneužívania, ktorých sa dopúšťajú ľudia pri moci, ktoré by bez sociálnych médií neboli zdieľané v takej miere. Nespravodlivosť je zvýraznená, krivdy sú odhalené. To má hodnotu, však?“ Orlowski odpovedá: „Absolútne... Práve preto sme sa rozhodli dať do názvu „dilemu“, pretože z týchto technológií vyplývajú výhody, však? Pohyby, ktoré môžu rásť takým zmysluplným a mocným spôsobom. Tieto pozitívne stránky môžeme skutočne osláviť. Je potrebné mať na pamäti, že na druhej strane tejto politickej ideológie je niekto, kto nesúhlasí a nevidí vašu stranu rozhovoru, a je pravdepodobne posilnený svojím vlastným myslením a vlastnými názormi.“

Cieľom filmu je podľa Orlowského vyvolať reakciu práve spomínaných gigantov, redizajnovať ich, znovu vytvoriť kód: „Musíme tieto platformy prebudovať.“

Neprehliadnite: Nenechajte si ujsť: Netflix prichádza s filmom Malcolm & Marie o pandémii koronavírusu

Pozrite si trailer k dokumentárnemu filmu Sociálna dilema, ktorý otrasie vaším doterajším presvedčením!